Czas czytania:4 Minuty, 36 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Rozstępy to szpecące ciało zmiany, które wiążą się często z dużym wstydem, odbierając radość z życia. Jeżeli jednak myślisz, że jedynymi sposobami ich eliminacji są drogie zabiegi, jesteś w błędzie. Istnieją bowiem domowe sposoby na rozstępy, które są bardzo skuteczne.

Skuteczna alternatywa dla kosztownych zabiegów?

Metodami, ku którym zwraca się wiele osób dotkniętych problemem rozstępów, są między innymi zabiegi laserowe i mikrodermabrazja. Chociaż są one bardzo skuteczne, wiążą się z bardzo dużymi kosztami i mało kto może sobie na nie pozwolić.

Możesz jednak zastosować naturalne metody na rozstępy, które również są bardzo skuteczne. Mogą one całkowicie wyeliminować te zmiany, jednak trzeba je stosować znacznie dłużej i — przede wszystkim — konsekwentnie. Wykorzystują one wszelkiego rodzaju naturalne substancje i domowe zabiegi, a największą zaletą — poza skutecznością — są zdecydowanie niższe koszty.

Peeling chemiczny — jedna z najlepszych domowych metod na rozstępy

Domowe metody na rozstępy są bardzo liczne, a do najskuteczniejszych zabiegów należą peelingi chemiczne. Możesz użyć do nich, na przykład, dostępnych w drogeriach i aptekach preparatów z kwasami owocowymi, ale równie dobrze sprawdzą się naturalne kwasy zawarte w soku z cytryny lub w occie jabłkowym.

Jeżeli chcesz się pozbyć rozstępów, dodaj łyżkę stołową octu jabłkowego do szklanki wody i przemywaj tym roztworem objęte rozstępami obszary ciała — możesz użyć do tego na przykład wacika lub płatka kosmetycznego.

Inną metodą jest przecieranie rozstępów sokiem cytrynowym. Możesz wyciskać go z cytryny na bieżąco, odpowiednio do Twoich potrzeb, jednak możesz kupić też tanio organiczny sok cytrynowy w buteleczce, co zaoszczędzi Ci dodatkowej pracy.

Peeling mechaniczny

Bardzo pomocny w upiększeniu Twojego ciała będzie też peeling mechaniczny. Chociaż w sklepach dostępne są różne peelingi, najlepszy będzie taki, który z łatwością zrobisz samodzielnie w domu.

Do fusów po kawie dodaj odrobinę oleju. Najlepiej sprawdzi się tu:

  • olej jojoba,
  • olej konopny,
  • olej z awokado,
  • olej ze słodkich migdałów.

Przekłuj 1-2 kapsułki witaminy A i E. Wymieszaj domowy preparat do uzyskania jednolitej masy. Możesz dodać odrobinę wody.

3 razy w tygodniu wykonuj taki peeling, masując ruchami okrężnymi partie ciała, na których obecne są rozstępy.

Olejki eteryczne na rozstępy

Domowe sposoby na rozstępy byłyby wysoce niekompletne bez olejków eterycznych. Substancje te są wysoce skoncentrowaną formą roślin, z których są pozyskiwane. Produkowane są w ich tkankach wydzielniczych. Być może znasz zastosowanie niektórych olejków w infekcjach, jednak są one też bardzo cenne dla zachowania pięknego wyglądu skóry i jego odzyskania.

Olejki eteryczne na rozstępy działają na różne sposoby. Rozjaśniają one skórę i wyrównują jej koloryt, a więc czynią rozstępy mniej widocznymi. Dodatkowo odżywiają one skórę i wspomagają jej regenerację. Wiele z nich jest bardzo silnymi antyoksydantami, zwiększając zdrowie i jędrność skóry.

Najcenniejsze olejki na rozstępy to jednak te, które regenerują tkankę łączną skóry, a więc pomagają pozbyć się blizn i rozstępów, które są właśnie rodzajami blizn, gdyż powstają w wyniku uszkodzeń skóry.

Najpopularniejsze olejki eteryczne na rozstępy to:

  • olejek cynamonowy — dodaje się go do jednego z wymienionych wcześniej olejów bazowych tak, by jego stężenie wyniosło 5-10%, a następnie wykonuje się masaż obszarów ciała dotkniętych rozstępami;
  • olejek z kocanki — jeden z największych sprzymierzeńców w walce z bliznami i rozstępami, gdyż wspomaga regenerację tkanki łącznej, dlatego też używany jest w wielu profesjonalnych preparatach na blizny i rozstępy;
  • olejek lawendowy — ten tani i powszechny olejek eteryczny również stymuluje produkcję kolagenu i pomaga w regeneracji tkanki łącznej, będąc skutecznym w przypadku blizn i rozstępów;
  • olejek z gorzkiej pomarańczy — uzyskiwany jest z jej skórki i poprawia koloryt skóry, sprawiając, że rozstępy są o wiele mniej widoczne;
  • olejek neroli — to olejek pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy, który rozjaśnia koloryt skóry i jednocześnie wspomaga jej regenerację;
  • olejek herbaciany — rozjaśnia czerwone rozstępy, czyniąc je znacznie mniej widocznymi;
  • olejek paczulowy — stymuluje produkcję kolagenu, pomagając pozbyć się rozstępów i blizn.

Każdy z tych olejków należy stosować w rozcieńczeniu, tak aby ich stężenie wynosiło 5-10%, co uważane jest za bezpieczne dla skóry. Wyjątkiem jest tu olejek lawendowy i herbaciany, które mogą być przez niektórych stosowane nawet bez rozcieńczenia, jednak ponieważ indywidualna tolerancja jest tu różna, należy zawsze zacząć od formy rozcieńczonej, zwiększając jej stężenie. Podobnie stosuje się inne olejki — można stopniowo zwiększać ich stężenie w domowym preparacie, nakładając je na mały fragment skóry i obserwując, czy nie pojawi się podrażnienie, pieczenie lub reakcja alergiczna.

Domowe sposoby na rozstępy z olejkami eterycznymi nie mogą być stosowane jednak przez kobiety w ciąży, gdyż substancje te mogą być niebezpieczne dla płodu i spowodować poronienie, c o dotyczy zwłaszcza olejku cynamonowego. Tak samo muszą uważać na nie osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi. Niektóre osoby są na te substancje uczulone i wtedy olejki na rozstępy nie są dla nich.

Kremy na rozstępy — inny domowy sposób na powszechny problem

Wzbogaceniem całkowicie naturalnych metod na rozstępy mogą być też kremy, które możesz stosować w domu i które często czerpią swoja moc z natury podrasowanej przez nowoczesną naukę.

Najskuteczniejsze będą tu kremy z retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A stosowanymi w przypadku występowania wielu chorób i defektów skóry. Retinoidy przede wszystkim stymulują mocno produkcję kolagenu, a do tego zwiększają elastyczność skóry, dzięki czemu zapobiegają też pojawianiu się nowych rozstępów.

Retinoidy występują w formie kremów, maści i tabletek, a na rozstępy najlepsze są właśnie maści i kremy, które trzeba stosować przez dłuższy czas. Użycie retinoidów trzeba jednak zawsze skonsultować z lekarzem.

Powyższe wskazówki dotyczące tego, jak pozbyć się rozstępów w domu, pomogą Ci przywrócić skórze piękny wygląd. Najlepiej, jeżeli będziesz je łączyć. Proponowany plan działania to regularne wykonywanie peelingu chemicznego lub mechanicznego, a gdy skóra nieco po nim odpocznie, nałóż na nią olejki eteryczne rozcieńczone w oleju bazowym. Jeżeli zaś nie możesz stosować olejków eterycznych, po peelingu nałóż maść lub krem z retinoidami.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Jak stworzyć tani, ale jednocześnie ładny taras?
Następny wpis Jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej?
Total
0
Share