Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06
Choroby prostaty są bardzo częste u mężczyzn. Rak prostaty, powiększona prostata (łagodny przerost gruczołu krokowego) i inne problemy mogą powodować objawy, które wpływają na komfort i jakość życia. Ale jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, możliwe jest utrzymanie zdrowej prostaty. Poniższe informacje pomogą zrozumieć funkcjonowanie gruczołu krokowego u mężczyzny, a także możliwe sposoby leczenia wszelkich schorzeń, które mogą wystąpić.
Prostata – co to takiego i gdzie leży?
Prostata jest gruczołem wielkości orzecha włoskiego, który otacza cewkę moczową u mężczyzn. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego, na szyjce penisa i produkuje niektóre składniki nasienia.
Prostata jest częścią układu moczowego, który obejmuje również:
- Nerki: Narządy te oczyszczają Twoją krew, usuwając toksyny, takie jak kwas moczowy i kreatynina (produkt odpadowy z rozpadu mięśni). Nerki produkują również mocz, który wydostaje się z organizmu przez moczowody.
- Pęcherz moczowy: “zbiornik” do przechowywania moczu, zanim zostanie wydalony przez cewkę moczową.
Powiększona prostata to bardzo częsty problem mężczyzn na całym świecie
Powiększona prostata dotyka setki milionów panów na całym świecie. U wielu z nich nie powoduje to żadnych objawów i pozostaje niezdiagnozowane przez lata. Jednak kiedy zostanie zdiagnozowany, lekarz może zalecić leczenie, które pomoże poprawić funkcjonowanie układu moczowego i zmniejszyć objawy, takie jak częste oddawanie moczu lub ból podczas oddawania moczu.
Powiększenie prostaty jest częstym problemem, który dotyka 1 na 7 mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Jest ono często nazywane łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH). W większości przypadków powiększenie prostaty nie jest rakiem i nie wymaga specjalistycznego leczenia, chyba że występują problemy z oddawaniem moczu lub funkcjami seksualnymi.
Objawy chorej prostaty
- Bolesne oddawanie moczu – Częsta potrzeba oddawania moczu i uczucie pieczenia, gdy to robisz, to najczęstsze objawy zapalenia prostaty. Inne objawy to konieczność pospiesznego pójścia do łazienki, słaby strumień moczu i kapanie moczu po zakończeniu oddawania moczu.
- Ból w dolnej części pleców i bioder – Ból w tych okolicach jest mniej powszechny niż inne objawy, ale może wystąpić w przypadku zapalenia gruczołu krokowego spowodowanego zakażeniem lub zapaleniem gruczołu krokowego (przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego). Inne schorzenia, które powodują podobne objawy to zakażenia pęcherza moczowego, kamienie nerkowe i niebakteryjne zapalenie prostaty.
- Gorączka – Gorączka występuje u około 30 procent mężczyzn z przewlekłym bakteryjnym zapaleniem prostaty, ale rzadko występuje u mężczyzn, którzy mają niebakteryjne zapalenie prostaty.
- Zmniejszone libido
Prostata może być wyczuwalna przez odbyt
Prostata znajduje się poniżej pęcherza moczowego i powyżej penisa. Innymi słowy, znajduje się tuż za odbytem i pod kością łonową. Gruczoł krokowy ma około 7,5 cm długości i 5 cm szerokości, a jego kształt przypomina orzech włoski.
W tej części omówimy, czego może Pan oczekiwać podczas badania gruczołu krokowego. Będziemy również mówić o tym, jak przygotować się do nadchodzącej wizyty.
Badania prostaty per rectum
Badanie prostaty per rectum, czyli badanie prostaty przez odbyt, polega na wprowadzeniu do odbytu palca w rękawiczce w celu wyczucia gruczołu krokowego. Badanie to jest zwykle wykonywane jako część rutynowego badania fizycznego u mężczyzn w wieku powyżej 40 lat.
Badanie to wykonywane jest przez lekarza o specjalnosci urolog. Bdanie per rectum polega na włożeniu jednego palca do odbytnicy i wyczuciu gruczołu krokowego przez ścianę odbytnicy przy jednoczesnym uciśnięciu go kciukiem. Lekarz użyje żelu nawilżającego, aby ułatwić Panu to badanie. Podczas tego badania poprosi Pana o kaszel i napinanie się, aby mógł on wyczuć, czy istnieje jakaś nieprawidłowa tkanka.
Rak prostaty
Rak prostaty, który jest rzadki u mężczyzn poniżej 50 roku życia, to nie to samo co BPH. W rzeczywistości, rak prostaty może być wykryty poprzez regularne badania kontrolne.
BPH i rak gruczołu krokowego to dwa bardzo różne schorzenia, które wymagają innego leczenia. Jeśli masz obawy dotyczące zdrowia prostaty lub objawy zgodne z BPH, porozmawiaj z lekarzem o umówieniu się na badanie.
Istnieje wiele opcji leczenia raka prostaty. Obejmują one:
- Leki, takie jak terapia hormonalna, chemioterapia i radioterapia.
- Chirurgia w celu usunięcia gruczołu krokowego lub otaczającej go tkanki.
- Radioterapia na gruczoł krokowy przy użyciu promieniowania z wiązki zewnętrznej lub brachyterapii (wewnętrzne nasiona radioaktywne wszczepiane do ciała). Brachyterapia może być stosowana w przypadkach, gdy nie można wykonać zabiegu chirurgicznego lub gdy istnieje duże ryzyko powikłań po zabiegu.
- Terapia hormonalna, która blokuje produkcję testosteronu, co obniża ilość testosteronu dostępnego do stymulowania wzrostu komórek rakowych w twoim ciele.
Jak zadbać o prostatę?
Możesz zachować zdrową prostatę, stosując się do poniższych wskazówek:
Jedz pokarmy bogate w cynk, witaminę C i selen. Te składniki odżywcze pomagają zwalczać uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki w wyniku stresu i starzenia się. Pokarmy bogate w cynk to ostrygi, wołowina, kurczak i pestki dyni; pokarmy bogate w witaminę C to truskawki, owoce cytrusowe i brokuły; a pokarmy bogate w selen to orzechy brazylijskie, tuńczyk i nasiona słonecznika.
Utrzymuj zdrową wagę, stosując zbilansowaną dietę i regularnie ćwicząc. Nadmiar tkanki tłuszczowej może wywierać nacisk na gruczoł krokowy i spowalniać przepływ krwi do niego – oba te czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju powiększonego gruczołu krokowego lub nowotworowych narośli w jego obrębie (tzw. gruczolaków).
Należy rzucić palenie, jeśli jest Pan uzależniony, ponieważ nikotyna przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w organizmie – co jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania problemów z gruczołem krokowym, takich jak BPH (łagodny przerost gruczołu krokowego).
Regularne badania kontrolne u lekarza pomogą wcześnie wykryć wszelkie problemy i utrzymać zdrowie
Regularne badania kontrolne u lekarza są ważne, ponieważ pomagają zachować zdrowie i wcześnie wykryć wszelkie problemy. Lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy coś jest nie tak i zalecić sposób leczenia.
Regularne badania gruczołu krokowego mogą również pomóc w zapobieganiu konieczności przeprowadzenia operacji w późniejszym okresie życia poprzez wykrywanie wczesnych objawów raka gruczołu krokowego; jednak większość objawów ujawnia się dopiero po rozprzestrzenieniu się raka na inne części ciała.
Podsumowanie
Jak widać, jest wiele rzeczy, które my jako mężczyźni możemy zrobić, aby zadbać o naszą prostatę. Niezależnie od tego, czy są to regularne badania kontrolne u lekarza, czy też właściwa dieta i dużo ruchu, kluczem jest robienie tego, co jest dla Ciebie właściwe. Jeśli czujesz, że coś nie jest w porządku z tym gruczołem w Twoim ciele, nie wahaj się zbadać go tak szybko, jak to możliwe!

Wpis dodany przez:
Eliza z obcasywsieci.pl
Kliknij na gwiazdkę i oceń!
Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:
Więcej wpisów
Wszystko co musisz wiedzieć o świadomej pielęgnacji włosów.
Równowaga pH jest ważna, ponieważ włosy naturalnie mają lekko kwaśne pH, które pomaga utrzymać ich naturalną ochronną warstwę lipidową. Jeśli...
10 kroków do dobrego samopoczucia w ciągu dnia
Dbanie o siebie to wybór, którego dokonujesz każdego dnia. Chodzi o to, by wiedzieć, jak dobrze się odżywiać, dobrze spać...
10 ważnych witamin i minerałów, które każdy powinien przyjmować codziennie
Kiedy myślisz o witaminach i minerałach, prawdopodobnie myślisz o takich rzeczach jak wapń, żelazo i witamina D. Istnieje jednak wiele...
Zielono mi, czyli korzystne działanie zielonej kawy i herbaty
Kawa i herbata to najczęściej spożywane napoje na świecie. Ich spożycie wiąże się z szerokim zakresem korzyści zdrowotnych, w tym...
Joga dla początkujących – jakie korzyści płyną z ćwiczenia jogi.
Joga wywodzi się z Indii i stanowi starożytny system filozoficzny, który obejmuje nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale przekazuje nam zasady...
10 objawów świadczących o tym, że potrzebujesz odpoczynku. Sprawdź czy występują u Ciebie!
Ciągle za czymś gonimy, coraz więcej czasu spędzamy w pracy, jesteśmy wiecznie zestresowani- to wszystko powoduje zmęczenie fizyczne i psychiczne....