Czas czytania:2 Minuty, 1 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Teatr

Specyfika teatru dla „naj najów”

Teatry dla najmłodszych, często zwane teatrami dla „naj najów” różnią się od tradycyjnych teatrów kilkoma aspektami – po pierwsze, w takich teatrach widownia jest zazwyczaj bardzo kameralna – małe dziecko mogłoby się przestraszyć tłumu. W takich teatrach światła podczas przedstawienia nie gasną, nie ma też nagłych głośnych dźwięków, które mogłyby dziecko wystraszyć. Również same spektakle różnią się znacznie od przedstawień dedykowanych starszym dzieciom. Na scenie rzadko występuje więcej niż jeden bądź dwóch aktorów, nie ma sztywnej fabuły a gra aktorska jest bardziej próbą komunikacji, dialogu z widownią, a sami aktorzy zabiegają o atencję najmłodszych widzów, starając się zainteresować ich tym, co aktualnie dzieje się na scenie. Sam spektakl jest raczej grą kolorem, dźwiękiem czy zapachem, tak aby rozbudzić wyobraźnię najmłodszych widzów.

Teatry dla starszych dzieci

Spektakle dedykowane starszym dzieciom odbywają się zazwyczaj w podobnej formie co spektakle dla dorosłych. Jedynie ich fabuła jest przystosowana do wieku dzieci tak, aby była dla nich jak najbardziej zrozumiała. O ile w przypadku najmłodszych dzieci, nie jest wymagana cisza na widowni – przedstawienia dla starszych dzieci mają już tradycyjną formę, z piętnastominutową przerwą pomiędzy dwiema częściami spektaklu.

A jak znaleźć teatr dla dzieci?

Poszukiwania odpowiedniego teatru dla dziecka zależą głównie od wieku dziecka. Wiadomo, że najtrudniej znaleźć teatr dla najmłodszych, ponieważ tego rodzaju miejsc jest z reguły najmniej. Spektakle dla starszych dzieci odbywają się w większości teatrów. Aby znaleźć spektakl, który dziecko zainteresuje, warto posłużyć się wyszukiwarką internetową – wpisując w okno wyszukiwania „teatr dla dzieci warszawa”, wyświetli się cała lista teatrów wystawiających spektakle o tematyce bajkowej, bądź innej, dedykowanej dzieciom. Warto w każdym z nich sprawdzić repertuar, wyszukując przedstawienie, które, zdaniem rodziców najbardziej może dziecko zainteresować. Zazwyczaj przy każdym spektaklu jest napisana informacja o przedziale wiekowym, dla którego jest przeznaczone dane przedstawienie.

Pierwsza wycieczka do teatru

Już od pierwszej wizyty w teatrze, warto wpajać dziecku pewne zasady, którymi powinno się kierować wybierając się na spektakl. Pierwszą z nich jest ubiór – powinien on być bardziej elegancki od tego, który dziecko zakłada na co dzień. Druga zasada obejmuje głównie starsze dzieci i dotyczy ona zachowania w teatrze. O ile rocznemu dziecku nie wytłumaczymy, że powinno zachować ciszę, o tyle przy starszych dzieciach można już tego wymagać. Warto również wytłumaczyć różnicę pomiędzy teatrem a kinem – na widowni w teatrze dziecko nie powinno szeleścić papierkami, jeść popcornu, itd.

Jedno jest pewne – przygodę z teatrem warto zacząć jak najwcześniej – jeżeli chcemy zainteresować dziecko teatrem, warto często uczęszczać z nim na spektakle.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

2 thoughts on “Jak wybrać teatr dla dzieci w Warszawie?

  1. Marta – też byłam, widziałam i potwierdzam Twoją opinię. Warto tam zabrać dziecko 🙂

  2. Byłam z dziećmi w Teatrze Małego Widza (dla zainteresowanych repertuarem http://teatrmalegowidza.pl/pl/repertuar/month/2015-01 ). Przyznam szczerze, że byłam sceptyczna temu pomysłowi, ale mąż się uparł :). I miał rację – dzieci świetnie się bawiły i przez długi czas wspominały wspólne wyjście do teatru. Uważam, że jest to fajny pomysł na wspólne wyjście, a także na rozwijanie kreatywności najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

whitepress Poprzedni wpis WhitePress Zarabianie na blogach
Następny wpis Recenzja Zblogowani.pl
Total
0
Share