Czas czytania:4 Minuty, 19 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Firanki w kuchni – przegląd możliwości

Prawdopodobnie okno żadnego innego pomieszczenia w mieszkaniu nie zyskuje tak bardzo na dekoracji firanami i zasłonami jak okno kuchenne. Tekstylna dekoracja okna w kuchni pozwala nadać mu charakter i dopasować jego wygląd do dowolnej aranżacji wnętrza. Firanki pasują do prawie każdego stylu wnętrza kuchennego, a w wielu są praktycznie nieodzowne.

W dekoracji okna kuchennego firanami i zasłonami spotykamy pięć głównych trendów:

• Firany dekoracyjne z nadrukami,

• Firany woalowe,

• Proste firany tradycyjne,

• Zazdrostki,

• Zasłony z lambrekinem.

Każdy z tych rodzajów  dekoracji pasuje do określonego stylu.

Firany dekoracyjne

Ten typ firanek dekoracyjnych jest najczęściej gotowy, krótki. Zazwyczaj przygotowane specjalnie do okna kuchennego. Są zdobione nadrukami, haftami bądź aplikacjami albo na całej wysokości firany, albo – znacznie częściej – w dolnej jej części, znajdującej się w mniej więcej od połowy okna do parapetu. Nadruki mogą być białe bądź kolorowe. Z reguły firany te mają fantazyjny kształt, z jednym półokrągłym wycięciem nad parapetem lub dwoma półokrągłymi wycięciami umieszczonymi symetrycznie. Dzięki tym wycięciom kuchnia jest doświetlona, a na parapecie wygodnie mogą rosnąć typowe dla kuchni zioła. Firany kuchenne tego typu to najczęściej firany żakardowe.

Ten typ firany pasuje do stylu nowoczesnego oraz do wnętrz urządzonych funkcjonalnie, które nie nawiązują wystrojem do konkretnego stylu, a jego cechą charakterystyczną pomieszczenia jest określony motyw bądź kolor, do którego firany mogą nawiązywać.

Firany woalowe

Firany w kuchni wieszane są nieco rzadziej – najczęściej wtedy, kiedy mamy do czynienia z kuchnią otwartą na salon lub jadalnie. Firany kuchenne nawiązują wtedy tkaniną do dekoracji pozostałych okien w pomieszczeniu. Woal pozwala na tworzenie efektownych wzorów i upięć i świetnie nadaje się na krótkie firanki kuchenne. Jego minusem jest konieczność prasowania, co przy częstszym praniu firan kuchennych bywa uciążliwe.

Tradycyjne, proste firany kuchenne

Firany najczęściej żakardowe, krótkie firanki zasłaniające całe okno. Są popularne tam, gdzie ważnym jest zachowanie prywatności i odcięcie się od wzroku sąsiadów. Wieszane są na całej szerokości okna, niekiedy w dwóch częściach, jeśli okno jest często otwierane.

Zazdrostki, czyli poziome pasy materiały wieszane nad parapetem a niekiedy również w górnej części okna, pozostawiające środek okna kuchennego nieosłoniętym, są rozwiązaniem tradycyjnym, które po latach wraca do mody. Mogą być białe lub kolorowe, a niekiedy wykonywane są z materiałów nietransparentnych. Są nieodzowne we wnętrzach w stylu rustykalnym, prowansalskim, wiejskim czy francuskim. Nadają wnętrzu niezwykłej miękkości i przytulności.

Zasłonki z lambrekinem to rozwiązanie do kuchni od stron północnych oraz kuchni zamkniętych o małych oknach. W takich pomieszczeniach nie można pozwolić sobie na utratę doświetlenia, dlatego tradycyjna firanka może zabierać zbyt dużo światła. Zasłonki z lambrekinem pozostawiają okno odsłonięte, a kiedy na zewnątrz robi się ciemno, wystarczy zasłonić zasłonki, by zachować prywatność. Lambrekin na górze okna zamyka kompozycje i mimo braku firanek okno z taką dekoracją nadal wygląda bardzo przytulnie. Komplet ten może być również wzbogacony o zazdrostkę (dolną).

Coraz częściej w charakterze firan kuchennych stosuje się też firany panele oraz makarony.

Ciekawe propozycje firanek do kuchni, na które warto zwrócić uwagę znajdziesz w sklepie firaneo.pl. Z pewnością znajdziesz wśród nich idealną propozycję do twojej kuchni.

Firanki, żaluzje, rolety a higiena

Kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie często koncentruje się życie rodzinne, ale również miejsce, które najszybciej i najłatwiej się brudzi. Jeśli okno znajduje się za zlewozmywakiem, to na powierzchni okna będziemy mieć stale ślady po kropelkach wody i odbite kropelki tłuszczu. Jeśli okno znajduje się blisko blatu roboczego lub kuchenki, okno przyjmie każdy pyłek, odprysk sosu czy kropelki oleju pryskające z patelni. Po zaledwie 2-3 tygodniach, takie okno trzeba myć.

Brak dekoracji okna kuchennego, choć w teorii jest najbardziej higienicznym rozwiązaniem, jest też rozwiązaniem najbardziej meczącym, bo komu chce się co kilkanaście dni myć okno.

A jak wygląda kwestia zamontowania na okno przesłony? Do wyboru mamy żaluzje, rolety i firanki. Rolety są najbardziej kłopotliwe. Podniesione – pozostawiają okno bez ochrony. Zasłonięte, blokują światło. Pozostają zatem rolety dzień – noc, które można zaciągnąć, nie ograniczając jednocześnie całkowicie dostępu światła. Rozwiązanie idealne, gdyby nie to, że każdy ślad tłuszczu czy sosu na rolecie zostanie już w zasadzie na zawsze. Jedyną opcją będzie wymiana materiału rolety. Sprzedawcy rolet zapewniają wprawdzie, że rolety się nie plamią i można je zmywać, ale każdy, kto spróbował wyczyścić roletę tekstylną wie, że to praktycznie niemożliwe, zwłaszcza przy jej jasnym kolorze.

Co w takim razie z żaluzjami? Wystarczy je przecież przetrzeć i nie zostaną na nich plamy, prawda? Cóż, w teorii faktycznie tak jest. W praktyce jednak, żaluzje nie są jedynie lamelami – mają również pionowe połączenia sznureczkiem i to właśnie to połączenie sprawia, że czyszczenie każdego lamela pojedynczo jest pracochłonne. Zwłaszcza jeśli żaluzje zabrudzą się tłuszczem. Wtedy pozostaje jedynie mozolne czyszczenie każdej lameli z osobna gąbeczką.

Jak zatem ma się sprawa z firankami? Brudzić będą się tak, jakby brudziło się okno. Przyjmą tłuszcz, sos, kropelki brudnej wody i wszystko to pozostawi na nic swój ślad. Ale kiedy się zabrudzą, wystarczy je ściągnąć, wrzucić do pralki, po 30 minutach szybkiego prania wyciągnąć i ponownie zawiesić i gotowe – czysta, estetyczna dekoracja okna przy minimum wysiłku! Taki efekt można osiągnąć w kuchni jedynie z firankami lub zazdrostkami.

Wiele osób uważa, że z uwagi na to, że firanki są tekstylne, nie są higieniczne, a nie jest to prawdą. To właśnie dlatego, że są wykonane z materiału, można je łatwo i szybko wyczyścić przy minimum wysiłku.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Serum czy krem do twarzy – co wybrać?
Następny wpis Jak wirtualna asystent/ka może pomóc w prowadzeniu sklepu internetowego?
Total
0
Share