Odchudzanie

Najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania

Zrzucenie zbędnych kilogramów i uzyskanie wymarzonej sylwetki to marzenie wielu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jednak dobre chęci nie zawsze wystarczą nie każdy człowiek ma silną wolę i jest zdolny do stosowania diety lub aktywności fizycznej. Jest wiele osób, które po kilka lub nawet kilkanaście razy próbują schudnąć stosując wybraną dietę jednak ich próby zawsze kończą się porażką. Bardzo często przyczyną tych porażek są błędy popełniane podczas diety.

Czas czytania:4 Minut, 52 Sekund

1. Brak planu odchudzania

Pierwszym błędem jaki opiszę jest brak planu odchudzania. Często przeglądając się w lustrze człowiek stwierdza, że od jutra przechodzi na dietę. Jednak bez odpowiedniego planu wygląda to bardzo chaotycznie zazwyczaj osoba taka je niesystematycznie i nie ma dobrze dobranego menu co może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Dieta zawsze musi być zaplanowana najlepiej wspólnie z lekarzem lub inną kompetentną osobą. Po opracowaniu odpowiedniej diety wraz z planem wszystkich posiłków i ćwiczeń musi być on bezwzględnie przestrzegany.

2. Zbyt duże ambicje

Jeżeli nadwaga wynosi przykładowo 10 kilogramów to nie zakładaj, że w ciągu tygodnia stosowania diety właśnie tyle schudniesz. Stawiając tak wysokie cele możesz ich nie zrealizować co odbije się na motywacji i silnej woli, a w efekcie rozgoryczony porażką zaprzestaniesz odchudzania i wrócisz do starej wagi. Oczywiście fizycznie schudnięcie 10 kilogramów w tydzień jest możliwe, ale może ucierpieć na tym twoje zdrowie.

3. Nieodpowiednia dieta

Wiele osób wychodzi z założenia, że czym mniej je tym lepiej i być może byłoby to dobre podejście, ale zazwyczaj ludzie bez konsultacji wprowadzają sobie nieodpowiednią dietę, która nie dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych przez co cierpi nasze zdrowie. Owszem na przykład dieta owocowa polegająca na jedzeniu samych owoców może być stosowana jednak bardzo krótko dłuższe jej stosowanie wyniszcza nasz organizm.

4. Głodówka

Wiele osób wychodzi z założenia, że szybko schudnie jeśli przestanie jeść i ustalają sobie głodowe menu gdzie jedzą jeden skromny posiłek dziennie. Na krótką metę może to zadziałać, lecz po powróceniu do normalnych posiłków zrzucone kilogramy powrócą z nawiązką. Zatem popularna głodówka nie jest dobrym rozwiązaniem. Poza tym może ucierpieć na tym zdrowie.

5. Dieta z telewizji, prasy, Internetu

Osoby desperacko próbujące schudnąć próbują wszystkiego, gdy zobaczą jakąś cudowną dietę w telewizji lub przeczytają o niej w prasie lub Internecie od razu chcą ją wypróbować nie zastanawiając się jak to wpłynie na ich zdrowie. Odchudzanie nie jest łatwym procesem, a każda dieta powinna być skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem przypadkowe diety z telewizji lub znalezione w sieci nie dają żadnej gwarancji sukcesu, a eksperymentując z nimi tylko narażamy zdrowie. Jeżeli już szukamy frazy „odchudzanie” w googlach to należy zaglądać tylko na specjalistyczne strony zajmujące się taką tematyką i tam skontaktować się i dowiadywać o interesującej na diecie.

6. Dieta cud i cudowne specyfiki na odchudzanie

Jeden z najczęściej popełnianych błędów jeśli chodzi o odchudzanie. Ludzie bardzo często wierzą w cudowną dietę, która gwarantuje schudnięcie X kilogramów w ciągu krótkiego czasu i to bez zbędnych poświęceń. Oczywiście taka dieta nie istnieje, jedyne efekty jakie odczujemy to negatywny efekt na zdrowiu. To samo dotyczy cudownych tabletek, herbat czy innych wynalazków pozwalających na odchudzanie bez wprowadzania uciążliwej diety i bez aktywności fizycznej. Odchudzanie za pomocą takich specyfików jest bardzo skuteczne dla naszego portfela jeżeli miał on nadwagę szybko straci zbędną gotówkę. Należy to jeszcze raz podkreślić, że nie istnieje coś takiego jak dieta cud czy tabletki odchudzające. Odchudzanie wymaga wprowadzenia odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz naszej silnej woli bez poświęcenia i dania czegoś od siebie nie będzie efektów.

7. Podjadanie

Niezwykle popularne „jedno ciasteczko nie zaszkodzi”, a po chwili nie ma całego pudełka. Jest to zgubne przekonanie, które może być dużą przeszkodą podczas odchudzania. Niestety towarzyszy wielu osobom mogę jedynie tu powtórzyć to o czym wspominałem już wcześniej trzeba mieć silną wolę i ogromną determinację w dążeniu do celu jakim jest pozbycie się nadmiaru kilogramów. Jeżeli musimy już podjadać niech to będą warzywa lub owoce w niewielkich ilościach. W dodatku jak wiemy, że i tak będziemy podjadać należy w naszym menu umieścić czas na przekąski.

8. Brak aktywności fizycznej

Sama dieta może nie wystarczyć, dlatego powinna być ona wsparta aktywnością fizyczną. Większa aktywność fizyczna pozwoli nie tylko na skuteczne odchudzanie, ale także na poprawę zapewne utraconej kondycji. Ponadto wysiłek fizyczny poprawia pracę serca, obniża ciśnienie i dobrze wpływa na samopoczucie. Niestety wiele osób zapomina o aktywności fizycznej przez co potem rodzi się niezadowolenie z odniesionych rezultatów odchudzania.

9. Brak śniadania

Bardzo częsty błąd popełniany podczas odchudzania. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia jak chcemy z czegoś zrezygnować to najlepiej z kolacji, ale śniadanie ma nam dać energię „ na start”. Wiele osób nie je śniadań, ponieważ spieszy się do pracy czy szkoły, ale warto wstać trochę wcześniej i zjeść śniadanie, a nie tylko wypić kawę dla rozbudzenia.

10. Eliminacja węglowodanów z diety

Większość osób, które chcą schudnąć rozpoczyna układanie diety od wyeliminowania węglowodanów z menu, a to bardzo poważny błąd, ponieważ są one jednym z najważniejszych źródeł energii dla organizmu, ponadto regulują metabolizm i inne funkcje fizjologiczne organizmu. Najzdrowsze są węglowodany złożone znajdujące się w warzywach oraz produktach pełnoziarnistych. Dlatego należy pamiętać, żeby nie wyrzucać ich z diety.

11. Powrót do złych nawyków żywieniowych po zakończeniu odchudzania

Ostatnim błędem już po odchudzaniu jest powrót do złych nawyków. Wiele osób to zna, waga wraca do normy, a my do starych przyzwyczajeń. Osoby tak dumne z siebie z powodu zrealizowanego celu jakim było skuteczne odchudzanie po pewnym czasie znów zaczynają przypierać na wadze, a ich wysiłek i poświęcenie idzie na marne. Odchudzanie to nie tylko odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, ale również zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia. Niestety wiele osób o tym zapomina i zaraz po zrzuceniu zbędnych kilogramów wraca do starych nawyków sądząc, że skoro schudł to już nie przytyje. Potem pozostaje rozpacz i niechęć do odchudzania, które przynosi efekt na krótki czas. Zatem okres po odchudzaniu jest równie ważny jak sam proces odchudzania.
Jak już kilkakrotnie wspominałem odchudzanie nie jest łatwym ani szybkim procesem i wymaga dużego poświęcenia oraz silnej woli. Nadwagi nie zdobyliśmy w jeden dzień, tylko pracowaliśmy na to kilka miesięcy, zatem ich skuteczne pozbycie się też musi trochę potrwać. Nie warto się spieszyć i poddawać pierwszej lepszej diecie. Odchudzanie musi być dokładnie zaplanowane rozmieszczone w czasie oraz co niezwykle ważne wsparte aktywnością fizyczną. Gdyby odchudzanie było takie proste jak sugerują niektóre reklamy to na świecie nie byłoby ludzi z nadwagą.

Ostatnia aktualizacja wpisu 2021-01-14

O autorze:

Eliza

Chcę dzielić się z innymi swoją wiedzą, doświadczeniem oraz przemyśleniami w różnych sferach życiowych i próbuję to robić poprzez blogowanie, co jest Moją ogromną pasją.
Super
Super
0 %
smutek
smutek
0 %
Uwielbiam
Uwielbiam
0 %
Znudzony
Znudzony
0 %
Zły
Zły
0 %
Zaskoczony
Zaskoczony
0 %
Poprzedni wpis Skuteczne sposoby na cienie pod oczami
Następny wpis Jesień – idealna pora na wizytę w gabinecie kosmetycznym