Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce.

Image

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce.

Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe na świecie. Mają dość barwną i długą historię. Ich przodkiem był kot nubijski, który jest afrykańskim odpowiednikiem żbika. Koty były hodowane już w 2000 r.p.n.e w starożytnym Egipcie, gdzie uważano je za święte zwierzęta utożsamiane z boginią Bastet. W późniejszych latach zaczęto je wykorzystywać do eliminowania gryzoni. Koty w środowisku naturalnym są w stanie przeżyć do 8 lat, żyjąc w domu ich długość życia może wydłużyć się nawet do 20 lat. Wpływają na to takie czynniki jak: kastracja lub sterylizacja, styl życia i płeć. Jest wiele ras kotów różniące się wielkością, umaszczeniem oraz długością sierści.

Kot bengalski

Kot ten powstał na skutek skrzyżowania dzikiej samicy kota bengalskiego sprowadzonej z Azji Południowo-Wschodniej z krótkowłosym kotem domowym. Stworzenie kota bengalskiego miało na celu wyhodowanie kota podobnego do dzikiego wyglądem, jednocześnie miał być przyjacielski i nie groźny, aby mógł być pupilem ludzi. Mogą osiągać od 40-50cm wzrostu od 8-10kg masy ciała. Jego sylwetka jest wydłużona a tylne kończyny są dłuższe od przednich. Jego umaszczenie może być cętkowane, marmurkowe, złocistopomarańczowe, szaroniebieskie i śnieżne. Niezależnie od umaszczenia koty bengalskie posiadają krótką, ale gęstą, lśniącą i miękką sierść. Posiada niewielką zaokrągloną głowę a na niej spore owalne oczy, uszy są średniej wielkości osadzone wysoko na głowie. Za uszami koty bengalskie posiadają charakterystyczne białe plamki oraz nietypowo ułożoną sierść na czole określaną jako kciuk Mahometa. Koty bengalskie są zarejestrowane w związku FIFe.

Zachowanie, charakter, pielęgnacja i zdrowie kotów bengalskich.

Mimo, że koty bengalskie przypominają groźne lamparty ich charakter jest bardzo przyjazny. Koty są dość mało ufne w stosunku do obcych ludzi potrzebują trochę czasu, aby się przyzwyczaić do właściciela. Poświęcaj im dużo uwagi i pieszczot. Są żywiołowe, inteligentne oraz wojownicze. Dzięki odpowiedniej opiece oraz żywieniu koty bengalskie żyją od 9 do 15 lat. Charakterystycznym problemem zdrowotnym w ich przypadku są zęby i dziąsła, o które należy dbać. Pielęgnacja kotów bengalskich to nic skomplikowanego wystarczy wyczesywać ich sierść raz w tygodniu. Zbyt częste wyczesywanie włosów może spowodować ich zniszczenie, ponieważ są bardzo delikatne.

Koty brytyjskie krótkowłose

Koty tej rasy posiadają dość barwną historię prawdopodobnie wraz z legionistami rzymskimi dotarł na Półwysep Apeniński. Można je spotkać aż w 150 odmianach barwnych. Kocice ważą od 3-5 kg, a samce 4-8 kg. Charakteryzuję je muskularne ciało z okrągłą głową z dużymi policzkami. Posiadają gruby ogon i krótkie łapki. Sierść jest gęsta i krótka oraz jedwabiście miękka.

Zachowanie, charakter, pielęgnacja i zdrowie kotów brytyjskich krótkowłosych.

Pielęgnacja kotów tej rasy głownie polega na wyczesywaniu oraz przemywaniu oczu, ponieważ są narażone na zarośnięcie kanalików łzowych. Przeciętna długość życia kotów brytyjskich to około 15-20 lat. Są obciążone takimi chorobami jak kardiomiopatia przerostowa, wrodzoną wielotorbielowatością nerek, hemofilią lub wodogłowiem. Koty są spokojne, przyjacielskie nie przepadają za natrętnymi pieszczotami. Są wiernymi towarzyszami opiekuna i uwielbiają domowe zacisze. Raczej należy do kotów kanapowych, nie przepada za wspinaczkami, wdrapywaniem się lub skakaniem jest dość leniwy.

Koty Maine Coon

Maine Coon z pewnością należą do największych domowych kotów. Prawdopodobnie powstały wskutek krzyżówki dzikich kotów z Angorami lub Persami. Są masywnymi kotami mogą ważyć od 4,8kg do 11kg ich długość może mierzyć nawet 1m. Posiadają dużą kanciastą głowę, na której znajdują się duże uszy przypominjące uszy rysia. Oczy są skośne i owalne przypominają groźne spojrzenie. Charakterystyczną cechu wyglądu jest literka “M” na czole kotów. Klatka piersiowa jest szeroka, tyłów umięśniony, a łapki są średniej długości. Ogon jest długi bardzo puszysty. Sierść jest gęsta i puszysta, dłuższa na szyi, brzuchu i udach.

Zachowanie, charakter, pielęgnacja i zdrowie kotów Maine Coon.

W pielęgnacji kotów tej rasy należy zadbać o regularne wyczesywanie, ponieważ sierść jest podatna na kołtunienie najlepiej wykonywać to co 2-3dni. Koty Maine Coon mają wodoodporną sierść warto mieć to na uwadze w przypadku mocnego ubrudzenia kota, lepszym rozwiązaniem od kąpieli będzie suchy szampon, który pomoże wyczyścić sierść nie stresując przy tym kota. Przeciętna długość życia kotów tej rasy to około 14-18 lat. Są genetycznie obciążone kardiomiopatią przerostową, dysplazją stawów biodrowych oraz torbielowatość nerek. Ich wygląd może sprawiać wrażenie groźnych kotów, w rzeczywistości są to jednak cierpliwe, uprzejme i bardzo wierne kotki lubiące towarzystwo oraz zabawy i pieszczoty. Uwielbiają spacery i wylegiwanie się w słońcu. Niestety koty Maine Coon zaliczane są do drogiej rasy w utrzymaniu.

Koty perskie

Swoją nazwę zawdzięczają swoim przodkom, którzy pochodzili z Presji. Do Europy przybyły w XVIII wieku. Przez hodowle powstało 150 odmian kolorystycznych tej rasy, jednak do celów wystawowych zaliczane jest tylko 5 odmian: jednokolorowe – solid, dymne, pręgowane, bikolor, colorpoint. Koty perskie ważą około 3,5 – 4 kg. Posiadają szeroką okrągłą głowę oraz niewielkie uszy z zaokrąglonymi końcówkami i duże okrągłe płytko osadzone oczy. Ogon jest krótki natomiast bardzo puchaty. Posiadają długą gęstą i jedwabiście miękką sierść.

Zachowanie, charakter, pielęgnacja i zdrowie kotów perskich.

Przez gęstą i długą sierść koty perskie wymagają regularnego jej wyczesywania. Należy dbać o ich sierść, ponieważ jej zaniedbanie może doprowadzić do złego wyglądu oraz stanu psychicznego kota. Powinny mieć odpowiednio dobraną dietę, ponieważ mają tendencję do tycia. Ich długość życia wynosi od 12 do 17 lat. Najczęściej występującymi chorobami u tej rasy są choroby serca i wątroby. Szczególną ostrożność należy zachować w upalne dni, ponieważ przez budowę genetyczną mają tendencje do udarów duszności i przegrzewania. Posiadają również spłaszczoną twarzoczaszkę przez co są narażone na duszności i łzawienie oczu. Koty perskie uwielbiają domowy tryb życia. Są łagodne, przyjacielskie, ciche nie pogardzą zabawą i pieszczotami.

Koty syjamskie

Prawdopodobnie pochodzą z Azji. Mają barwną historię były związane głównie z dworami i świątyniami. Pełniły funkcję strażników świątyń, a także nazywano je “naczyniem dusz” wierzono, że zmarli w nie wchodzili i również strzegli świątyń. Koty syjamskie cechuje niezwykle dostojna sylwetka, która jest proporcjonalna. Posiadają okrągła głowę i duże szerokie uszy przypominające trójkąty. Ich szczęka charakteryzuję się dużą siłą. Cechują je duże niebieskie lekko skośne oczy i charakterystyczne umaszczenie. Sierść jest gładka, krótka i przylegająca do ciała jest ciemniejsza na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie.

Zachowanie, charakter, pielęgnacja i zdrowie kotów syjamskich.

Długość życia kotów syjamskich to od 15 do 20 lat. Niestety mogą być genetycznie obciążone takimi chorobami jak: karłowatość, zez lub oczopląs, postępujące zwyrodnienie siatkówki, wielotorbielowatość nerek, mukopolisacharydoza typu VI oraz zwyrodnienie stawów. Pielęgnacja kotów syjamski ze względu na krótką sierść nie jest wymagająca wystarczy co jakiś czas wyczesywać martwą sierść oraz czyścić im uszy. Koty syjamskie wymagają dużej uwagi od opiekuna, uwielbiają zabawy i pieszczoty. Źle znoszą samotność. Są inteligentne więc warto wdrożyć zabawy stymulujące myślenie. Uważa się, że koty syjamskie wyczuwają nastrój ludzi, charakteryzuje je wysoka wrażliwość i przywiązanie do opiekuna.

Ragdoll

Twórczynią tej rasy jest Ann Baker z Kalifornii, która wpadła na pomysł, aby skrzyżować swojego kocura rasy perskiej z białą długowłosą kocicą swoich sąsiadów. Ragdoll są zarejestrowane w FIFe. Są to duże umięśnione koty o eleganckiej sylwetce. Ważą od 4.5 kg do 10 kg. Mają okrągłą głowę oraz szeroko rozstawione uszy zaokrąglone na końcach. Klatka piersiowa jest szeroka, a tułów długi, tylnie łapy są bardziej rozbudowane i dłuższe od przednich. Ogon jest długi, puchaty i zwęża się ku końcowi. Posiadają charakterystyczne duże niebieskie oczy. Ich sierść może być zarówno półdługa jak i długa. Szata jest dłuższa na szyi, piersi i brzuchu. Wyróżnia się trzy typy umaszczenia Ragdoll: point, mitted oraz bicolour.

Zachowanie, charakter, pielęgnacja i zdrowie Ragdoll.

Przeciętna długość życia kotów tej rasy to od 12 do 15 lat. Mogą być genetycznie obciążone chorobą serca zwaną kardiomiopatią przerostową oraz kamienicy pęcherza. Pielęgnacja tej rasy polega na przeczesywaniu sierści raz w tygodniu ze względu na brak filcowania się. Kot domator, niezwykle spokojny cichy i przyjacielski. Należą raczej do kotów niskopodłogowych preferują zabawy z piłeczką na podłodze a niżeli jakieś wspinaczki. Początek nazwy rasa zawdzięcza silnemu odprężeniu podczas pieszczot na rękach wiotczeją.

Koty syberyjskie

Jak sama nazwa wskazuje wywodzą się z Syberii i są zaliczane do ras pochodzenia naturalnego. Rasa jest zarejestrowana w FIFe- Międzynarodowej Federacji Felinologicznej. Zwierzęta te uważane są za długowieczne, ponieważ potrafią dożyć nawet do 15-20 lat.  Pełną dojrzałość kot syberyjski osiąga w wieku 3 lat. Ich sierść jest półdługa miękka i gęsta, a sylwetka mocno rozbudowana posiadają również mocne kości. Kocury osiągają 30-35 wzrostu i ważą około 5-8kg natomiast kocice są trochę mniejsze osiągają mniej więcej 30 cm i ważą około 4-6kg. Jego szata wydłuża się od łopatek do zadu, opada na boki i górną część ogona. Wyodrębnia się odmianę Syberyjski Neva Masquerade, która posiada niebieski kolor oczu.

Zachowanie, charakter, pielęgnacja i zdrowie kotów syberyjskich.

Koty tej rasy zaliczane są do zwierząt z dużym temperamentem są ruchliwe, żywiołowe oraz przyjacielskie. Są miłośnikami wdrapywania się, wspinania i skakania warto więc zadbać o ich odpowiednie warunki do zabawowych szaleństw. Koty syberyjskie są bardzo towarzyskie i przyjacielskie jednocześnie nie są natarczywe. Potrzebują też mieć swój kącik, gdzie będą mogły odpocząć w samotności. Decydując się na tą rasę warto wiedzieć, że bez odpowiednich zajęć aktywnych (wyczerpujących energię) kot z nudów może zacząć się objadać. Są podatne na naukę wystarczy lekkie zachęcenie w postaci smaczków lub kocimiętki i twój pupil może zrobić co zechcesz. Pielęgnacja kotów syberyjskich nie jest skomplikowana wystarczy czesać je raz na tydzień, a w okresie wiosenno-letnim, kiedy dochodzi do linienia codziennie. Ważną kwestią w ich pielęgnacji jest też higiena jamy ustnej. Koty tej rasy obciążone są takimi chorobami jak anemia oraz FUS- syndrom urologiczny kotów oczywiście mogą im doskwierać inne dolegliwości dotyczące kotów.

O czym warto jeszcze pamiętać wybierając kota rasowego

Pamiętaj kupując kota rasowego powinien on posiadać rodowód, a także książeczkę zdrowia z udokumentowanymi szczepieniami i zabiegami odrobaczenia. Warto przy kupnie zapytać się o badania wykluczające choroby dziedziczne, ponieważ niektóre rasy mogą mieć do nich skłonności.

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Podobne posty

Fundacja dla dzieci dotkniętych chorobami

Spokojne i pełne ochrony środowisko rodzinne jest niezbędne, aby każde dziecko dorastało szczęśliwe. Jeszcze ważniejsze jest, aby móc…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2024-01-07 14:06

Jak wybrać idealną odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów jest nie tylko uzupełnieniem rutynowego mycia, ale kluczowym elementem, który decyduje o zdrowiu i wyglądzie…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-11-17 09:12

Fotobudki i Videobudki 360 – Jak Uatrakcyjniają Wesela i Eventy Firmowe?

Na przestrzeni ostatnich lat, photobudki i videobudki 360 stopni stały się coraz popularniejsze na różnego rodzaju imprezach -…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-06-08 11:19

Pozytywna dyscyplina – co to znaczy?

Pozytywna Dyscyplina to metoda wychowawcza, która polega na budowaniu dobrych relacji między rodzicami a dziećmi w atmosferze szacunku…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-03-13 08:34

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce. - Obcasywsieci.pl