Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06
Biedny błędnik
Sytuacja wygląda tak: jedne ze zmysłów czują kołysanie. A inne (wzrok) widzą, że krajobraz jest nieruchomy. Niby poruszamy się (bo porusza się samochód), ale jesteśmy nieruchomi (bo siedzimy w fotelu). U niektórych osób błędnik może wówczas źle odczytywać nadchodzące do niego sygnały. Wariuje. A efektem jest choroba lokomocyjna. Nudności, wymioty, ogólnie kiepskie samopoczucie.
Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele – niektórym wystarczy uchylenie okna, inni muszą się co jakiś czas zatrzymać. Naturalnych metod radzenia sobie z gorszym samopoczuciem jest kilka (o nich niżej). Są jednak i te medyczne.
Na rynku dostępne są leki na chorobę lokomocyjną do stosowania przed wyjazdem. Z reguły należy zażyć je na pół godziny przed podróżą. W ich skład wchodzą substancje naturalne, takie jak wyciąg z imbiru, ale też związki chemiczne, jak difenhydramina. Czas działania leków może sięgać czterech godzin. Tyle, że przed ich zastosowaniem warto wypróbować także inne sposoby.
Żeby nie dostać niestrawności…
Z pewnością jednym z nich jest właściwa dieta. Przed wyjazdem nie należy się przejadać. Obfite posiłki same z siebie mogą prowadzić do gorszego samopoczucia. Z drugiej strony nie można także ruszać na głodnego. Także taka sytuacja nie sprzyja utrzymaniu układu pokarmowego w dobrej kondycji.
Nie warto także pić napojów gazowanych, zwłaszcza tych bardzo słodkich. Nie wskazana jest również sól. Najlepszy będzie posiłek lekki, na przykład kanapkę z białym serem i popić herbatą z imbirem (który łagodzi mdłości).
W czasie jazdy także należy jeść potrawy lekkie. Żadnych golonek czy tym podobnych. Sprawdzą się za to warzywa, takie jak rzodkiewki czy małe ogórki.
…trzeba uzupełniać płyny
Wrogiem dobrego samopoczucia jest także odwodnienie. Jeśli podróżujemy z klimatyzacją, nie dajmy się zwieść przyjemnemu chłodkowi. Klimatyzacja obniża wilgotność powietrza, w związku z czym także prowadzi do utraty wody z organizmu.
Najlepiej więc pić – wodę niegazowaną lub lekko gazowaną. I to nie tylko wtedy, gdy już będzie się chciało pić, ale także bez powodu.
Przystanki wysoce wskazane
Warto także robić przerwy. Dwie godziny to maksimum czasu, jaki kierowca może spędzić za kółkiem. Także pasażerowie korzystają na tych przystankach. Żeby poczuć się lepiej, warto w ich trakcie pooddychać świeżym powietrzem. Kilkanaście głębokich oddechów powinno pomóc.
Bonus: małe dzieci są zwykle bardzo ufne, stąd w pewnych przypadkach można im podać np. lentilki, albo zakleić pępek plastrem informując jednocześnie, że jest to lek/metoda na nudności. Takie dobrze podane placebo potrafi być równie skuteczne, jak zaawansowana farmakologia!

Wpis dodany przez:
Eliza z obcasywsieci.pl
Kliknij na gwiazdkę i oceń!
Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:
Więcej wpisów
Wszystko co musisz wiedzieć o świadomej pielęgnacji włosów.
Równowaga pH jest ważna, ponieważ włosy naturalnie mają lekko kwaśne pH, które pomaga utrzymać ich naturalną ochronną warstwę lipidową. Jeśli...
Wszystko co warto wiedzieć o kwasach kosmetycznych.
Hydroksykwasy to substancje należące do eksfoliantów chemicznych, czyli środków złuszczających skórę. Posiadają szerokie spektrum działania m.in. regulują odnowę komórkową, zwlększają...
10 kroków do dobrego samopoczucia w ciągu dnia
Dbanie o siebie to wybór, którego dokonujesz każdego dnia. Chodzi o to, by wiedzieć, jak dobrze się odżywiać, dobrze spać...
Jak pozbyć się pleśni w domu?
Pleśń jest częstym problemem w domach, zwłaszcza w łazience i kuchni. Pozbycie się pleśni może być trudne, ale istnieje kilka...
Jaki rodzaj pokładu wybrać na łódź?
Każda podłoga jachtu musi być antypoślizgowa, funkcjonalna oraz atrakcyjna wizualnie. Właśnie na te kryteria zwróciliśmy uwagę podczas doboru najlepszego pokładu...
5 sprawdzonych sposobów na dodatkowy zarobek dla każdego!!
Od kilku lat praca online nie jest już niczym wyjątkowym ani zaskakującym. Zdalnie możemy pracować w różnych zawodach. Wielu osobom...