Masz talent do szkicowania lub malowania? Przekuj go w dodatkowy dochód!

Image

W dobie kryzysu dodatkowa gotówka jest zawsze mile widziana. Jak nigdy wcześniej, wiele osób zaczęło też interesować się tematem dochodu pasywnego. Istnieje wiele sposobów na jego pozyskanie, a jedną z najbardziej przystępnych jest sprzedaż plików cyfrowych. Sporo ułatwia fakt, że najczęściej nie trzeba tu mieć własnej platformy, gdyż można skorzystać z opcji, jaką jest sprzedaż na Etsy, do której nawet nie trzeba mieć działalności gospodarczej. Taki biznes w Internecie prowadzą tysiące osób, w tym coraz więcej Polaków. Również i Ty powinieneś zainteresować się tym tematem.

etsy

Czym jest Etsy i jak działa?

Etsy to gigantyczna i międzynarodowa platforma, która pierwotnie służyła do sprzedaży rzeczy ręcznie robionych. Chociaż kojarzona początkowo była głównie ze sprzedażą towarów fizycznych, takich jak ręcznie robiona biżuteria, odzież i sztuka tworzona na fizycznych nośnikach, a nawet meble, to dziś jest to też najlepszy rynek dla plików cyfrowych, którymi mogą być między innymi cyfrowo malowane obrazy.

Sztuka cyfrowa kupowana jest przez różne osoby. Wiele z nich po prostu drukuje ją, by zawiesić taką grafikę w salonie. Jeszcze inni mogą chcieć kupić Twoje cyfrowe obrazy i szkice, by użyć ich jako elementu innego designu – na przykład okładki e-booka, czy obrazu będącego elementem drukowanego kalendarza. Wiele osób kupuje też grafiki, które potem drukuje jako okolicznościowe kartki. Mogą to być kartki urodzinowe, świąteczne, na Dzień Matki itp. Sporo osób będzie korzystało z Twoich grafik, by z ich użyciem stworzyć własny design dla swoich klientów. Mogą być to osoby tworzące okładki książek, grafiki do social mediów, produkty fizyczne, które będą miały nadrukowane na nich Twoją grafikę itp.

Ważne jest to, że stworzone grafiki możesz sprzedawać wiele razy, gdyż tak naprawdę nie sprzedajesz praw autorskich do nich, tylko udzielasz licencji na ich użycie. Sprzedaż na Etsy plików cyfrowych to więc doskonałe źródło dochodu pasywnego, gdyż jeżeli stworzysz ładną cyfrową kartkę do druku, na przykład urodzinową, może się ona sprzedać w dziesiątkach lub setkach, a nawet tysiącach, egzemplarzy. Jeżeli Ci się poszczęści i jeżeli masz talent, wystarczy, że stworzysz kilka do kilkunastu popularnych produktów i tak naprawdę nie musisz się już martwic o płynność finansową.

Sprzedając na Etsy, nie występujesz jako niezależny sprzedawca. Tak naprawdę sprzedawcą jest Etsy. Nie masz dostępu do danych klientów, ani nawet nie wiesz, z jakiego kraju pochodzą. Lwią częścią pracy zajmuje się więc Etsy, a Ty możesz po prostu tworzyć i sprzedawać. Założenie konta i rozpoczęcie sprzedaży możliwe jest już w około pół godziny. Jest to bardzo szybki sposób na biznes w Internecie.

W przypadku sprzedaży na Etsy produktów cyfrowych, to nie Ty jesteś sprzedawcą, a więc pieniądze, jakie otrzymujesz od Etsy, są tantiemami. Nie musisz więc zakładać działalności, jednak zawsze dobrze to skonsultować z księgowym i lokalnym urzędem skarbowym, gdyż różne placówki potrafią odmiennie interpretować przepisy.

Dodatkowo pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z opcji działalności nierejestrowanej, która daje Ci możliwość prowadzenia małego biznesu bez rejestracji, jeżeli Twoje zarobki nie przekraczają 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2022 roku jest to 1505 złotych.

Musisz jedynie prowadzić ewidencję sprzedaży, co w tym przypadku nie będzie trudne, gdyż Etsy będzie po każdym miesiącu robić dla ciebie jej zestawienia. Pieniądze możesz wypłacać, kiedy chcesz. Jeżeli sprzedaż będzie duża, możesz ustawić codzienne wypłaty, a jeżeli dopiero zaczynasz i traktujesz Etsy jako eksperyment z dochodem pasywnym, ustaw częstotliwość na wypłaty cotygodniowe lub comiesięczne.

Sprzedaż na Etsy nie wiąże się z koniecznością dużych inwestycji. Płacisz jedynie niewielkie kwoty za wystawienie aukcji w wysokości 0,20 dolara, a także 6,5% opłaty od wartości sprzedanych przez ciebie plików cyfrowych. Jak widzisz, lwia część kwoty, na którą wycenisz swoją sztukę, pozostaje Twoja!

Ponieważ Etsy zależy na wysokiej sprzedaży, platforma reklamuje też Twoje produkty niezależnie od Ciebie, bez Twojej interwencji. Jest to doskonała wiadomość, gdyż na początku możesz zająć się tworzeniem, a nie marketingiem. Kiedy ktoś kupi jednak Twoją grafikę z linku, który był promowany przez Etsy w źródłach zewnętrznych, poniesiesz dodatkową, naprawdę niewielką opłatę.

Oczywiście, jeżeli chcesz zwiększyć sprzedaż, możesz też wykupić dodatkowy pakiet reklamowy na Etsy. Na początku nie będzie konieczna promocja poza platformą, gdyż większość kupujących szuka produktów na niej. Może się jednak zdarzyć, że z czasem będziesz chcieć promować swój sklep na Etsy w social mediach i w wyszukiwarce Google. Wtedy możesz stworzyć dodatkowe kampanie reklamowe poza Etsy, korzystając z Google Ads, Facebook Ads, czy Pinterest Ads, a także tworząc swojego bloga i optymalizując go pod SEO. Na początek jednak prosta automatyczna promocja na Etsy wystarczy.

Czego będziesz potrzebować i ile musisz zainwestować?

Uzyskiwanie dochodu pasywnego poprzez sprzedaż na Etsy nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

Głównym wydatkiem, jaki musisz ponieść, będzie zakup tabletu graficznego, gdyż jest to podstawa przy cyfrowym malowaniu. Na szczęście jednak istnieją niedrogie tablety graficzne w cenie od około 200 do 400 złotych, które zapewnią Ci spory komfort pracy. Zainteresuj się przede wszystkim tabletami Huion – są one tak samo dobre, jak tablety Wacoma, a jednocześnie charakteryzują się o wiele niższą ceną.

Innym wartym poniesienia wydatkiem jest zainwestowanie w narzędzie do badania słów kluczowych na Etsy. Jeżeli chcesz naprawdę sprzedawać, musisz wiedzieć, co się sprzedaje na platformie. Prawda jest taka, że cyfrową sztukę musisz tworzyć pod potrzeby Twojego potencjalnego klienta, a nie swoje. Narzędzie takie jednak też nie kosztuje wiele. Możesz skorzystać z narzędzia Erank, które ma dwa plany. Jeden kosztuje 5,99 dolara miesięcznie, a drugi – 9,99 dolara.

Na początek idealny będzie plan za 5,99 dolara, który pozwoli Ci w tej niewielkiej kwocie zbadać, czego szukają użytkownicy Etsy. Jeżeli chcesz na przykład sprzedawać cyfrowo malowane kartki, to jakie sprzedają się najlepiej? Nie wiesz tego, jeżeli nie przeanalizujesz danych, co z narzędziem Erank jest niezwykle proste.

Darmowy program do malowania – Twój sprzymierzeniec w uzyskiwaniu dochodu pasywnego

By prowadzić sprzedaż na Etsy, będzie konieczny w Twoim przypadku program do cyfrowego malowania. Jeżeli nigdy nie interesowałeś się tworzeniem grafiki w ten sposób, a potrafisz malować w sposób tradycyjny, to nie bój się – tak naprawdę nauczenie się obsługi takiego programu nie zajmie Ci dużo czasu. Program do cyfrowego malowania w sposób bardzo realistyczny naśladuje tradycyjne media. Masz więc do dyspozycji płótno i rozmaite pędzle, wraz z innymi narzędziami znanymi przez twórców dzieł fizycznych, tylko w wersji cyfrowej. W Internecie znajdziesz bardzo dużo tutoriali, które pokazują, jak obsługiwać takie programy, jednak wiele z nich jest na tyle intuicyjnych, że możesz zacząć tworzenie od razu.

Na program taki nie musisz wydawać pieniędzy, gdyż możesz znaleźć niejeden darmowy program do malowania, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia i systemu operacyjnego korzystasz.

Bardzo dobrym wyborem na początek jest program MyPaint, który jest całkowicie darmowy i jest on też oprogramowaniem Open Source, rozwijanym przez sporą społeczność użytkowników na całym świecie. Jego największą zaletą jest ogromna intuicyjność. Nie trzeba w zasadzie się go uczyć, nawet przy pierwszym odpaleniu. Można od razu zacząć malować lub rysować. Nie ma on wysokich wymagań sprzętowych.

Kolejnym wyborem jest Krita, która również jest otwarto-źródłowa. Ten darmowy program do malowania jest już jednak o wiele bardziej skomplikowany, za to pozwala osiągnąć o wiele lepsze efekty. Ma bardzo wiele wtyczek i narzędzi, jednak początkujący cyfrowy artysta może się pogubić w jego interfejsie. Na niekorzyść niektórych użytkowników działa też fakt, że program jest bardzo często uaktualniany, a niektóre nowe funkcje nie są dobrze udokumentowane, więc trzeba odkryć je samemu. Jeżeli jednak posiadasz zacięcie i wrodzoną chęć eksploracji używanych w pracy narzędzi, to będzie to idealny wybór.

Krita i MyPaint to programy do cyfrowego malowania dostępne na platformach Windows, Linux i MacOS. Krita dodatkowo jest też dostępna na tablety z Androidem. Jeżeli posiadasz więc tablet, nie musisz nawet kupować tabletu graficznego. Jeżeli używany przez ciebie tablet dobrze współpracuje ze stylusami, wystarczy, że kupisz jeden z nich.

Są też doskonałe darmowe programy do malowania, które dostępne są przede wszystkim na tablety. Dodatkowo nie posiadają one reklam. Do najlepszych należą Sketchbook i Artecture Draw. Do tabletu z Androidem możesz podłączyć normalny tablet graficzny. W zestawie z tabletem graficznym dostaniesz przejściówkę, a na nowych wersjach Androida wystarczy po prostu połączyć urządzenia kabelkiem USB i już możesz cyfrowo malować.

Inspiracja – skąd ją czerpać?

Jako osoba sprzedająca cyfrową sztukę, potrzebować będziesz sporo inspiracji, by tworzyć coraz to nowe pliki. Powinieneś więc stale przeglądać strony, na których artyści i inni użytkownicy dzielą się pomysłami i produktami. Przede wszystkim więc stwórz konto w serwisie Pinterest. Jest to idealne źródło inspiracji. Na późniejszym etapie sprzedaży na Etsy będziesz mógł też używać tego serwisu jako skutecznego narzędzia marketingowego promującego Twój sklep na Etsy.

Koniecznie stwórz też konto na serwisach takich jak Tumblr. Dodatkowo możesz też pokusić się o założenie konta na zupełnie darmowej aplikacji społecznościowej Amino, która jednoczy ludzi dzielących wspólne hobby. Znajduje się na niej wiele społeczności, w tym takich, które skoncentrowane są na rysowaniu, malowaniu i sztuce cyfrowej.

Potężną inspiracją jest też Instagram – dodaj do obserwowanych różne profile związane ze sztuką cyfrową, tradycyjną, a także z malowaniem i designem.

Sprzedaż na Etsy produktów cyfrowych to jeden z najłatwiejszych sposobów na biznes w Internecie. Wystarczy jedynie tabl

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Podobne posty

Czas to pieniądz czyli dlaczego prędkość ładowania się sklepu jest tak ważna

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre sklepy internetowe ładują się błyskawicznie, podczas gdy inne testują naszą cierpliwość? Jeśli…

ByDodany przez:Rafał Jóśko - Agencja SEO&SEM Woobox.pl2024-02-22 11:21

Fundacja dla dzieci dotkniętych chorobami

Spokojne i pełne ochrony środowisko rodzinne jest niezbędne, aby każde dziecko dorastało szczęśliwe. Jeszcze ważniejsze jest, aby móc…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2024-01-07 14:06

Jak wybrać idealną odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów jest nie tylko uzupełnieniem rutynowego mycia, ale kluczowym elementem, który decyduje o zdrowiu i wyglądzie…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-11-17 09:12

Czy warto zatrudniać specjalistów na godziny?

W erze cyfrowej, w której żyjemy, coraz więcej przedsiębiorców odkrywa korzyści płynące z elastycznego zatrudniania specjalistów na godziny.…

ByDodany przez:Rafał Jóśko - Agencja SEO&SEM Woobox.pl2023-05-12 20:04

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz talent do szkicowania lub malowania? Przekuj go w dodatkowy dochód! - Obcasywsieci.pl