Czas czytania:2 Minuty, 16 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Staramy się o dziecko


Przyczyny problemów z zajściem w ciąże

Czasami problemy mają naturę psychiczną. Tak naprawdę, żeby zajść w ciążę trzeba trafić w dobry moment. Trwające kilka miesięcy niepowodzenia powodują, że para zaczyna się stresować, szukać gorączkowo przyczyn kłopotów. Wiele kobiet zachodzi w ciążę w momencie, kiedy już „odpuści”. Stres nie sprzyja procesom zachodzącym w naszym organizmie, dlatego, jeśli wasze starania są bezowocne, spróbujcie podejść do tematu z większym spokojem. Jeśli jednak problemy trwają dłużej, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Problemy z zajściem w ciążę mogą być bowiem spowodowane różnymi nieprawidłowościami. Na przykład hiperprolaktynemią, czyli nadwyżką produkcji prolaktyny. W efekcie, cykl miesiączkowy przebiega u kobiety bez owulacji, co uniemożliwia zajście w ciążę. Innym problemem są na przykład stany zapalne macicy, skutkujące zarośnięciem kanału szyjki. Problemem dla kobiet jest także niesławny tykający zegar biologiczny. Po 35 roku życia znacznie trudniej jest zajść w ciążę i utrzymać ją. Ten problem nie dotyczy mężczyzn, których plemniki są zdolne do zapłodnienia niezależnie od metryki.
Swoje kłopoty miewają także panowie. Jedną z częstszych przyczyn niepłodności jest nieprawidłowa struktura nasienia. Plemników jest za mało, albo są niewystarczająco ruchliwe. Podłoże może być także hormonalne – zbyt niski poziom testosteronu skutecznie utrudnia zapłodnienie kobiety. Przyczyną małej ilości plemników może być także przegrzanie jąder, spowodowane tak, wydawałoby się trywialną kwestią jak źle dobrana bielizna, czy spodnie.
Zdarza się także, iż kobieta jest uczulona na spermę partnera. Jest to spowodowane uszkodzeniem plemników, które z kolei wywołane zostało przebytą przez mężczyznę infekcją.

Jak sobie pomóc

Przede wszystkim nie należy panikować, jeśli nie uda się nam zajść w ciążę za pierwszym podejściem. Generalnie mówi się, że czas prób obejmujący rok mieści się w normie. Jeśli natomiast problemy z zapłodnieniem trwają dłużej należy się udać do specjalisty. Warto zacząć od ginekologa, pod którego opieką jest kobieta – zna on historię chorób płciowych partnerów, jest w stanie przeprowadzić badania, które mogą wykazać na przykład nieprawidłowości w budowie narządów rodnych. W wielu miastach funkcjonują także specjalne centra leczenia niepłodności, nakierowane na tego typu problemy kliniki specjalistyczne.
Metod leczenia jest wiele, wszystko zależy od tego co stanowi problem. Zrosty, czy drobne blizny, które uniemożliwiają kobiecie zajście w ciążę leczy się operacyjnie. Popularne są także terapie hormonalne, które mają na celu uregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu w odpowiednim zakresie. Jeśli przyczyna jest czysto techniczna- na przykład źle dobrane, ciasne bokserki, trzeba po prostu zmienić złe nawyki. Już po około 80 dniach, mężczyzna może być na powrót płodny.
Oczywiście, najbardziej kontrowersyjną, ale także ostateczną metodą jest oczywiście in vitro.
Niezależnie od tego, jakie podłoże mają nasze problemy – najważniejsza jest konsultacja z lekarzem. Odpowiednio dobrana, systematycznie stosowana terapia jest w stanie rozwiązać większość problemów z zajściem w ciążę.

Jeżeli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się z naszymi czytelnikami o twoich problemach.  Zostaw komentarz na pewno odpowiemy.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

2 thoughts on “Chcemy być rodzicami

  1. Tak już jest, Faceci mają to do siebie że jak ich kranik kuleje nie potrafią się do tego przyznać, Od małego wpaja się że Facet = Maczo, a podważenie tego poprzez badanie nasienia, może bardzo odbić się na psychice:)

  2. Z obserwacji dwóch par zauważyłam, że z pójściem do lekarza mają problem mężczyźni. To chyba lęk przed usłyszeniem ,że “to” przez nich. Kobiety się denerwują, oni stresują i problem trwa i trwa.W jednym przypadku jak w końcu po 4 latach ona go namówiła, lekarz rozwiązał problem po dwóch wizytach.Jestem teraz chrzestną ich małego synka:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pieniądze w kieszeni Poprzedni wpis Jak zarobić na blogu 200 tys w miesiąc?
Śpiące dziecko Następny wpis Kilka kroków do spokojnego nocnego snu dziecka
Total
0
Share