Czas czytania:2 Minuty, 34 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Istnieje wiele powodów przez które na trawnikach pojawiają się problemy. Ciągłe zamarzanie i rozmarzanie w okresie wiosennym może powodować nierównomierne przesuwanie się gleby. Dzikie zwierzęta lub zwierzęta domowe mogą rozkopywać trawniki. Nawet chodzenie po trawniku, gdy jest on zbyt miękki po bardzo obfitych opadach deszczu, może spowodować powstanie wgłębień.

Piękny trawnik cały rok?

Jeśli stan Twojego trawnika niepokoji Ciebie powinieneś skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą w dziedzinie pielęgnacji trawników, który zdiagnozuje dokładnie na czym polega problem i jak najlepiej sobie z nim poradzić.

Zadbaj o strzechę w trawie?

Strzecha to obszar znajdujący się tuż nad glebą, który chroni korzenie. Składa się ze zmatowiałych, rozkładających się ścinków trawy oraz obumierających starych roślin trawiastych, które zanikają wraz z pojawieniem się nowych roślin. W przypadku cienkiego trawnika źdźbła trawy znikają szybko pozostawiając gołą glebę. Ten goły obszar ulega jeszcze głębszej erozji pod wpływem opadów, wiatru i działalności człowieka. Z tego powodu tak ważne jest koszenie bez koszowe, które pozwala stworzyć odpowiednią wysokość strzechy w celu ochrony korzeni. Strzecha nie powinna przekraczać 2,5 cm wysokości.

Ile razy w tygodniu należy podlewać trawnik?

Trawnik należy podlewać co raz w tygodniu przez co najmniej godzinę. Przy dłuższych żdźbłach podlewanie może być rzadsze.

W przypadku wysiewiu: Nasiona należy utrzymywać w stanie wilgotnym do czasu ich zasiedlenia. Zależy to od nasłonecznienia, wiatru i ciepła panującego na danym obszarze. Normalnym zjawiskiem jest potrzeba 3-4 krótkich podlewań dziennie w celu utrzymania wilgotnej gleby. Należy stosować lekki strumień wody, aby nie naruszyć gleby.

Na jakiej wysokości należy kosić trawę, aby utrzymać ją w dobrej kondycji?

Wiosną (maj-czerwiec) i jesienią (wrzesień-listopad) trawnik powinien być utrzymywany na wysokości 4,5-6,5 centymetra, a w gorętszych i bardziej suchych okresach letnich na wysokości co najmniej 6 centymetrów. Wbrew powszechnej opinii, krótsze przycinanie trawnika nie powoduje, że rośnie on wolniej, a wręcz może powodować utratę wilgoci i przypalanie.

Co jest przyczyną powstawania problemów na trawniku?

Istnieje wiele powodów,przez które możesz mieć problemy z trawnikiem. Kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Różne rodzaje traw, np. kępy kostrzewy wysokiej,
  • Opadanie mrozu (zamarzanie/odmarzanie) w glebie,
  • Wykopywanie przez zwierzęta np: krety
  • Uszkodzenia spowodowane przez pluskwiaki, gdy darń nie zdążyła się zregenerować,
  • Korzenie dużych drzew, a nawet sąsiednich drzew, które powodują wypiętrzanie się gleby,
  • Niezmienne ślady koszenia powodujące koleiny

Walcowanie trawnika jedna z przyczyn problemów.

Eksperci w dziedzinie pielęgnacji trawników właściwie nigdy nie zalecają walcowania trawnika, a każda renomowana firma zajmująca się pielęgnacją trawników w Twojej okolicy zgodzi się z tym stwierdzeniem.

Walcowanie trawnika nigdy nie przynosi oczekiwanych rezultatów!!! Zwalcowana gleba jest pozbawiona przestrzeni i miejsca, które są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej ilości wody i tlenu potrzebnych do prawidłowego wzrostu trawy. Jeśli z powodu walcowania gleby woda nie może się w niej przemieszczać i prawidłowo odpływać, korzenie trawy uleganą rozkładowi.

Zwalcowana ziemia uniemożliwia wymianę tlenu w korzeniach, co prowadzi do ich rozkładu i obumierania. Dlatego właśnie nie należy nigdy wałować trawnika, ponieważ zabieg walcowania może być szkodliwy dla trawy.

Wiedza o tym, co jest przyczyną problemu, pomaga lepiej określić, jak naprawić trawnik. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w przypadku trawnika, jest jego regularne napowietrzanie.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej?
Następny wpis Jak uprawiać arbuzy w ogrodzie?