Czas czytania:3 Minuty, 30 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Planując utwardzenie nawierzchni na podjeździe, tereny wokół domu i alejkach prowadzących przez nasz ogród, musimy liczyć się z koniecznością dbania o kostkę brukową przez cały okres jej użytkowania. Jedną z obowiązkowych czynności jest pozbywanie się mchu i chwastów z kostki i spoin. Bardzo często może to zajmować wiele godzin i być bardzo uciążliwe. Tym bardziej jeżeli jesteśmy właścicielami terenu o dużej powierzchni. W tym artykule opowiem o tym jak usunąć mech i chwasty z kostki przy wykorzystaniu najnowocześniejszych i skutecznych technik. Sprawdzimy również jak sprawić, by problem nie nawracał oraz czy możemy całkowicie zapobiegać porastaniu kostki przez niechciane rośliny. 

Mech i chwasty na kostce brukowej – skąd się biorą? 

By zrozumieć istotę problemu związanego z porastaniem kostki brukowej przez mech, chwasty i trawę, należy najpierw sprawdzić, skąd te rośliny właściwie się na niej biorą. Bardzo newralgicznym punktem są spoiny, które niezabezpieczone w odpowiedni sposób, dają możliwość porastania i rozwijania się niechcianym roślinom. Dzieje się tak, gdy do wypełnienia spoin stosujemy szybkie i stosunkowo tanie rozwiązania. Płukany piasek oraz jego mieszanka z cementem nie zabezpieczają w odpowiedni sposób spoin i przyczyniają się do rozwijania roślinności. Chwasty i mech bez większych przeszkód pokonują lekką warstwę tych materiałów, wychodząc na zewnątrz i pokrywając coraz większy teren kostki brukowej. Pamiętajmy, że najlepszym miejscem do ich dynamicznego rozwoju są zacienione i wilgotne miejsca, w których mogą szybko się rozrastać. Często możemy zauważyć, że duża część kostki brukowej pokryta jest roślinami od strony północnej. Dlatego właśnie te miejsca narażone są na skutki rozrostu mchu i chwastów. 

Skuteczne metody walki z niechcianą roślinnością 

Problem rozrostu mchu i chwastów dotyczy każdego właściciela kostki brukowej, który wykorzystał do spoinowania popularne metody. Wiele osób musi więc uporać się z problemem czyszczenia i ponownego fugowania dużego terenu. Najczęściej wykorzystuje się do tego ręczne narzędzia, dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli jednak mamy do wyczyszczenia większy obszar, to warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Pamiętajmy, że ręczne usuwanie roślinności lub mycie kostki myjką ciśnieniową nie do końca rozwiązuje nasz problem. Warto więc po takich czynnościach stosować środki chemiczne, które zapobiegną dalszemu rozwojowi roślin. Jednak nawet stosowanie oprysku nie zapewni nam usunięcia problemu na stałe. Mech i chwasty najczęściej wracają po kilkunastu miesiącach i czynności te należy powtarzać. Bardzo nowoczesnym i ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie kostki brukowej odpowiednim preparatem, który ma na celu jej ochronę przed przebarwieniami oraz porostem niechcianej roślinności. Dzięki temu zabiegowi efekt czystości pozostaje na dłużej. 

Czy można całkowicie zapobiec porastaniu roślinności na kostce brukowej?

Ustaliliśmy już, że jednym z głównych powodów porastania kostki brukowej mchem i chwastami jest materiał stosowany do zasypania spoin. Fugowanie odpowiednim produktem może sprawić, że tego typu rośliny nie będą mogły rosnąć, a nasz problem przestanie istnieć. Fuga epoksydowa to połączenie piasku z żywicą, dzięki swoim właściwościom, jest znacznie odporniejsza niż stosowane do tej pory tradycyjne mieszanki piasku z cementem. Poziom pH zawarty w tym produkcie sprawia, że zarówno chwasty jak i mchy nie mogą rosnąć pomiędzy kostką. Dodatkowo fugowanie tym materiałem sprawia, że w przyszłości znacznie zaoszczędzimy. Fuga żywiczna przez długi czas nie musi być uzupełniana. Jest odporna na wypłukiwanie, niskie i wysokie temperatury czy ulewne deszcze z silnym wiatrem. To wszystko sprawia, że spoinowanie fugą żywiczną stało się najlepszą metodą na pozbycie się niechcianej roślinności na dłużej. 

Domowe metody na walkę z mchem i chwastami

W sieci można przeczytać wiele ciekawych porad odnośnie cudownych, domowych metod walki z mchem i chwastami. Postanowiłem pokrótce opisać najpopularniejsze z nich i zwrócić uwagę na jakość, jaką za sobą niosą. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest ręczne usuwanie niechcianej roślinności. Sposób sam w sobie całkiem dobry, jednak angażuje bardzo dużą część naszego czasu, a przynosi krótkotrwałe efekty. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej ciężko jest nam pozbyć się roślin wraz z korzeniami, pozostawienie ich w fudze z piasku sprawia, że po kilku tygodniach rośliny odrastają. Wiele mówi się również o pryskaniu kostki roztworem z octu i wody. Musimy sobie powiedzieć, że rozwiązanie to jest ekologiczne i tanie, ale również nie pomoże nam na dłużej, przez co traci na swojej atrakcyjności. Jak widać, stosowanie środków chemicznych oraz odpowiedniej fugi może przynieść nam rozwiązanie problemu na dłuższy czas lub całkowicie go wyeliminować. Warto o tym pomyśleć, gdy następnym razem z mozołem będziemy wyrywać chwasty z naszej kostki brukowej.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Jak pozbyć się rozstępów – bez specjalistycznych drogich zabiegów
Następny wpis Jak prawidłowo dbać o trawnik?
Total
0
Share