Czas czytania:2 Minuty, 42 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Śpiące dziecko
© stock.chroma.pl/kotomiti

A więc ważne jest aby w miarę możliwości, zapewnić dziecku prawidłowe warunki do spokojnego snu. Jak między innymi można tego dokonać? Oto kilka podpowiedzi.

Rutyna w życiu maleństwa jest ważną kwestią, to według niej nasz maluszek klimatyzuje się w danym otoczeniu, obserwując i ucząc się wszystkiego po kolei. Na początek ważne jest aby wybrać godzinę, w której chcemy aby nasz maluszek zasypiał. I do tej godziny np. 19:00, należy dostosować dwie czasem trzy godziny wstecz.  Jeżeli dziecko ostatnią drzemkę po obiedzie, kończy np. o 16:00 bądź 17:00, to właśnie od tej pory należy rozpocząć przygotowania do nocnego już dłuższego snu.

Po nakarmieniu oraz przewinięciu naszej pociechy, możemy rozpocząć zabawę, której nasze maleństwo bardzo potrzebuje. W ten sposób między innymi nawiązujemy więź z maluszkiem. Możemy do niego mówić, dobrze jest również ponosić dzidziusia żeby mógł się porozciągać i wyprostować po poprzednim śnie. Pokazywać różne kolorowe zabawki np. grzechotki, gryzaki, jeżeli  dzidziuś potrafi już trzymać przedmioty, podawać mu je. Dobrze jest też kłaść dziecko na brzuszku, aby ćwiczyło podnoszenie główki, a przy tym nasz dzidziuś podejmuje wysiłek, który później również przyczyni się do lepszego snu. Następnie aby coraz bardziej wejść już w etap uspokojenia dziecka i wyciszenia, możemy wykonywać masaż brzuszka bądź plecków. Po prostu spędzać przyjemnie wspólnie czas.

Następnie po masażu, czas na kąpiel. Zazwyczaj większość dzieci kocha pluskać się w wodzie, ciepła woda pozytywnie i uspokajająco wpływa na maluszka, (tym bardziej jeżeli dziecko cierpi  z powodu kolki, to również delikatnie łagodzi ból). Aby naszemu szkrabowi dobrze się spało należy dbać o to aby pościel i cały obszar łóżeczka był czysty i świeży, a pomieszczenie, w którym nasz maluszek ma spać zawsze powinno być dobrze wywietrzone ale nie wyziębione, bo wtedy niestety łatwo o przeziębienie. Na koniec dziecko musi być odpowiednio najedzone, dzieci przeważnie same dają znać, kiedy już im wystarczy jedzenia, same przerywając karmienie czy to piersią czy butelką.

Podsumowując najprawdopodobniej większość z nas wykonuje te czynności, aczkolwiek zawsze w tym schemacie ważna jest kolejność. Np. na zabawę jest czas zaraz po przebudzeniu dziecka z poprzedniego snu a nie przed kolejnym, ponieważ przez to maluszek będzie bardziej pobudzony, a przez to później może być bardziej rozdrażniony, bo będzie miał problem z uśnięciem. Kolejność jest po prostu bardzo ważna: zabawa, noszenie, ćwiczenia,  masaż, kąpiel, dokładne wysuszenie, przebranie i nakarmienie. Z każdą to czynnością należy wyciszać się o pół tonu, to też bardzo wpływa na dziecko, w końcowym etapie ubierania i karmienia, nie powinniśmy już praktycznie nic mówić. Ponieważ o tyle o ile dzienny sen dziecka powinien przebiegać, normalnie w tle wykonywanych czynności i odgłosów tętniącego życia domem (oczywiście bez przesady), o tyle sen nocny powinien różnić się nie tylko ciemnością ale i wyciszeniem, w ten sposób maluszek uczy się odróżniać porę dnia i nocy.

Wykonywanie tych wszystkich czynności zgodnie z tym rytmem, powinno przynieść oczekiwane skutki spokojnego dłuższego snu. Natomiast kwestia samego usypiania dziecka czy to lulając, czy kładąc po prostu do łóżeczka, włączając karuzele, czy jeszcze jakie kto ma sposoby i pomysły na własną pociechę, jest indywidualną sprawą rodziców oraz przede wszystkim dzieci, ponieważ każde jest inne i nie na wszystkie maluszki działa to samo.

Znacie ciekawe sposoby na spokojny sen waszego dziecka?  Podzielcie się z nami pozostawiając komentarz

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Staramy się o dziecko Poprzedni wpis Chcemy być rodzicami
Następny wpis Słowo wstępu…
Total
0
Share