Rozwód – i co dalej

rozwód
rozwód
„© stock.chroma.pl/olly18”

Jak to zrobić, skoro w łazience stoi jego stary dezodorant, w szafce ulubiony kubek, a w telewizji leci właśnie serial, który zawsze oglądaliście razem. Trudno tak z dnia na dzień przestawić się na inne życie, małżeństwo przestało istnieć, chociaż jeszcze niedawno wydawało się, że nie wszystko jeszcze stracone, że można jeszcze spróbować posklejać. Dziś już wiesz, że nie jest to możliwe, dlatego musisz odciąć się od przeszłości i ułożyć sobie życie po raz drugi. Przed Tobą nowe wyzwanie, przestań więc rozpaczać i zacznij snuć nowe plany.

Nie wspominamy

Ci, którzy czują się po rozwodzie skrzywdzeni, ale i ci z uczuciem wyzwolenia, mają nadzieję, że czas uleczy rany rozstania. Tak się się z pewnością stanie, ale trzeba zamknąć na kłódkę pewne wspomnienia i fizyczne pamiątki z małżeństwa: liryczne listy, coroczne walentynki, akt małżeństwa, prezenty, jakie dostałaś podczas trwania związku. Tak, tak, wszystko. Czas zamknąć ten rozdział i skupić się na tym, co jest i co będzie. Musisz nauczyć się radzić sobie sama i nie myśleć, co on by zrobił w danej sytuacji. Jeśli masz dzieci z tego związku i zauważysz, że chcą rozmawiać o tatusiu, pozwól na to i spokojnie odpowiadaj na pytania. One do końca nie rozumieją, co się stało i dlaczego, więc wspominanie jest najmilszą odskocznią od teraźniejszości i przyszłości. Strach przed tym, co nieznane, mogą pogłębiać Twoje retoryczne pytania w stylu „Co teraz z nami będzie”. Zostaw je dla siebie, dzieci jedynie poczują się jeszcze bardziej zagubione, gdy to usłyszą.

Rozwód jak pogrzeb

Porównywany jest często do śmierci kogoś bliskiego. Oba te wydarzenia łączy poczucie straty, tęsknota i żal za utraconą przeszłością. Jednak płacz po rozwodzie wydaje się być czymć wstydliwym, mimo to nie wstydź się mówić o swoim cierpieniu, to przecież normalne, że jest to dla Ciebie forma straty. Łączyły Was plany, marzenia, trudno to przekreślić i przejść do porządku dziennego. Nie udawaj też przed dziećmi, że rozstanie Cię nie dotknęło, lepiej szczerze wyznaj, że tak, jak i one, też tęsknisz za ich ojcem. Dajesz im w ten sposób przyzwolenie na przeżywanie własnych emocji. Tłumienie ich, zarówno dla dzieci, jak i dla Ciebie, może być niebezpieczne dla psychiki. Płacz działa oczyszczająco i może pomóc uporać się z bólem.

Nie palimy mostów

Powstrzymaj się od złośliwości na temat byłego męża, jakkolwiek wydaje się to być trudne, ale palenie za sobą mostów może przynieść jedynie krótkotrwałą ulgę, a dla spokoju psychicznego będzie lepiej, jeśli uda Ci się zapanować nad nerwami. Jeśli macie dzieci, tym bardziej musisz dbać o poprawne kontakty dla ich dobra, bo dziecko nie powinno być postawione pomiędzy dwoma walczącymi stronami – to droga donikąd i nikomu nie przyniesie żadnych korzyści. Nie rób tego również w towarzystwie wspólnych przyjaciół czy znajomych, nie dawaj się ponieść negatywnym emocjom, naprawdę najbardziej w takiej sytuacji ucierpisz Ty sama.

Naucz się być sama

Pogódź się z faktem, że nie jesteście już razem. To pierwszy krok ku temu, żeby powoli układać sobie życie na nowo. Nie udało się, ale to nie znaczy, że nie będziesz więcej szczęśliwa. Pomyśl o sobie, spójrz życzliwie na siebie w lustrze, spraw sobie jakąś przyjemność. To czas, aby wykorzystać możliwości, jakie daje Ci wolność. Chciałaś nauczyć się nurkować, skończyć w końcu kurs prawa jazdy, nadrobić zaległości kulturalne, zrobić kurs fotografii – teraz masz na to czas, a poczucie, że robi się coś dla siebie, jest naprawdę bezcenne. I – nie szukaj od razu na siłę nowego partnera, nie pozwoli to bowiem na spokojne przemyślenie przyszłości i przeszłości.

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Podobne posty

Fotobudki i Videobudki 360 – Jak Uatrakcyjniają Wesela i Eventy Firmowe?

Na przestrzeni ostatnich lat, photobudki i videobudki 360 stopni stały się coraz popularniejsze na różnego rodzaju imprezach -…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-06-08 11:19

Pozytywna dyscyplina – co to znaczy?

Pozytywna Dyscyplina to metoda wychowawcza, która polega na budowaniu dobrych relacji między rodzicami a dziećmi w atmosferze szacunku…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-03-13 08:34

10 kroków do dobrego samopoczucia w ciągu dnia

Dbanie o siebie to wybór, którego dokonujesz każdego dnia. Chodzi o to, by wiedzieć, jak dobrze się odżywiać,…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2022-12-08 09:11

Depresja poporodowa – objawy oraz leczenie

Depresja poporodowa to rodzaj depresji, która pojawia się po urodzeniu dziecka. Dotyka do 15% osób. Osoby z depresją…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2022-10-05 13:47

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwód - i co dalej - Obcasywsieci.pl