Czas czytania:5 Minuty, 56 Sekundy

Przepuklina pachwinowa występuje, gdy tkanka, taka jak część jelita, wystaje przez słabe miejsce mięśni brzucha. Powstałe wybrzuszenie może być bolesne, zwłaszcza gdy kaszlesz, pochylasz się lub podnosisz ciężki przedmiot. Jednak wiele przepuklin nie powoduje bólu.

Rodzaje przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa niekoniecznie jest niebezpieczna. Nie poprawia się jednak samoistnie i może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Twój lekarz prawdopodobnie zaleci operację usunięcia bolesnej lub powiększającej się przepukliny pachwinowej. Naprawa przepukliny pachwinowej jest powszechnym zabiegiem chirurgicznym. Występują dwa główne rodzaje przepukliny pachwinowej:

Przepuklina pachwinowa skośna

Nabyta lub wrodzona. Wrodzona powstaje w skutek niezrośniętego wyrostka pachwowego otrzewnej, w skutek czego powstaje worek przepuklinowy. Przepuklina nabyta powstaje niezależnie od wyrostka pochwowego. Przepuklina pachwinowa skośna przechodzi przez kanał pachwinowy, a jej ujście schodzi w kierunku moszny u mężczyzn, a u kobiet w kierunku warg sromowych.

Przepuklina pachwinowa prosta

Wynika ze zmian nabytych. Nie przechodzi przez kanał pachwinowy, tylko od razu z jamy brzusznej przez tzw. trójkąt Hesselbacha

Jak poważna jest przepuklina pachwinowa?

Przepukliny nie zawsze są poważne, ale mogą wystąpić poważne komplikacje. Przepukliny mają tendencję do pogarszania się z czasem. Gdy otwór staje się słabszy i szerszy, więcej tkanki może przez niego przebić. Im więcej tkanki przepycha się, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostanie uwięziona. Może to być bolesne, a w skrajnych przypadkach może być niebezpieczne. Uwięziony kawałek jelita może zostać ściśnięty i zablokowany, a tkanka może zostać odcięta od dopływu krwi.

Jeśli twoja przepuklina już powoduje dyskomfort, lekarz prawdopodobnie zaleci naprawienie jej chirurgicznie, zanim sytuacja się pogorszy. Jeśli nie masz jeszcze objawów, z czasem mogą się pojawić, dlatego warto obserwować zmianę, a najlepiej nie czekać na objawy tylko od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Pediatrzy na ogół zalecają natychmiastowe leczenie dzieci z przepukliną pachwinową, ponieważ ryzyko powikłań jest u nich większe.

Objawy przepukliny pachwinowej

Nie wszystkie przepukliny pachwinowe mają objawy. Czasami objawy przychodzą i odchodzą. Przepuklina może wsuwać się i wysuwać z otworu lub możesz ją wyczuć tylko podczas niektórych czynności. U dzieci możesz zobaczyć guzek w okolicy pachwiny, który wydaje się większy, gdy płaczą. Może zniknąć, gdy śpią. Pośrednia przepuklina pachwinowa może nie być wyczuwalna w dotyku, ponieważ może być schowana za włóknami mięśniowymi. Wyróżnia się takie objawy jak:

 • Wybrzuszenie w okolicy pachwiny po obu stronach kości łonowej.
 • Uczucie ucisku lub ciężkości w pachwinie.
 • Ból w pachwinie, szczególnie podczas wysiłku, podnoszenia, kaszlu lub pochylania się.
 • Uczucie pieczenia lub szczypania, które może promieniować przez miednicę, aż do nóg.

Przyczyny przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa występuje, gdy w dolnej ścianie brzucha występuje osłabienie lub otwór, który umożliwia przepychanie się tkanki brzusznej. Wiele rzeczy może się do tego przyczynić, w tym:

 • nadmierna masa ciała
 • przewlekłe zaparcia
 • zbyt duże obciążenie, ciężka praca fizyczna
 • przewlekły kaszel
 • intensywny wysiłek fizyczny, trening siłowy mięśni brzucha, ćwiczenia na siłowni bez rozgrzewki
 • zaburzony metabolizm kolagenu
 • uraz
 • degeneracja tkanek związana z wiekiem
 • otwór z poprzedniej operacji jamy brzusznej

Powikłania przepukliny pachwinowej

Rozszerzenie w czasie. Nacisk istniejącej przepukliny na osłabione tkanki może wywołać efekt kuli śnieżnej, pogarszając sytuację. U mężczyzn powiększona przepuklina jąder może przesuwać się w dół do moszny co może powodować bolesny obrzęk. Przepuklina uwięźnięta to taka, której nie można „zredukować” – fizycznie przenieść z powrotem na swoje miejsce. Uwięźnięta przepuklina jest bardziej podatna na uszczypnięcie, gdy rośnie, powodując ból i inne komplikacje. Jeśli część jelita cienkiego ulegnie przepuklinie i zostanie uwięziona i ściśnięta, może to spowodować zablokowanie. Może uniemożliwić oddawanie kału lub oddawanie gazów, powodując silny ból brzucha, nudności i wymioty. Może to prowadzić do zapalenia i infekcji tkanki, a ostatecznie do śmierci tkanki (zgorzeli).

Rozpoznanie przepukliny pachwinowej

Rozpoznanie przepukliny pachwinowej polega badaniu podmiotowym (wywiadzie) i przedmiotowym polegającym na ocenie pachwiny podczas gdy pacjent znajduje się w pozycji stojącej. Lekarz zaleca również wykonanie badania USG, które pozwala oszacować wielkość i rodzaj przepukliny. Wykonane również mogą zostać bardziej specjalistyczne badania, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Pracownicy służby zdrowia zalecają operację większości przepuklin pachwinowych. Większość przepuklin pachwinowych w końcu powoduje objawy, a dzieci i kobiety są bardziej narażone na niebezpieczne komplikacje. Jeśli masz schorzenia, które sprawiają, że operacja jest dla Ciebie mniej bezpieczna, lekarz przedstawi ryzyko i korzyści operacji. Lekarz może być w stanie wmasować przepuklinę z powrotem na miejsce. W takim przypadku zaleca się noszenie pasa lub wiązar, aby utrzymać przepuklinę podczas wykonywania pewnych czynności. Może to uniemożliwić jej dalszy rozwój. Uważa się jednak, że zabieg operacyjny jest najskuteczniejszą metodą.

Celem operacji naprawy przepukliny jest przeniesienie zawartości przepukliny z powrotem do jamy brzusznej i zamknięcie szczeliny. Czasami chirurdzy wzmacniają słabe miejsce tkanką z innej części ciała lub cienką syntetyczną siatką. Pozbycie się przepukliny jest jednym z najczęstszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych na całym świecie i często może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym – usypia na czas zabiegu. Przez co pacjent nie ma żadnej świadomości ani doznań. Ciało zostaje znieczulone od pasa w dół. Zabieg wykonywany jest również w znieczuleniu miejscowym, które znieczula tylko operowaną część ciała, w tym przypadku pachwinę. Rodzaj operacji będzie zależał od Twojego stanu zdrowia.

Metoda laparoskopowa jest techniką małoinwazyjną. Chirurg wykonuje kilka małych 0,5–1,5 cm nacięć w brzuchu, które goją się stosunkowo szybko. Przez nacięcie wkładają laparoskop, cienką rurkę z dołączoną kamerą wideo. Naprawia pozostałe otwory za pomocą długich, cienkich instrumentów chirurgicznych. Do zamknięcia wrót przepuklinowych wykorzystuje się wspomniane siatki, które zrastają się z otaczającymi tkankami.  Nieskomplikowane operacje przepukliny pachwinowej metodą laparoskopową trwają około półtorej godziny. Przy zastosowaniu metody minimalnie inwazyjnej, pacjent dochodzi do formy, nieporównywalnie szybciej niż po zastosowaniu otwartej operacji chirurgicznej.

Operacja otwarta to tradycyjna metoda naprawy przepukliny. Polega na otwarciu jamy brzusznej, oddzieleniu przepukliny od otaczających tkanek i jej podwiązaniu. Na koniec chirurg zszywa brzegi rany. W tym zabiegu również wykorzystywane są siatki, dzięki nim ryzyko nawrotu choroby jest znacznie mniejsze.

 Przez kilka tygodni po zabiegu możesz potrzebować leków przeciwbólowych. Nie napinaj ani nie podnosić niczego podczas regeneracji. Lekarz może również zalecić długoterminowe zmiany stylu życia, aby zapobiec nawrotowi przepukliny. Do 10% dorosłych może z czasem zobaczyć, jak ich przepukliny powracają, co wymaga kolejnej operacji. Przepukliny zwykle nie powracają u dzieci.

Powikłania, które mogą wystąpić po operacji przepukliny to:

 • Uraz pobliskich narządów, naczyń krwionośnych lub nerwów
 • Krwawienie
 • Infekcja
 • Problemy z gojeniem się ran
 • Zakrzepy
 • Niektórzy ludzie mają trudności z oddawaniem moczu po operacji. To jest tymczasowe. Twój lekarz może być zmuszony do opróżnienia pęcherza
 • Długotrwały przewlekły ból pachwiny

Skontaktuj się z lekarzem natychmiast, jeśli wystąpi którykolwiek z tych powikłań przed lub po zabiegu:

 • Gorączka lub dreszcze
 • Nudności i wymioty
 • Trudności w oddawaniu moczu
 • Nasilający się ból, obrzęk lub zaczerwienienie
 • przepuklina wygląda na większą lub nie można jej wsunąć z powrotem do środka

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny?

Nie ma sposobu, aby zapobiec wrodzonej przepuklinie pachwinowej, można natomiast zmniejszyć ryzyko nabycia bezpośredniej przepukliny pachwinowej, zmniejszając zużycie dolnej ściany brzucha przez np.:

 • Podnoszenie ciężkich przedmiotów z nóg a nie z brzucha czy pleców.
 • Jeśli ćwiczysz na siłowni i podnosisz ciężary warto poprosić o ocenę twojej techniki specjalisty (trenera personalnego)
 • Leczenia stanów powodujących przewlekły kaszel lub kichanie.
 • leczenia przewlekłego zaparcia
 • Zmiana diety i stylu życia na zdrowy
 • Jeśli jesteś osobą otyłą warto zrzucić zbędne kilogramy
 • Warto jest poprzez ćwiczenia wzmacniać mięsnie brzucha

Przepuklina pachwinowa jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających wszystkich ludzi, w tym 25% wszystkich mężczyzn. Operacja przepukliny pachwinowej jest równie powszechna. Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka zdiagnozowano przepuklinę pachwinową, najlepiej leczyć ją od razu, zanim stanie się bardziej skomplikowana.

Ostatnia aktualizacja wpisu 2022-08-28

Autor publikacji:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Pedagog z doświadczeniem oraz ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Poprzedni wpis Antykoncepcja – metody, rodzaje.
Następny wpis Urolog- kim jest, czym się zajmuję?