Czas czytania:4 Minuty, 18 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Nauka języka to ciężka praca. Potrzeba czasu i poświęcenia, aby biegle posługiwać się nowym językiem. Na szczęście istnieje wiele źródeł, które mogą Ci pomóc w tej drodze! Oto kilka wskazówek dotyczących samodzielnej nauki języka obcego.

Słownictwo

Możesz uczyć się nowych słów czytając lub słuchając języka obcego. Jednak powinieneś również starać się jak najczęściej używać ich w swojej mowie, np. podczas rozmów z native speakerami lub przyjaciółmi, którzy bardzo dobrze znają ten język.

Ważne jest, aby nie tylko uczyć się nowego słownictwa, ale także przyzwyczajać się do używania go w codziennych sytuacjach i rozmowach. Praktyka czyni mistrza!

Gramatyka

Nauka gramatyki jest fundamentalną częścią nauki języka. Jest to element składowy, który tworzy każde zdanie w każdym języku i bez niego nie będziesz w stanie skutecznie komunikować się w wybranym języku. Gramatyki można się nauczyć poprzez czytanie i słuchanie native speakerów oraz poprzez codzienną praktykę mówienia z nimi.

Możesz również znaleźć wiele zasobów online do nauki gramatyki w domu lub na telefonie komórkowym, kiedy jesteś poza domem!

Wymowa

Wymowa jest kluczową częścią nauki języka obcego. W rzeczywistości jest to jedna z najważniejszych umiejętności, nad którą możesz pracować w dążeniu do osiągnięcia płynności. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki praktyce i poświęceniu będziesz w stanie poprawić swoją wymowę i mówić w innym języku jak native speaker!

Istnieje kilka sposobów, które możesz wykorzystać do poprawy swojej wymowy:

  • Słuchaj uważnie, gdy ludzie wokół ciebie mówią w obcym języku. To pomoże zapoznać się z różnymi dźwiękami i akcentami;
  • Studiuj fonetykę (gałąź językoznawstwa, która zajmuje się dźwiękami mowy); na przykład, jeśli jest nieznane słowo przed tobą, spróbuj rozbić każdą literę na jej składniki – powiedz je na głos jeden po drugim – a następnie umieścić wszystkie te części ponownie w pełnej formie;
  • Ćwiczenie czytania na głos; da ci to więcej możliwości usłyszenia, jak pewne słowa brzmią, gdy są poprawnie wypowiedziane, a także pomoże zbudować pewność siebie w używaniu tych nowych umiejętności.

Słuchanie

Słuchanie jest najważniejszą częścią nauki języka obcego. Bez względu na to, jak dużo czytasz lub piszesz, jeśli nie wiesz, jak słowa są wypowiadane, twój postęp będzie ograniczony.

Istnieje wiele sposobów, aby poprawić swoje umiejętności słuchania:

  • Muzyka: Słuchaj muzyki w języku obcym. Jeśli to możliwe, zdobądź kilka oryginalnych płyt CD i sprawdź, czy są na nich napisy, abyś mógł śledzić zarówno tekst, jak i wypowiadane słowa.
  • Podcasty: Podcasty są kolejnym świetnym sposobem dla uczących się. Słuchając aktywnie, a nie pasywnie, podcastów nauczysz się, jak brzmienia wielu słów. Warto również puścić w tle kanał telewizyjny z Twoim językiem, aby poznać inne akcenty, i tony głosów.

Czytanie

Możesz czytać w języku docelowym na co dzień. Ważne jest, abyś czytał jak najwięcej, zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Czytanie książek, magazynów, gazet i artykułów online pomoże ci poprawić słownictwo i umiejętności gramatyczne.

Czytanie na głos to kolejny świetny sposób na poprawę wymowy. Jeśli jesteś początkujący w nauce języka obcego, na początku może być Ci trudno poprawnie wymawiać niektóre słowa. Najlepszym sposobem na obejście tego problemu jest czytanie na głos, aż z czasem (i praktyką) twoja wymowa stanie się bardziej dokładna.

Pisanie

Na koniec dobrze jest mieć pod ręką notatnik, w którym można zapisywać nieznane słowa lub wyrażenia, na które natkniemy się podczas czytania. Pozwoli im to później sprawdzić te słowa. Posłużą Ci one jako doskonałe narzędzie do nauki słownictwa.

  • Zapisz wszystko, co chcesz powiedzieć.
  • Używaj komputera, a nie papieru, dzięki czemu będziesz mógł łatwo kopiować i wklejać słowa do swojego słownika, aby uzyskać pomoc w pisowni i wymowie.
  • Nie martw się o błędy gramatyczne w tym momencie; gramatyka przyjdzie po tym, jak twoje słownictwo powiększy się. Na razie po prostu napisz to, co chcesz powiedzieć w najprostszy możliwy sposób; jeśli coś wydaje ci się niezręczne lub nienaturalne, zmień to później, kiedy przyjdzie czas na edycję i korektę twojej pracy.

Praktykowanie mówienia w języku obcym z przyjaciółmi i rodziną

Ćwicz swoje umiejętności językowe z ludźmi, którzy są biegli w danym języku. Jeśli nie masz żadnych przyjaciół ani członków rodziny, którzy mówią w danym języku obcym, możesz spróbować poćwiczyć swoją nową umiejętność z native speakerami online. Ale uważaj – wiele osób chętnie pomaga innym w nauce języka, ale nie wszyscy z nich będą w tym tak dobrzy, jak twierdzą!

Ciężką pracą i poświęceniem można nauczyć się języka obcego w domu.

Samodzielna nauka języka może być trudnym zadaniem, ale jest możliwa. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wyznaczyć sobie osiągalny cel, a następnie podzielić go na mniejsze cele. Na przykład, jeśli nigdy wcześniej nie uczyłeś się języka obcego, nie próbuj nauczyć się całej gramatyki niemieckiego czy japońskiego za jednym razem. Zamiast tego skup się po prostu na nauczeniu się, jak się przedstawić w obu językach. Za każdym razem, gdy uda Ci się wykonać ten krok, nagradzaj się za swoją ciężką pracę!

Kiedy już opanujesz przedstawianie się w obu językach i będziesz gotowy na bardziej zaawansowane tematy, takie jak czytanie i pisanie zdań w każdym z języków (lub nawet więcej), zacznij wykonywać ćwiczenia, które pomogą Ci poprawić te umiejętności! Jeśli czytanie nie jest dla Ciebie jeszcze czymś naturalnym (lub jeśli angielski nie jest jednym z języków), spróbuj zamiast tego słuchać: podcasty oferują wiele dobrych materiałów dla osób, które chcą poprawić swoje umiejętności słuchania bez posiadania wcześniejszej wiedzy na temat tego, o czym się mówi.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Sok czy woda – co pić?
Następny wpis Bezdechy senne objawy i leczenie