Czas czytania:9 Minuty, 11 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Depresja poporodowa to rodzaj depresji, która pojawia się po urodzeniu dziecka. Dotyka do 15% osób. Osoby z depresją poporodową doświadczają emocjonalnych wzlotów i upadków, częstego płaczu, zmęczenia, poczucia winy, niepokoju i mogą mieć problemy z opieką nad dzieckiem. Depresję poporodową można leczyć za pomocą leków i terapii. 

Co to jest depresja poporodowa?

Posiadanie dziecka to doświadczenie zmieniające życie. Bycie rodzicem jest ekscytujące, ale może też być męczące i przytłaczające. To normalne, że masz zmartwienie lub wątpliwości, zwłaszcza jeśli jesteś rodzicem po raz pierwszy. Jeśli jednak twoje uczucia obejmują skrajny smutek lub samotność, silne wahania nastroju i częste napady płaczu, możesz mieć depresję poporodową.

zmeczona matka depresja

Depresja poporodowa (PPD) to rodzaj depresji, która pojawia się po porodzie. Depresja poporodowa dotyka nie tylko osoby rodzącej. Może również wpływać na surogatki i rodziców adopcyjnych. Po urodzeniu dziecka ludzie doświadczają zmian hormonalnych, fizycznych, emocjonalnych, finansowych i społecznych. Zmiany te mogą powodować objawy depresji poporodowej.
Jeśli masz depresję poporodową, wiedz, że nie jesteś sama, to nie twoja wina i że pomoc jest dostępna. Lekarz może poradzić sobie z objawami i pomóc Ci poczuć się lepiej.

Jakie są rodzaje depresji poporodowej?

Istnieją trzy różne rodzaje poporodowych zaburzeń nastroju:

  1. Smutek poporodowy lub Baby blues dotyka od 50% do 75% osób po porodzie. Jeśli doświadczasz baby blues, będziesz mieć częste, przedłużające się napady płaczu bez wyraźnego powodu, smutek i niepokój. Stan zwykle zaczyna się w pierwszym tygodniu (od jednego do czterech dni) po porodzie. Chociaż doświadczenie jest nieprzyjemne, stan zwykle ustępuje w ciągu dwóch tygodni bez leczenia. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to znaleźć wsparcie i poprosić o pomoc przyjaciół, rodzinę lub partnera. Dysforia poporodowa to inna nazwa baby blues. Rozpoczyna się w pierwszym tygodniu po porodzie i ustępuje bez leczenia w ciągu kilku dni.
  1. Psychoza poporodowa jest niezwykle ciężką postacią depresji poporodowej i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Ten stan jest stosunkowo rzadki, dotyka tylko 1 na 1000 osób po porodzie. Objawy zwykle pojawiają się szybko po porodzie i są ciężkie, trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy. Objawy obejmują silne pobudzenie, splątanie, poczucie beznadziejności i wstydu, bezsenność, paranoję, urojenia lub halucynacje, nadpobudliwość, szybką mowę lub manię. Psychoza poporodowa wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko samobójstwa i ryzyko uszkodzenia dziecka. Leczenie zazwyczaj obejmuje hospitalizację, psychoterapię i leki.
  1. Hipomania poporodowa możesz doświadczać naprzemiennych wzlotów i upadków, częstego płaczu, drażliwości i zmęczenia, a także poczucia winy, niepokoju i niezdolności do opieki nad dzieckiem lub sobą. Objawy wahają się od łagodnych do ciężkich i mogą pojawić się w ciągu tygodnia od porodu lub stopniowo, nawet do roku później.

Depresja poporodowa jest powszechna. Aż 75% osób doświadcza porodu baby blues. Do 15% z tych osób rozwinie depresję poporodową. Jedna na 1000 osób rozwija psychozę poporodową.

Skąd mam wiedzieć, czy mam smutek poporodowy lub depresję poporodową?

Wiele osób po porodzie ma smutek poporodowy. Depresja poporodowa i smutek poporodowa mają podobne objawy. Jednak objawy baby blues utrzymują się około 10 dni i są mniej intensywne. W przypadku depresji poporodowej objawy trwają tygodnie lub miesiące i są bardziej nasilone.

 Możesz mieć baby blues, jeśli:

  • Płaczesz bez powodu
  • Czujesz się przytłoczona
  • Nie masz apetytu
  • Masz problemy ze snem.
  • Masz nagłe zmiany nastroju.

Pamiętaj, że dzielenie się objawami z lekarzem nie zaszkodzi. Mogą ocenić, czy potrzebujesz leczenia swoich objawów. Depresja poporodowa może trwać do roku po urodzeniu dziecka. Nie oznacza to jednak, że powinieneś czuć się „wyleczony” w ciągu jednego roku. Porozmawiaj z lekarzem o swoich objawach i leczeniu. Bądź szczery co do tego, jak się czujesz. Zastanów się, czy czujesz się lepiej niż na początku diagnozy. Następnie mogą zalecić dalsze leczenie objawów.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia depresji po urodzeniu dziecka?

Niektóre czynniki zwiększają ryzyko depresji poporodowej:

  •  Posiadanie osobistej lub rodzinnej historii depresji, depresji poporodowej lub przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD).
  • Ograniczone wsparcie społeczne.
  • Konflikt małżeński lub w związku.
  • Powikłania ciąży, takie jak schorzenia, trudny poród czy przedwczesny poród.
  • Masz mniej niż 20 lat lub samotnie wychowujesz.
  • Posiadanie dziecka o specjalnych potrzebach.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Niektórzy ludzie wstydzą się swoich objawów lub czują się okropnymi rodzicami, ponieważ czują się w ten sposób. Depresja poporodowa jest niezwykle powszechna. Nie jesteś jedyną osobą, która czuje się w ten sposób, i to nie znaczy, że jesteś złym człowiekiem.

Możesz mieć depresję poporodową, jeśli wystąpią niektóre z poniższych:

  • Poczucie smutku, bezwartościowości, beznadziejności lub winy.
  • Martwisz się nadmiernie 
  • Utrata zainteresowania hobby lub rzeczami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność.
  • Zmiany apetytu lub jego brak
  • Utrata energii i motywacji.
  • Kłopoty ze snem lub ciągłe pragnienie snu.
  • Płacz bez powodu
  • Trudności w myśleniu lub skupieniu.
  • Myśli o samobójstwie lub pragnienie śmierci.
  • Brak zainteresowania dzieckiem lub niepokój wokół dziecka.
  • Myśli o zranieniu dziecka lub poczucie, że nie chcesz dziecka.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli uważasz, że masz depresję poporodową. Może to być Twój położnik, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz zdrowia psychicznego. Pediatra Twojego dziecka również może pomóc.

Co powoduje depresję poporodową?

Potrzebne są dalsze badania, aby określić związek między szybkim spadkiem hormonów po porodzie a depresją. Poziom estrogenu i progesteronu wzrasta dziesięciokrotnie w czasie ciąży, ale gwałtownie spada po porodzie. Do trzech dni po porodzie poziom tych hormonów spada do poziomu sprzed ciąży.

Oprócz tych zmian chemicznych, zmiany społeczne i psychologiczne związane z urodzeniem dziecka zwiększają ryzyko depresji poporodowej. Przykłady tych zmian obejmują fizyczne zmiany w twoim ciele, brak snu, obawy związane z rodzicielstwem lub zmiany w twoich relacjach.

Jeśli wystąpił u Ciebie którykolwiek z poniższych objawów, natychmiast powiadom swojego lekarza. Myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka, nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie, przygnębiony nastrój przez większość dnia, prawie codziennie przez ostatnie dwa tygodnie, uczucie niepokoju, winy, beznadziejności, strachu, paniki lub bezwartościowości, trudności w myśleniu, koncentracji, podejmowaniu decyzji lub radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami, utrata zainteresowania lub przyjemności z większości czynności prawie codziennie przez ostatnie dwa tygodnie.

Czy depresja poporodowa może wpłynąć na moje dziecko?

Tak, depresja poporodowa może mieć wpływ na Twoje dziecko. Poddanie się leczeniu jest ważne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Badania sugerują, że depresja poporodowa może wpływać na Twoje dziecko w następujący sposób:

  • Masz problemy z nawiązaniem więzi z dzieckiem i nie nawiązujesz z nim kontaktu.
  • Twoje dziecko może mieć problemy z zachowaniem lub nauką.
  • Możesz pominąć wizyty u pediatry swojego dziecka.
  • Twoje dziecko może mieć problemy z karmieniem i snem.
  • Twoje dziecko może być bardziej narażone na otyłość lub zaburzenia rozwojowe.
  • Możesz zaniedbać opiekę nad dzieckiem lub nie rozpoznać, kiedy jest chore.
  • Twoje dziecko może mieć upośledzone umiejętności społeczne.

Jak diagnozuje się depresję poporodową?

Nie ma konkretnego testu, który diagnozuje depresję poporodową. Lekarz oceni twój san podczas wizyty poporodowej. Wizyta ta może obejmować omówienie historii zdrowia, samopoczucia od porodu, badanie fizykalne, badanie miednicy i testy laboratoryjne. Wielu lekarzy planuje wizyty na dwa lub trzy tygodnie po porodzie w celu zbadania depresji. Dzięki temu otrzymasz potrzebną pomoc tak szybko, jak to możliwe.

 Mogą przeprowadzić badanie przesiewowe na depresję lub zadać serię pytań, aby ocenić, czy masz depresję poporodową. Zapytają, jak się czujesz i jak się miewa Twoje dziecko. Bądź otwarty i szczery ze swoim lekarzem aby upewnić się, że otrzyma dokładny obraz twoich emocji i myśli. Mogą pomóc odróżnić, czy Twoje uczucia są typowe, czy też są to objawy depresji poporodowej.

Twój lekarz może zlecić badanie krwi, ponieważ depresja poporodowa może powodować objawy podobne do wielu chorób tarczycy.

 Pamiętaj, że lekarz jest po to, aby  wspierać i upewnić się, że jesteś zdrowy, więc bądź z nim szczery. Nie ma osądu i nie jesteś sam w swoich uczuciach.

Jak leczy się depresję poporodową?

Depresja poporodowa jest leczona różnie w zależności od rodzaju i nasilenia objawów. Możliwości leczenia obejmują leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, psychoterapię (terapię rozmową lub poznawczo-behawioralną) oraz uczestnictwo w grupach wsparcia.

 Leczenie psychozy poporodowej może obejmować leki na depresję, lęki i psychozy. Możesz również zostać przyjęty do centrum leczenia na kilka dni, dopóki nie będziesz stabilny.  

Jeśli karmisz piersią (karmienie piersią), nie zakładaj, że nie możesz zażywać leków na depresję, stany lękowe, a nawet psychozy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o dostępnych opcjach. Leki mogą przenosić się na dziecko wraz z mlekiem. Jednak poziom transferu jest na ogół niski, a wiele leków przeciwdepresyjnych uważa się za bezpieczne. Lekarz może pomóc zdecydować, jaki lek jest odpowiedni dla Ciebie, na podstawie objawów i tego, czy karmisz piersią.

Jakie są sposoby radzenia sobie z depresją poporodową?

Poczucie przytłoczenia jest w porządku. Rodzicielstwo jest pełne wzlotów i upadków, a urodzenie dziecka nie jest łatwe. Jeśli masz depresję, nie musisz cierpieć sam. Lekarz może pomóc w znalezieniu odpowiedniego leczenia.

 Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poradzić sobie z depresją poporodową:

  •  Znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać – terapeutę, przyjaciela, członka rodziny lub kogoś, kto cię wysłucha i pomoże.
  • Dołącz do grupy wsparcia dla nowych rodziców.
  • Staraj się zdrowo się odżywiać i znajdź czas na ćwiczenia.
  • Priorytetowo traktuj odpoczynek dla siebie.
  • Wyjdź z przyjaciółmi lub porozmawiaj z nimi przez telefon.
  • Znajdź czas na dbanie o siebie i robienie rzeczy, które lubisz, takich jak czytanie lub inne hobby.
  • Uzyskaj pomoc w pracach domowych lub załatwianiu spraw.

Czy można zapobiec depresji poporodowej?

Depresji poporodowej nie da się całkowicie zapobiec. Pomocne mogą okazać się poznać sygnały ostrzegawcze choroby i czynniki zwiększają ryzyko. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu depresji poporodowej:

  •  Realistycznie podejdź do swoich oczekiwań wobec siebie i swojego dziecka.
  • Ogranicz odwiedzających, kiedy po raz pierwszy wracasz do domu.
  • Poproś o pomoc – poinformuj innych, jak mogą Ci pomóc.
  • Śpij lub odpoczywaj, gdy dziecko śpi.
  • Ćwicz – idź na spacer i wyjdź z domu na przerwę.
  • Utrzymuj kontakt z rodziną i przyjaciółmi — nie izoluj się.
  • Wzmacniaj swoją relację z partnerem — znajdź dla siebie czas.
  • Spodziewaj się dobrych i złych dni.

Dzięki fachowej pomocy prawie wszystkie osoby, które doświadczają depresji poporodowej, mogą przezwyciężyć swoje objawy.

Kiedy powinienem szukać profesjonalnego leczenia objawów związanych z depresją poporodową?

Powinieneś szukać profesjonalnej pomocy, gdy:

  • Objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie.
  • Nie możesz normalnie funkcjonować ani radzić sobie w codziennych sytuacjach.
  • Masz myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka.
  • Przez większość dnia czujesz się bardzo niespokojny, przestraszony i spanikowany.

Lęk poporodowy i depresja poporodowa mają pewne objawy, ale są to różne stany. Nadmierne zamartwianie się, panika bez powodu i irracjonalne lęki lub obsesje to oznaki niepokoju poporodowego. Ważne jest, aby omówić wszystkie objawy ze swoim lekarzem, aby mógł uzyskać potrzebną pomoc.

Czy ojcowie mogą dostać depresji poporodowej?

Tak, oboje partnerzy mogą mieć objawy depresji poporodowej. Ty i Twój partner musicie szukać pomocy medycznej, jeśli po przyniesieniu dziecka do domu macie objawy depresji lub lęku. Szacuje się, że 4% partnerów doświadcza depresji w pierwszym roku po urodzeniu dziecka.

Depresja poporodowa u mężczycny

Podsumowanie

Depresja poporodowa to częste zaburzenie nastroju, które dotyka 1 na 7 osób po porodzie. To nie twoja wina i nie zrobiłeś nic, żeby to spowodować. To nie czyni złym rodzicem ani złą osobą. Czynniki biologiczne, fizyczne i chemiczne, które powodują PPD, są poza twoją kontrolą. Oznaki depresji poporodowej obejmują uczucie smutku lub bezwartościowości, utratę zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność, nadmierny płacz i wahania nastroju. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli uważasz, że masz depresję poporodową. Mogą dowiedzieć się, jak najlepiej radzić sobie z objawami. Pomocne może być poradnictwo, leki lub dołączenie do grupy wsparcia.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

One thought on “Depresja poporodowa – objawy oraz leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Prostata – co to jest i jak badać
Następny wpis Ginekomastia – objawy, przyczyny, leczenie
Total
0
Share