Czas czytania:7 Minuty, 32 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-09

Wrocław to niezwykle nowoczesne i urokliwe miasto w południowo-zachodniej Polsce. Często nazywa się je historyczną stolicą Dolnego Śląska i całego Śląska. To główne miasto aglomeracji wrocławskiej, czwarte pod względem liczby ludności miasto Polski i największe miasto znajdujące się na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych.

Historia Wrocławia jest z jednej strony niezwykle ciekawa, a z drugiej tragiczna. Przez wieki miasto przechodziło z rąk do rąk, by w końcu po II wojnie światowej stać się częścią Polski. Większość znajdującej się tutaj architektury w swym charakterze odwołuje się do tradycji niemieckiej. Należy jednak zaznaczyć, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nieustannie się modernizuje i nabiera nieco bardziej romantycznego i polskiego kształtu.

Wrocław Hala Stulecia

Autorstwa Jar.ciurus – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29281038

Wielbiciele sportu i wierni kibice siatkówki na pewno wiedzą czym jest Hala Stulecia. To właśnie tam rozgrywa się wiele cyklicznych imprez sportowych i koncertów. Miejsce to przyciąga nie tylko swoim sportowym charakterem, ale przede wszystkim nietypową architekturą. Znajdziemy tutaj renesans, barok oraz gotyk. Ten gigantyczny gmach otwarto w 1913 roku i jako jedyny budynek we Wrocławiu został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Unikalna technologia, taka jak konstrukcja żelbetowa, nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter i rozmach. Hala Stulecia ma ponad 40 m wysokości, a główna kopuła blisko 70 m średnicy. Trudno o podobny budynek na świecie. Okolice hali są równie atrakcyjne. Do dyspozycji zwiedzających są ogromne pergole z multimedialną fontanną, piękny park i wiele ustronnych miejsc służących kontemplacji i odpoczynkowi.

Wrocław – Skrzaty, gnomy, krasnoludki

Tomasz MoczekPnapora, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Nie da się ukryć, że niemal każdy turysta słyszał o niewielkich pomnikach skrzatów rozrzuconych po całym mieście. Jest ich już kilkaset i cały czas pojawiają się nowe. Każdy skrzat ma jakąś cechę charakterystyczną oraz własne, często zabawne imię. Znajdziemy wśród nich rzemieślników, ekscentryków, niepełnosprawnych, alkoholików, błaznów i innych. Twórcy skrzatów czerpią z baśni, legend lub różnych życiowych sytuacji. Krasnoludki mają od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i wykonane są najczęściej z brązu lub innego odpornego na uszkodzenia materiału. Ich cechą charakterystyczną jest tajemnica. Figurki zazwyczaj ukrywa się w trudno dostępnych miejscach i nie zawsze łatwo je dostrzec. Turyści uwielbiają urządzać poszukiwania. Liczą ile krasnali uda im się znaleźć. To doskonała zabawa nie tylko dla dzieci ale przede wszystkim dla dorosłych.2. Wrocławski Rynek – Mówi się, że to najpiękniejszy rynek w Polsce, choć nie można zapominać o niezwykle urokliwym placu w Krakowie. Wrocławski Rynek wytyczono na początku XIII wieku. Plac ma 213 m długości i 178 m szerokości. To ogromna przestrzeń pełna lokalnych atrakcji. Wokół Rynku skupiają się restauracje oraz kawiarnie, które zachęcają gości do wstąpienia w swoje progi. Odwiedzając Wrocławski Rynek trzeba koniecznie zajrzeć do późnogotyckiego Starego Ratusza. Warto również po prostu usiąść na jednej z ławeczek i w spokoju podziwiać koronkową architekturę okolicznych budynków, która doskonale komponuje się z ciężkim, surowym gotyckim klimatem placu. Miejsce to jest punktem spotkań studentów, artystów i zwykłych turystów, traktują oni Wrocławski Rynek jako bazę wypadową do dalszej eksploracji Wrocławia.

Wrocław Ostrów Tumski – Historia tej najstarszej części Wrocławia sięga czasów Mieszka I.

Autorstwa fot. Slawek Ilski, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54825956

Najpierw utworzono tutaj jedno z pierwszych biskupstw na ziemiach polskich, a od XIV wieku całość należała do władz kościelnych. Dlatego dzisiaj to jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych na mapie Polski. Wiele osób zaznacza, że tu można odciąć się od zgiełku miasta i doświadczyć niezwykłego spotkania z historią. Średniowieczne uliczki każdego wieczora oświetlane są gazowymi latarniami przez ubranego w średniowieczny strój latarnika. Sercem Ostrowa Tumskiego jest z całą pewnością niesamowita katedra Świętego Jana Chrzciciela. To jeden z najpiękniejszych przykładów architektury gotyckiej w Polsce. Odwiedzając Ostrów Tumski warto pamiętać, że jest to miejsce pełne refleksji i czystego, unikalnego piękna.

Wrocław Panorama Racławicka

Unikatowe w skali świata arcydzieło dziewiętnastowiecznego lwowskiego malarza Jana Styki przyciąga wielbicieli sztuki z całego świata, ale również zwykłych ludzi, którzy chcą podziwiać ten niesamowity obraz. Monumentalne dzieło przedstawia zwycięstwo Tadeusza Kościuszki pod Racławicami. Liczy sobie 114 m długości i 15 m wysokości. Jest prezentowane w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. By obraz mógł być pokazywany stworzono specjalnie zaprojektowaną okrągłą rotundę. Widz ma wrażenie, że płótno otacza go ze wszystkich stron. Daje to efekt trójwymiarowy, skutecznie zacierający granicę między rzeczywistością a światem przedstawionym przez artystę. Warto dodać, że Janusz Styka do pomocy w tworzenia swego dzieła zaprosił specjalistę od scen batalistycznych Wojciecha Kossaka oraz kilku innych wybitnych malarzy. Obraz po wojnie trafił ze Lwowa do Wrocławia. Dopiero w 1985 roku przeniesiono go do rotundy i udostępniono zwiedzającym.

Wrocław afrykarium

Pod koniec 2014 roku udostępniono zwiedzającym najpopularniejszą atrakcję słynnego wrocławskiego ZOO. Otwarto Afrykarium. Można tam zobaczyć ponad 7 tysięcy zwierząt ulokowanych w 19 akwariach i basenach w których znajduje się prawie 15 mln litrów wody. Dzięki nowoczesnemu podejściu do koncepcji oceanarium I zgromadzeniu w nim zwierząt wyłącznie z kontynentu afrykańskiego uzyskano niezwykłe miejsce służące nauce i zaspokajaniu ciekawości dzieci oraz dorosłych. Afrykarium cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. To jedno z niewielu przestrzeni w Europie, gdzie za pośrednictwem szklanego tunelu można przejść pod pływającymi nad naszymi głowami płaszczkami czy ośmiornicami.

Wrocław ogród Japoński

Autorstwa Puchatech K. – Polska Wikipedia., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=783774

Wydawać by się mogło, że w Polsce nie brakuje ogrodów o orientalnym klimacie, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć drzewka bonsai i domki o charakterystycznych zaokrągleniach. Jednak specjalnie wydzielona część wrocławskiego Parku Szczytnickiego, to miejsce wyjątkowe. Ogród ten został w najdrobniejszych szczegółach zaprojektowany przez japońskich architektów. To żywy element kultury japońskiej. Projekt jest dopracowany w najmniejszym szczególe, a wszelkie rozwiązania przestrzenne mają swoje istotne znaczenie. Warto wspomnieć tutaj o podziale kaskad na męskie i żeńskie. Historia Japońskiego Ogrodu sięga 1913 roku, kiedy to hrabia Fritz von Hochberg postanowił stworzyć takie miejsce. Niestety, z biegiem lat Park tracił swój japońskie charakter. Dopiero w 1997 roku postanowiono wrócić do pierwotnego pomysłu i Ogród Japoński odzyskał swój dawny charakter. Dziś przyciąga turystów swoją unikalnością i bogactwem przyrody przeniesionej tutaj z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Wrocław dzielnica Czterech Wyznań

To szczególne miejsce ze względu na jego religijny charakter. Modlą się tam wyznawcy katolicyzmu, protestantyzmu, prawosławia oraz judaizmu. Dzielnica ta jest zlokalizowana pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, Pawła Włodkowica, Świętego Antoniego oraz Świętego Mikołaja. Często nazywa się to miejsce Dzielnicą Czterech Świątyń. Nazwa oficjalnie funkcjonuje od 1995 roku. W odległości, która nie przekracza 300 m znajdują się tutaj rzymskokatolicka Świątynia Świętego Antoniego z Padwy, sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół ewangelicki Opatrzności Bożej oraz synagoga pod Białym Bocianem. W miejscach tych od lat organizowane są imprezy charytatywne, spotkanie edukacyjne oraz ekumeniczne. Dzielnica ta niesie ze sobą ogromny ładunek kulturowy i jest żywym dowodem na to, że różne kultury mogą ze sobą funkcjonować w zgodzie i tolerancji.

Wrocławskie mosty

Autorstwa Navaho – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4819160

Należy zaznaczyć, że pod względem liczby mostów Wrocław lokuje się na czwartym miejscu w Europie, tuż po Wenecji, Petersburgu oraz Amsterdam. Trudno powiedzieć ile ich dokładnie jest. Liczby wahają się od 200 do 400. Ma to związek z faktem, że przez Wrocław przepływa sześć różnych rzek, które tworzą 25 wysp. Na uwagę zasługuje imponujący Most Grunwaldzki. Piękny wiszący obiekt powstał na początku XX wieku i liczy sobie 112 m długości. Nie można także zapominać o mającym romantyczny wydźwięk Moście Tumskim, gdzie kochankowie przypinają kłódki na znak wiecznego uczucia. Warto też wspomnieć o Mostku Czarownic, zawieszonym 45 m nad ziemią, który łączy wieże katedry Świętej Marii Magdaleny. Wrocławskie mosty to prawdziwa uczta dla fanów architektury, miłośników historii i poszukiwaczy romantycznych legend.

Pomnik Zwierząt Rzeźnych

Ten unikalny zbiór kilku niewielkich figur znajduje się przy Starych Jatkach. Można tam zobaczyć kozę, koguta, królika, cielę, prosię oraz gęś. Wszystkie figury odlano z brązu i wzbudzają mieszane uczucia wśród turystów. Dla części jest to bardzo zabawna instalacja, która poprawia humor i wywołuje uśmiech. Natomiast, znajdą się i tacy, którzy dostrzegają smutną refleksję płynącą z powstania tego pomnika. To właśnie w tym miejscu dawniej sprzedawano mięso z uboju. Jatki są więc symbolem cierpienia zwierząt. Wielu odwiedzających twierdzi, że dotknięcie tych rzeźb przynosi szczęście, dlatego Pomnik Zwierząt Rzeźnych stał się jedną z najpopularniejszych wrocławskiej atrakcji.
Wrocław przyciąga swoją unikalną architekturą i niesamowitą energią. Turyści, którzy pierwszy raz odwiedzają to miasto już planują kolejny przyjazd. Podoba im się architektura, ciekawe rozrywki i lokalne atrakcje. Wrocław to piękna i trudna historia, bardzo przyjaźni mieszkańcy, pyszne jedzenie, doskonale przygotowana baza hotelowa, nowoczesna komunikacja i mnóstwo inspiracji.

Wrocław to atrakcyjne miasto pełne miejsc do wypoczunku oraz rozrywki

Obecnie Wrocław przyciąga miliony turystów, wygrywa liczne konkursy i cieszy się opinią atrakcyjnego miejsca do wypoczynku i rozrywki. Wielu turystów podkreśla, że to co zachwyca w stolicy Dolnego Śląska, to jej niesamowita energia, połączenie polskiego ducha z trudną historię i nowoczesnym spojrzeniem, ale również cudowni ludzie, pyszne jedzenie oraz wysokiej jakości baza hotelowa. Wrocław zaskakuje także pod kątem komunikacji miejskiej, która cały czas się rozwija i reprezentuje wysoki poziom.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Ginekomastia – objawy, przyczyny, leczenie
Następny wpis 10 powodów, przez które firmy upadają. Sprawdź czy problem dotyczy Ciebie!