Czas czytania:2 Minuty, 55 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Jak się dowiedzieć, czy nasze konto zostało zhakowane

Najbardziej oczywistym znakiem jest to, że hasło nagle stało się nieważne i konto jest niedostępne. Czasami jednak hakerzy mogą nie zmieniać hasła, ale używać konta potajemnie, starając się nie przyciągać uwagi użytkownika.

W takich sytuacjach możesz to sprawdzić w menu Facebooka. Kliknij w prawym rogu strony u góry i wybierz „Ustawienia i prywatność”, następnie „Ustawienia”, a następnie „Bezpieczeństwo i logowanie”. Tutaj zobaczysz listę urządzeń, które są zalogowane i kiedy były aktywne. Jeśli na liście istnieje tajemnicze urządzenie, a aktywność nie pochodzi od Ciebie, oznacza to problem.

Inne oznaki mogą obejmować zmiany e-maili, poprawione informacje o koncie, wysłane wiadomości, nietypowe wiadomości lub nagły nadmiar próśb o dodanie do znajomych od zupełnie nieznajomych.

Co zrobić, jeśli nasze konto zostanie zhakowane

Jeśli nadal masz do niego dostęp, natychmiast zmień hasło. Odbywa się to ponownie w sekcji „Bezpieczeństwo i logowanie”, a następnie „Zaloguj”, „Zmień hasło”. Wprowadź nowe hasło i zapisz zmiany. Po zmianie hasła Facebook zapyta, czy zachować konto, aby zalogować się do innych podłączonych urządzeń lub je wyświetlić. Wybierz opcję podglądu. Pojawi się lista aktywnych urządzeń. Możesz wylogować się ze wszystkich urządzeń, których nie znasz, z wyjątkiem własnego.

Chroń swoje konto

Na liście urządzeń oprócz opcji „Wyjdź” znajduje się opcja „Nie ty”. Kliknij go w przypadku urządzeń, które Twoim zdaniem nie są Twoje, ale mogą uzyskać dostęp do Twojego konta. Następnie pojawi się nowe okno z przyciskiem „Bezpieczne konto”. Kliknij go i postępuj zgodnie z instrukcjami Facebooka, aby jeszcze bardziej chronić swoje konto.

Gdy nie ma dostępu do konta

Możesz spróbować odzyskać zapomniane hasło na stronie logowania na Facebooku. Wpisz swój adres e-mail lub numer telefonu i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Jednak ta metoda może nie działać, jeśli oprócz hasła haker zmienił również inne Twoje dane osobowe, w tym dane wymienione powyżej. Warto jednak spróbować, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że po zmianie adresu e-mail Facebook wyśle ​​Ci wiadomość e-mail na oryginalny adres, która zawiera link do cofnięcia działania.

Jeśli te metody nie działają, opcja zresetowania hasła przez e-mail będzie również zawierać łącze „Nie masz dostępu do tych adresów?” Kliknij go, a Facebook zadzwoni do Ciebie, aby potwierdzić, że to Ty. Jest to jednak proces czasochłonny i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Powiadom Facebooka natychmiast

Jeśli haker nie tylko wszedł w posiadanie konta, ale również wykorzystał je, publikując w Twoim imieniu, powinieneś natychmiast powiadomić o tym serwis społecznościowy. Odwiedź facebook.com/hacked i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Usuń podejrzane aplikacje

Często hakerzy nie atakują konkretnego konta, ale korzystają z aplikacji powiązanych z wieloma kontami. Dzięki temu mogą uzyskać dostęp do wielu kont za pomocą jednego ataku. Wielu użytkowników nie ma pojęcia, ile aplikacji łączy się z ich kontem.

Na szczęście możesz to sprawdzić w menu ustawień Facebooka w sekcji Aplikacje i witryny> Więcej> Aktywne. Tutaj możesz zobaczyć listę aktywnych aplikacji, które mają uprawnienia dostępu do konta. Zaznacz wszystkich, których nie znasz i/lub nie używasz i kliknij przycisk Usuń.

Spójrz także na aplikacje na wygasłej liście. Możesz także kliknąć nazwę każdej aplikacji i zobaczyć, jakie dane zbiera.

Powiedz swoim kontaktom o włamaniu

Gdy odzyskasz dostęp, opublikuj wiadomość wyjaśniającą, co się stało, ostrzegając swoje kontakty, aby nie korzystały z łączy i wiadomości od Ciebie które zostały utworzone podczas ataku hakerskiego. Korzystaj także z innych mediów społecznościowych i aplikacji do czatu, aby powiadamiać swoje kontakty, gdy jesteś offline.

Dodatkowe zabezpieczenia

Po odzyskaniu dostępu sprawdź wszystkie ustawienia zabezpieczeń i zaktualizuj informacje kontaktowe, adres e-mail itp. Popraw także ustawienia zabezpieczeń i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Wpis dodany przez:

Rafał Jóśko - Agencja SEO&SEM Woobox.pl

Od 1987 roku Fanatyk dobrego SEO oraz UX. Właściciel dobrze prosperującej agencji SEO & SEM Woobox oraz sklepów internetowych w konkurencyjnych branżach.

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Czym jest mezoterapia igłowa? Wyjaśniamy!
Następny wpis Jak możemy poprawić szybkość ładowania naszej strony internetowej?