Czas czytania:2 Minuty, 31 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Przyszła zima, rady nie ma – trzeba wziąć przygotować się do pielęgnacji skóry w nowych, trudniejszych warunkach. Wiatr, mróz i ogrzewanie są mieszanką szczególnie szkodliwą dla stanu cery. Skóra robi się szara, przesuszona i nadwrażliwa. Skompletuj zimową apteczkę dla skóry, aby skutecznie zwalczyć te problemy!

Kto jest szczególnie narażony?

Jak w każdej z tego rodzaju krytycznych sytuacji, są osoby równe i równiejsze. Równe, bo wszystkim nam szkodzi zimowa pogoda. Równiejsi, bo niektórym szkodzi bardziej.

Szczególnie wrażliwa na mróz i tym podobne jest skóra sucha, wrażliwa oraz naczynkowa. Kiedy temperatura spada, a potem szybko rośnie (co przecież zdarza się zimą), niektóre kapilary mogą pękać. Co dodatkowo obniża jakość cery. Lepiej z mrozem i zimową aurą radzą sobie osoby, których skóra jest tłusta i mieszana.

Co robić?

Niezależnie od rodzaju skóry, potrzebne są środki zaradcze. I nie, szczelne okrywanie się szalikiem nie jest tutaj żadnym rozwiązaniem. Kampanię na rzecz lepszej skóry zimą najlepiej zacząć od skompletowania optymalnego zestawu kosmetyków.

Po pierwsze więc, powinny uzupełnić nadwyrężone przez pogodę składniki płaszcza hydrolipidowego. Po drugie, muszą tworzyć na skórze cienką warstwę, której zadaniem będzie zapobieganie odparowywaniu wody. Po trzecie, należy zadbać o to, aby do skóry dostawała się odpowiednia ilość lipidów.

Pytanie, co powinno się znaleźć w składzie takich kosmetyków. Bardzo ważne są emolienty – to właśnie one pomagają uzupełnić stan lipidów. Dodatkowo zatrzymują wodę w naskórku. Dodatkowo, ze względu na konieczność natłuszczenia skóry, dobrym pomysłem jest wykorzystywanie kosmetyków zawierających oleje roślinne, takie jak awokado czy migdały. Sprawdza się też masło shea.

A co z wodą?

Może się wydawać, że w zimie nie warto przejmować kwestią nawilżenia skóry. Przecież wilgoć może tylko pogorszyć sprawę, zwłaszcza gdy chwyci silny mróz. No cóż – takie podejście jest błędne. Woda jest naturalnym elementem skóry i nie należy dopuszczać do sytuacji, w której będzie jej za mało.

To tym ważniejsze, że w dzisiejszych czasach dużą część zimy spędzamy wewnątrz. A tam: ogrzewanie, oświetlenie, komputery i inne urządzenia. Wszystkie wysuszają powietrze, a więc także przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry.

Co więc robić? Najlepszym sposobem jest utrzymywanie odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu. Gdy jednak nie ma możliwości wykorzystania nawilżaczy powietrza i tym podobnych, warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Niech zawierają kwas hialuronowy, glicerynę czy sorbitol.

Pamiętaj o diecie!

Same kosmetyki to za mało. Żeby organizm, a zatem także i skóra, funkcjonował jak należy, trzeba dostarczyć mu właściwego paliwa. Czyli jedzenia. Dieta zimowa powinna uwzględniać większe zapotrzebowanie na witaminy: C, E oraz A. Warto więc jeść więcej ryb i jaj, produktów mlecznych a także zbożowych. Dobrym pomysłem jest jedzenie marchwi, szpinaku czy orzechów.

No i pić. Bo chociaż wyżej pojawiły się odpowiednie kosmetyki, sprzyjające utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry, to jednak nic nie zastąpi dwóch litrów wody wypitych dziennie.

A co ze słońcem?

Na koniec ważna sprawa. Dla niektórych, na przykład narciarzy, jasnym jest, że także w zimie słońce praży. Wystarczy jeden dzień na nasłonecznionym stoku i pojawiają się oparzenia. Z tego względu wskazane jest wykorzystywanie kosmetyków zawierających filtry UVA i UVB. Dzięki nim skóra będzie chroniona przed dodatkowym wysuszaniem i osłabieniem.

 Fot.: Catalin Pop / sxc.hu

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

buciki Poprzedni wpis Zdrowe odżywianie w ciąży – co powinnaś wiedzieć?
usa park Następny wpis Przyrodnicze skarby USA: wędrówki wśród skalnych łuków