Czas czytania:3 Minuty, 26 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Taras to miejsce, o którym marzy większość z nas. Jest to miejsce zabawy, relaksu i odpoczynku pośród przydomowej zieleni. Chętnie spędzamy w nim czas w szczególności w ciepłe, letnie dni. Dlatego warto zadbać o to, aby był on dobrze i jednocześnie estetycznie wykończony. Wbrew pozorom pomysł na taras wcale nie musi być skomplikowany czy fikuśny. Możesz postawić na proste rozwiązania, które wykonasz nawet w jeden dzień!

Taras wypoczynkowy -Z czego wykonać

Aby taras spełniał swoją funkcję wypoczynkową, ważne jest to jak go urządzisz oraz jakie meble czy dodatki dobierzesz. Stworzyć taras możesz z materiałów takich jak np. drewno, gres, bruk czy innego rodzaju płytki

Taras można wykonać nie tylko szybko, ale również tanio. Nie jest zasadą to, że tylko drogo wykonany taras będzie odpowiednim miejscem na relaks. Pamiętaj, że w głównej mierze na cenę ma wpływ rodzaj materiału jaki wybierzesz, ale również kilka innych, pobocznych czynników. Koszt zależny jest od wielkości tarasu, jego wysokości, ewentualnie liczby schodów. Wiele również zależy od tego, czy położysz go na gruncie czy na podbudowie. 

Wykonanie tarasu na betonowej płycie czy legarach generuje dodatkowy koszt. Jeśli jednak interesuje Cię tani taras, do wykonania w szybki sposób, warto postawić na wykonanie tarasu na gruncie. Zmniejsza to znacznie czas oczekiwania oraz koszty dodatkowych materiałów, które byłyby potrzebne do wykonania podbudowy.  Dla przykładu, budując taras na betonie, trzeba odczekać około miesiąca na stężenie materiału. W przypadku układania kostki brukowej czy innych płytek bezpośrednio na ziemi, cała praca zajmie Ci od kilku do kilkudziesięciu godzin. 

Materiały i narzędzia niezbędne do wykonania pięknego tarasu.

Do pracy przygotuj następujące materiały:

 • łopata
 • gumowy młotek
 • łata brukarska
 • poziomica
 • linka i drewniane słupki
 • kostka brukowa lub inny wybrany przez Ciebie materiał
 • Fuga do płyt tarasowych
 • piła 
 • krawężniki
 • zagęszczarka
 • piasek
 • materiał na podbudowę

Zanim rozpoczniesz pracę na tarasem, pamiętaj, że kluczowe podczas układania kostki jest przygotowanie odpowiedniej podbudowy, która decyduje o stabilności i trwałości całej konstrukcji. Lepiej skupić się na tym etapie najbardziej, abyś za parę lat nie musiał poprawiać tarasu lub tworzyć go od nowa. Bardzo istotny jest również fakt, aby powierzchnia, na której będziesz układać kostkę brukową, była odpowiednio pochylona. Pamiętaj, że jest to jeden z istotniejszych etapów pracy nad Twoim nowym tarasem. 

Tworzymy taras- o czym musimy pamiętać

mały taras

Krok 1

Pracę nad tarasem rozpocznij od wyznaczenia terenu, na którym powstanie. Użyj w tym celu drewnianych słupków i linki. W następnej kolejności wykonaj tzw. korytowanie – wykop w gruncie zagłębienie na ok. 30 cm.

Krok 2

Następnie przejdź do utwardzenia gruntu. Wyznaczony teren pod taras pokryj piaskiem. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego spadku terenu (do 3%). Odpowiednie nachylenie umożliwi prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej. Wyłożony piasek dobrze ubij. Do tego celu najlepiej wykorzystać ubijak lub zagęszczarkę.

Na koniec tego etapu, połóż na utwardzony grunt warstwę geowłókniny.

Krok 3

Kolejny etap polega na stworzeniu podbudowy z kruszywa. Pamiętaj, że ona także potrzebuje dobrego utwardzenia. Wysypana warstwa powinna mieć od 10 do 20 cm grubości. Jeśli konieczne będzie stworzenie grubej warstwy z kruszywa, podziel pracę na kilka etapów.

Krok 4

Po odpowiednim przygotowaniu nawierzchni, pora na jej obramowanie krawężnikami. Ogrodzony teren pod taras wypełnij podsypką i możesz już kłaść bruk.

Krok 5

Kostki układaj zaczynając od brzegów, z zachowaniem minimalnego odstępu między elementami. Po położeniu każdej kostki dobij ją młotkiem. Co jakiś czas kontroluj poziom układanej powierzchni.

Krok 6

Ostatnim etapem układania tarasu jest fugowanie. Warto zafugować kostkę, ponieważ fugi chronią kostkę przed wsiąkaniem wody, ale jednocześnie nadają charakterystyczny styl całej posesji. Fugi są dostępne obecnie w wielu kolorach, dlatego można ją idealnie dopasować do koloru płyt lub kostki.

Krok 7

Po zakończeniu prac nad stworzeniem tarasu, pozostaje Ci już tylko jego udekorowanie, co jest prawdopodobnie najprzyjemniejszym etapem całego przedsięwzięcia. Możesz postawić na nim różnego rodzaju lampiony, świeczki, doniczki czy kwiaty w skrzynkach. Dodatkowo dobierz pasujące meble ogrodowe, które dopełnią całości. 

Na urządzenie tarasu w postaci akcesoriów i dodatków nie musisz przeznaczać dużego budżetu. Wiele elementów wystroju jesteś w stanie zrobić samodzielnie, niewielkim nakładem pracy. Meble, stół, czy kwietnik bez trudu wykonasz z palet. Ciekawą propozycją na urządzenie tarasu są też wszelkiego rodzaju plecionki ze sznurków, czyli makramy. Dodatkowo możesz skorzystać z tanich sklepów, które oferują różnego rodzaju fantazyjne gadżety i akcesoria do domu czy do ogrodu.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Wyeliminuj trądzik w domu raz na zawsze! kompletny i bazujący na nauce przewodnik, który pozwoli Ci się cieszyć piękną i gładką cerą
Następny wpis Jak pozbyć się rozstępów – bez specjalistycznych drogich zabiegów
Total
0
Share