Czas czytania:2 Minuty, 54 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Na nimfomanię cierpi wiele kobiet, w dużej mierze nieświadomych swojej choroby. A jest to jednak choroba, a nie zdrowe libido. Jak ją rozpoznać, jak i gdzie leczyć? Przeczytaj aby upewnić się, że Ciebie ten problem nie dotyczy.

Nimfomania, jak sama nazwa wskazuje jest schorzeniem maniakalnym o podłożu seksualnym.

Schorzenie to nie jest aż tak często spotykanym problemem jak alkoholizm czy narkomania, jednak nie można go też uznać za marginalne. Wg statystyk 5% populacji cierpi na seksoholizm. Zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn problemy te mają swoje źródło w patologicznych zachowaniach otoczenia w dzieciństwie (aż 81% uzależnionych było w dzieciństwie molestowanych) oraz w zbyt wysokich oczekiwaniach wobec dziecka i tym samym zaburzeniu jego poczucia własnej wartości (78% uzależnionych wychowywało się w rodzinach bardzo wymagających, zbyt ambitnych i rygorystycznych). Może też mieć podłoże medyczne, w skutek podwyższonej aktywności neuroprzekaźników w mózgu lub w wyniku anomalii powstałej w części mózgu odpowiedzialnej za potrzeby seksualne. Jaka by nie była przyczyna naszych problemów, są one niewątpliwie poważne, dotykające nie tylko nas samych ale też naszą rodzinę i bliskich, którym nierzadko świat zawalił się na głowę w skutek naszych nieodpowiednich zachowań. Jak więc rozpoznać problem i się z nim uporać? Pierwszy i najważniejszy krok to zdać sobie sprawę z tego, że problem istnieje.

Problem seksu mnie nie dotyczy

Jeśli uważasz, że wszystko jest ok, a z tyłu głowy kołacze Ci się myśl, że może jednak – nie bagatelizuj tego! Sprawdź czy któreś z „10 antyprzykazań seksoholika” Ciebie przypadkiem nie dotyczy:

 • próbuję kontrolować i ograniczać swoje zachowania seksualne,
 • moje zachowania seksualne są dłuższe i dalej idące niż planowałam
 • próbuję zaprzestać pewnych zachowań seksualnych, jednak bez powodzenia
 • poszukuję seksualnych sytuacji, oddaję się im, lecz później mam moralnego kaca
 • często fantazjuję, mam bardzo bogatą wyobraźnię seksualną
 • zauważyłam, że moje zachowania seksualne zsuwają na boczny tor dotychczasowe życie, że zaniedbałam rodzinę, bliskich
 • wiele straciłam, mimo to nie potrafię przestać
 • potrzebuję coraz silniejszych bodźców w celu osiągnięcia spełnienia
 • ograniczyłam kontakty towarzyskie gdyż zabierały mi zbyt dużo czasu, który mogłabym poświęcić na sex
 • popadłam w depresję, czuję lęk i niepokój, gdy nie mogę się oddać przyjemności fizycznej

Jeśli nadal uważasz, że ten problem Cię nie dotyczy – super! Jeśli jednak przyznałaś, że o Tobie mowa, zgłoś się na terapię. Niestety potrzebujesz pomocy.

Jeśli szukasz pomocy – znajdziesz ją

Jest w Polsce kilka ośrodków, które zajmują się leczeniem tego typu schorzeń, min. Ośrodek Psychoterapii Uzależnień i Pomocy Psychologicznej „ODZYSKAJ WOLNOŚĆ” w Kudowie Zdroju, oraz Centrum Konsultacyjne AKMED w Warszawie. Seksoholizm jest groźną chorobą, mogącą mieć skutki nie tylko w życiu społecznym, ale też niszczącą organizm w skutek zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego aby wrócić do życia sprzed problemu, warto w nich poszukać pomocy.

Ośrodki Terapii Uzależnień oferują swoją pomoc w formie terapii indywidualnych i grupowych. Prowadzącymi te zajęcia są specjaliści w dziedzinie leczenia uzależnień, chorób psychicznych oraz psychologowie. Są to terapie długotrwałe, wymagające często również farmakoterapii w postaci leków przeciwlękowych i antydepresyjnych. Celem tego typu terapii (jak i innych terapii leczących uzależnienia) jest odzyskanie kontroli nad życiem, uświadomienie uzależnionemu jak wartościowym jest człowiekiem i jaką ma przed sobą przyszłość bez nałogu.

A po terapii…

…wcale nie hulaj dusza. Niestety tak jak alkoholik zawsze będzie alkoholikiem, tak nimfomanka zawsze będzie nimfomanką. Terapia niestety nie oduczy nieprawidłowych zachowań ale pozwoli zapanować nad nimi, da siłę i chęć do walki. Otworzy oczy na zło, jakie być może już wyrządziłyśmy i pokaże jak można żyć by znów nie popełniać tych samych błędów. Panując nad swoim życiem jesteśmy wolne, jesteśmy „kowalkami” swojego losu, a związek z partnerem nie będzie już nigdy kojarzony ze strachem przed jego zranieniem.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

One thought on “Uzależnienie od seksu, zabójcą miłości.

 1. Po przeczytaniu tych przykazań już nie jestem pewna, czy jestem normalna. Mam stałego partnera, ale od jakiegoś czasu nie mam z nim przyjemności, bo on nie zgadza się na niektóre moje upodobania, ktore od zawsze były moimi łóżkowymi marzeniami (co kto lubi). Pomijając to chyba mam problem, to mój partner jest ok, a ja mam spaczone poglądy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis 10 DZIEDZIN W KTÓRYCH KOBIETY SĄ LEPSZE OD MĘŻCZYZN
Egipt Następny wpis Egipt