Jakie sprzęty warto mieć w ogrodzie?

Image

Wiosna to czas intensywnej pielęgnacji ogrodu. Trzeba uporządkować go po zimie i przygotować do nowego sezonu. Konieczne będzie sprzątanie, koszenie trawnika, odchwaszczanie, przycinanie żywopłotu, siew nasion trawy, roślin ozdobnych i warzyw oraz szereg innych prac. Większość z nich oczywiście możemy wykonać ręcznie, ale przeprowadzimy je znacznie sprawniej i szybciej korzystając ze specjalistycznych urządzeń ogrodniczych.

Podstawowe urządzenia do pracy w ogrodzie, które warto mieć.

Technika w ogrodnictwie jest obecnie na bardzo wysokim poziomie. W przystępnych cenach możemy kupić ciche, wydaje i łatwe w obsłudze urządzenia, dzięki którym praca w ogrodzie stanie się czystą przyjemnością. Korzystając z nich, o wiele mniej się zmęczymy i zaoszczędzimy mnóstwo czasu, ponieważ prace przebiegną dużo szybciej. Sprawdź, jakie sprzęty warto mieć, aby wiosenne prace w ogrodzie przebiegły szybko i sprawnie.

Do najczęściej kupowanych amatorskich mechanicznych urządzeń ogrodniczych należą kosiarki do trawy. Nie sposób wyobrazić sobie pielęgnację trawnika bez tych znanych od wielu lat urządzeń. Jednak w ostatnich latach zdecydowanie wzrasta też popularność innych praktycznych sprzętów, które ułatwią nam uprzątniecie ogrodu po zimie i utrzymanie go w doskonałej kondycji przez cały sezon.

Cztery podstawowe proste w obsłudze narzędzia ogrodnicze, w które każdy właściciel ogrodu powinien się zaopatrzyć to:

Kosiarka

autmatyczna kosiarka
Kosiarka

Jeśli warunki pogodowe sprzyjają, wówczas koszenie trawnika możemy rozpocząć już w kwietniu. Zanim jednak przystąpimy do pracy, sprawdźmy prognozę pogody i jeśli zapowiadane są nocne przymrozki, wówczas odczekajmy jeszcze trochę z koszeniem.

Trawę zaleca się kosić, gdy ma wysokość około 10 cm. Standardowa wysokość koszenia wynosi od 3 do 5 cm, ale można ją oczywiście regulować we większym zakresie, dzięki centralnej regulacji wysokości koszenia w każdej kosiarce. Jej obsługa jest bardzo prosta. Za pomocą dźwigni wybieramy po prostu pożądaną wysokość roboczą noży tnących. Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów kosiarek.

Są to choćby:

 • – kosiarki spalinowe ręczne,
 • – kosiarki akumulatorowe ręczne,
 • – małe kosiarki samojezdne,
 • – duże kosiarki obsługiwane przez kierowcę.

W przypadku niewielkich ogrodów najlepiej sprawdzą się ciche i łatwe w obsłudze kosiarki elektryczne z przewodem lub akumulatorowe. Bardzo wygodne są też niewielkie akumulatorowe kosiarki samojezdne, które praktycznie same skoszą trawnik. Ręczne kosiarki spalinowe będą odpowiednie zarówno do małych, jak i średnich ogrodów. Z kolei duże kosiarki idealnie sprawdzą się na bardzo rozległych trawnikach.

Podkaszarka.

podkaszarka
Podkaszarka

Podkaszarka do trawy to urządzenie przeznaczone do trymowania i podkaszania trawy w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie dotrze kosiarka. Urządzenie to możemy nabyć w celu uzupełnienia pracy kosiarki lub nawet zamiast niej, ponieważ bez problemu skosimy nim cały trawnik. Trzeba jednak pamiętać, że w zastępstwie kosiarki sprawdzi się ono tylko na niewielkich i średnich trawnikach, ponieważ ręczne koszenie dużej powierzchni małą podkaszarką będzie po prostu długotrwałe i męczące.

Podkaszarka jest wręcz niezastąpiona do koszenia trawy w takich miejscach jak:

 • – pod krzewami,
 • – pod drzewami,
 • – przy ogrodzeniu,
 • – przy ścieżkach i chodnikach.

Do wyboru mamy różne rodzaj podkaszarek. Różnice są widoczne nie tylko w napędzie, który może być spalinowy lub elektryczny (akumulatorowy), ale również w wyposażeniu urządzenia i jego wadze. Mechanizm koszący może mieć postać metalowego ostrza lub żyłki.

Aby używanie podkaszarki było jak najprostsze jak najbardziej komfortowe, warto kupić dobrej klasy urządzenie. Poszukajmy takiego z ogranicznikiem, który ochroni rośliny w ogrodzie i nas przed uderzeniem resztkami koszonej trawy oraz z regulacją kąta koszenia. Istotna jest też waga podkaszarki. Najlżejsze są nowoczesne urządzenia akumulatorowe, których masa nie przekracza dwóch kilogramów. Używając takiego sprzętu nie zmęczymy się, a praca przebiegnie szybko i przyjemnie.

Nożyce do żywopłotu.

nożycze do żywopłotu
Nożyce

Wiosna to doskonała pora na przycinanie żywopłotu. Po zimie konieczne jest usunięcie uszkodzonych gałązek krzewów oraz nadanie żywopłotowi odpowiedniego kształtu. Praca ta wykonywana ręcznie przy pomocy dużego sekatora będzie bardzo męcząca i długotrwała. Warto więc kupić nożyce do żywopłotu, które znacznie ułatwią nam zadanie.
Urządzenie to może być spalinowe lub akumulatorowe. To drugie będzie pracować ciszej i z reguły jest lżejsze, a więc praca nim jest wygodniejsza.

Wybierzmy dobrej jakości nożyce do żywopłotu z ergonomicznym obrotowym uchwytem, którego położenie można zmieniać w zakresie 180 stopni. Dzięki temu z łatwością przytniemy żywopłot bez konieczności wielokrotnej meczącej zmiany ustawienia rąk.

Dmuchawa do liści.

dmuchawa do liści
Dmuchawa do liści

Wielu z nas uważa zakup dmuchawy do liści za zbędny wydatek, ponieważ wydaje nam się, że urządzenie to będzie przydatne wyłącznie jesienią, gdy z drzew i krzewów zaczną opadać liście. Nic bardziej mylnego! Dmuchawa ogrodowa to sprzęt, który ubędzie nam pomagać w ogrodzie od pierwszych dni wiosny aż do zakończenia sezonu późną jesienią.
Za pomocą tego urządzenia na wiosnę zdmuchniemy z trawnika oraz ścieżek w ogrodzie resztki liści, połamane gałązki i inne nieczystości naniesione przez wiatr w okresie zimowym.

Z kolei latem dmuchawa przyda się na przykład do usuwania resztek po uschniętych listkach czy przekwitniętych kwiatostanach roślin ozdobnych w trudno dostępnych miejscach na klombach. Taką pracę często bardzo trudno wykonać ręcznie. Ze względu na duże zagęszczenie roślin na rabatach nie da się po prostu na nie wejść i pozbierać uschniętych resztek roślinnych. Poza tym w dużych ogrodach jest ich po prostu ogrom i byłoby to bardzo męczące i czasochłonne zajęcie. Wykorzystując dmuchawę ogrodową wydmuchamy wszelkie nieczystości w ciągu kilku minut, a nasz ogród będzie wyglądać po prostu idealnie.

Oczywiście nie do przecenienia jest pomoc, jaką oferuje nam dmuchawa w okresie jesiennego spadania liści. Dzięki niej uporamy się z porządkami przed zimą o wiele szybciej niż wykonując je ręcznie za pomocą grabi.

Warto pamiętać też o tym, że dzięki dmuchawie o każdej porze roku szybko i sprawnie usuniemy z chodników i ścieżek kurz i pył.

Obsługa urządzenia jest banalnie prosta, a prędkość wydmuchu powietrza można dostosować w zależności od potrzeb.

Drobne sprzęty ogrodnicze, które ułatwią pracę w ogrodzie.

drobny sprzet ogrodniczy
drobne sprzęty ogrodnicze

Poza urządzeniami mechanicznymi warto się również zaopatrzyć w proste ręczne pomoce ogrodnicze. Są to łatwe w obsłudze znane od lat urządzenia, dzięki którym przekopiemy ogród i spulchnimy ziemię, szybko usuniemy pojedyncze chwasty, sprawnie posadzimy drzewka, krzewy oraz byliny, a także wysiejemy nasiona traw, jednorocznych roślin ozdobnych i warzyw.

Proste ręczne narzędzia niezbędne w ogrodzie to:

 • – sekator ręczny,
 • – nożyce ogrodnicze,
 • – siewnik ręczny,
 • – łopata,
 • – grabie,
 • – motyka,
 • – niewielka łopatka do sadzenia roślin,
 • – sadzarka do cebulek,
 • – wał oraz aerator (może być w najprostszej postaci zakładanej na obuwie).

Zarówno drobne akcesoria ogrodnicze, jak i większe ręczne bądź mechaniczne urządzenia do pracy w ogrodzie kupimy w każdym centrum ogrodniczym. Ich wybór jest ogromny. Zawsze warto inwestować w dobrej jakości nowoczesny sprzęt, który posłuży nam przez lata. Ceny prostych ręcznych urządzeń ogrodniczych zaczynają się już od kilkunastu złotych, natomiast za te mechaniczne zapłacimy w zależności od firmy i modelu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Do najdroższych należą oczywiście duże kosiarki obsługiwane przez kierowcę.

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Podobne posty

Nowoczesny dom – Pompa ciepła oraz rekuperacja

Pompy ciepła są efektywne, przyjazne dla środowiska, wszechstronne, trwałe, łatwe w utrzymaniu, generują korzyści finansowe i oferują wygodę…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-03-13 19:41

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nasionach warzyw

Sadzenie warzyw z nasion to jedna z najpopularniejszych form uprawy warzyw w ogrodzie. Wbrew pozorom nie jest to…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-03-13 08:58

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

W przypadku wybudowania własnego domu pod miastem często musimy samodzielnie rozwiązywać kwestie ścieków, doskonałym rozwiązaniem problemów z zaniczyszczeniami…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2022-12-09 20:19

Ogrzewanie podjazdu

Zimą śnieg i lód na podjazdach to codzienne zmartwienie wielu właścicieli posesji. Każdy właściciel podjazdu poszukuje najlepszego sposobu…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2022-12-09 08:40

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie sprzęty warto mieć w ogrodzie? - Obcasywsieci.pl