Ginekomastia – objawy, przyczyny, leczenie

Image

Ginekomastia to proliferacja łagodnej męskiej tkanki gruczołowej piersi. Może być jednostronny lub obustronny, bolesny lub bezobjawowy. Ginekomastia jest wynikiem względnego nadmiaru estrogenu lub względnego niedoboru testosteronu, co skutkuje wysokim stosunkiem estrogenu do testosteronu. Ginekomastia fizjologiczna występuje w okresie noworodkowym, w okresie dojrzewania oraz wraz z wiekiem i otyłością. Wiele leków, narażenia środowiskowe, choroby i niektóre uwarunkowania genetyczne zwiększają ryzyko ginekomastii. Leczenie może poprawić ginekomastię, zwłaszcza jeśli ma ona niedawny początek.

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to łagodne powiększenie męskiej piersi z twardą tkanką rozciągającą się koncentrycznie poza brodawkę sutkową. Histologicznie ginekomastia jest łagodną proliferacją przewodów sutkowych i przerostem nabłonka przewodów, któremu towarzyszy różne nasilenie stanu zapalnego, obrzęku, zrębu i zwłóknienia. Powiększenie piersi u mężczyzn całkowicie spowodowane tkanką tłuszczową nazywa się pseudoginekomastią.

Jak ginekomastia wpływa na organizm?

Ginekomastia może być postrzegana jako narośl wielkości guzika pod brodawką. Możesz zobaczyć to jako guzek piersi lub poczuć go, gdy naciskasz na obszar. Guzek może łatwo poruszać się w obrębie tkanki piersi i może być delikatny w dotyku. Guzki i powiększenie piersi mogą wystąpić w jednej lub obu piersiach.

Ginekomastia jest najczęstszą chorobą piersi u mężczyzn. Dotyka od 50 do 65% chłopców i mężczyzn na całym świecie.

Kto może mieć ginekomastię?

Ginekomastia może wystąpić w różnym czasie, w tym:

Poród: Ponad połowa noworodków płci męskiej ma powiększone piersi lub zawiązki piersi. Ten stan jest spowodowany poziomem estrogenu matki. Powiększone piersi zwykle znikają w ciągu kilku tygodni.

Dojrzewanie: Ponad połowa nastoletnich chłopców ma pewien stopień powiększenia piersi. Wahania hormonów, w tym spadki testosteronu i skoki estrogenu, powodują wzrost tkanki piersi. Stan ustępuje, gdy poziom hormonów się wyrównuje – proces, który trwa od około sześciu miesięcy do dwóch lat.

Dorosłość: Powiększone piersi są częstsze u mężczyzn powyżej 50 roku życia. Z wiekiem organizm mężczyzny wytwarza mniej testosteronu. Mogą również mieć więcej tkanki tłuszczowej, co stymuluje produkcję estrogenu i wzrost tkanki piersi.

Co powoduje ginekomastię?

Brak równowagi między hormonami estrogenowymi i androgenowymi zazwyczaj powoduje ginekomastię. Organizm mężczyzny zwykle wytwarza niewielkie ilości estrogenu, hormonu kontrolującego wzrost piersi. Jeśli twoje ciało wytwarza zbyt dużo estrogenu lub masz niski poziom testosteronu, twoje piersi mogą się powiększyć. Czasami osoby z otyłością rozwijają powiększone piersi z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ten stan jest znany jako pseudoginekomastia.

Niektóre stany mogą powodować powiększenie piersi u mężczyzn, w tym:

 • Guzy nadnerczy.
 • Alkoholizm.
 • Choroba nerek lub niewydolność nerek.
 • Zespół Klinefeltera (choroba dziedziczna).
 • Choroba wątroby.
 • Choroba tarczycy.

Jakie leki lub używki powodują ginekomastię?

Ginekomastia może wynikać z przyjmowania leków w leczeniu:

 • Depresja.
 • Infekcje bakteryjne i grzybicze.
 • Powiększona prostata.
 • Zgaga i wrzody trawienne 
 • Niewydolność serca i wysokie ciśnienie krwi.
 • Niepłodność męska 
 • Amfetaminy, marihuana i opioidy.
 • Sterydy anaboliczne wykorzystywane do budowy mięśni.
 • Olejki lawendowe i olejki z drzewa herbacianego (znajdujące się w suplementach ziołowych i produktach do pielęgnacji skóry).

Lekarz oceni objawy, przeprowadzi badanie fizykalne i przejrzy historię medyczną. Może być również zalecane badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów. Ponieważ zarówno ginekomastia, jak i rak piersi powodują guzki piersi, lekarz może zlecić takie badania jak:

 •  USG piersi, aby zobaczyć szczegółowe obrazy wzrostu piersi.
 • Mammografia w celu zbadania nietypowych narośli lub zmian w tkance piersi.

Jak leczy się ginekomastię?

Niektórzy ludzie nie chcą lub nie potrzebują leczenia ginekomastii. Jeśli lek lub inna substancja powoduje powiększenie piersi, może być konieczne zaprzestanie stosowania leku lub przejście na inny. Jeśli przyczyną jest choroba, obrzęk powinien ustąpić wraz z leczeniem choroby. Niektórzy mężczyźni decydują się na operację zmniejszenia piersi. Podczas tego zabiegu chirurg plastyczny usuwa tkankę piersi, aby zmniejszyć piersi. Badania sugerują, że mężczyźni z ginekomastią mają nieco wyższe ryzyko raka piersi.

Powiększenie piersi u mężczyzn często ustępuje wraz ze zmianą leków. Niektórzy mężczyźni stają się skrępowani swoim wyglądem, co może prowadzić do depresji i lęku. Ale te problemy powinny ulec poprawie po wyleczeniu ginekomastii.

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Podobne posty

Jak wybrać idealną odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów jest nie tylko uzupełnieniem rutynowego mycia, ale kluczowym elementem, który decyduje o zdrowiu i wyglądzie…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-11-17 09:12

Wszystko co musisz wiedzieć o świadomej pielęgnacji włosów.

Równowaga pH jest ważna, ponieważ włosy naturalnie mają lekko kwaśne pH, które pomaga utrzymać ich naturalną ochronną warstwę…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-01-30 19:48

10 kroków do dobrego samopoczucia w ciągu dnia

Dbanie o siebie to wybór, którego dokonujesz każdego dnia. Chodzi o to, by wiedzieć, jak dobrze się odżywiać,…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2022-12-08 09:11

10 ważnych witamin i minerałów, które każdy powinien przyjmować codziennie

Kiedy myślisz o witaminach i minerałach, prawdopodobnie myślisz o takich rzeczach jak wapń, żelazo i witamina D. Istnieje…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2022-11-22 06:03
1 Odpowiedz
 • Peterevany pisze:
  Komentarz czeka na zatwierdzenie. To jest podgląd komentarza, który będzie widoczny po jego zatwierdzeniu.
  Несомненно актуальные новости мировых подиумов. Все мероприятия всемирных подуимов. Модные дома, бренды, haute couture. Лучшее место для модных хайпбистов. https://breakmoda.ru/
 • Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Ginekomastia – objawy, przyczyny, leczenie - Obcasywsieci.pl