Czas czytania:5 Minuty, 44 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-29

Nie trzeba mieć domu z ogrodem, aby uprawiać warzywa. Z powodzeniem możemy, to robić nawet mieszkając w dużym mieście w bloku. Wiele gatunków warzyw świetnie udaje się w skrzynkach i donicach na balkonie lub tarasie. Ich uprawa nie jest trudna. Wystarczy odrobina zaangażowania, a nasz balkon zamieni się w piękny mały warzywnik.

W pojemnikach można uprawiać wiele różnych gatunków warzyw na przykład sałatę, rzodkiewkę, rukolę, fasolkę szparagową, a także warzywa psiankowate takie jak pomidory, papryka, bakłażany, a nawet ziemniaki. Na balkonach bardzo dobrze udają się właśnie warzywa psiankowate. Warto poznać zasady ich uprawy i dowiedzieć się jakie odmiany będą najlepsze do uprawy w pojemnikach. Sprawdź, jak uprawiać warzywa w donicach i skrzynkach balkonowych.

Pomidor, papryka, bakłażan- warzywa, które możesz uprawiać na balkonie.

Warzywa z rodziny psiankowatych Solanaceae są wybitnie ciepłolubne. Preferują słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Są również dosyć wymagające w stosunku do gleby. Optymalne warunki do wzrostu będą miały w dobrej żyznej próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej, ale nie za ciężkiej glebie o neutralnym odczynie. Warzywa psiankowate są również niezwykle „żarłoczne”, co oznacza, że aby dobrze rosły i owocowały, musimy im dostarczać na bieżąco odpowiednią ilość składników pokarmowych w postaci nawozów. Przyjrzymy się nieco bliżej doniczkowej uprawie warzyw psiankowatych.

Pomidor – Lycopersicon esculentum.

Pomidory to warzywa najczęściej uprawiane w na tarasach i balkonach. Pomidor pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Gatunek ten dotarł do Europy za sprawą Krzysztofa Kolumba po odkryciu Ameryki w 1492 roku.

Pomidory mają silnie rozwinięty system korzeniowy o dużych zdolnościach regeneracyjnych. Łodygi, liście i pędy pomidora pokrywają drobne włoski z gruczołami, co sprawia, że cała roślina wydziela charakterystyczny zapach. Łodyga pomidora początkowo rośnie monopodialnie, a w momencie wytworzenia pierwszego kwiatostanu rozgałęzia się. Rośliny osiągają wysokość od metra u odmian karłowych do kilku metrów u odmian szklarniowych.

Kwiatostanem pomidora jest sierpnik. Płatki korony niewielkich kwiatów są żółte, a ich pręciki pomarańczowe. Owocostany stanowią grona. Owce to soczyste duże jagody, których komory nasienne są wypełnione galaretowatą substancją.

Od siewu nasion do zbioru owoców pomidora upływa zwykle 4-5 miesięcy. Jeśli więc chcielibyśmy samodzielnie uzyskać rozsadę, wówczas musimy samodzielnie wysiać nasiona w domu w skrzynce na parapecie okiennym już zimą (luty- marzec). Znacznie łatwiej i wygodniej jest kupić gotową rozsadę na bazarku lub w sklepie ogrodniczym.

Jakie odmiany pomidora nadają się na balkon?

Przede wszystkim odmiany karłowe, ale dobrze będą rosły również te samokończące się. Najczęściej w pojemnikach uprawiamy pomidorki koktajlowe, jednak można spróbować również posadzić odmiany o dużych owocach. Pamiętajmy, że większość pomidorów będzie wymagać palikowania. Bez podpórek poradzą sobie tylko ładnie krzewiące się karłowe pomidorki miniaturowe.

Do najlepszych odmian pomidorów do uprawy w pojemnikach należą:

  • Jawor,
  • Jutrosz,
  • Beta,
  • Maskotka,
  • Balkoni Red,
  • Koralik,
  • Malionowy Ożarowski,
  • Olbrzym,
  • Betalux.

Na targowiskach często można znaleźć dobrej jakości niedrogie sadzonki pomidorów śliwkowych oraz koktajlowych do uprawy pojemnikowej.

Aby pomidory dobrze rosły, powinniśmy zapewnić im słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko i dobrą żyzną ziemię. Pamiętajmy o codziennym podlewaniu roślin- zwłaszcza podczas upalnego lata oraz o ich regularnym nawożeniu. Pomidory najlepiej rosną i owocują zasilane naturalnymi nawozami organicznymi takimi jak biohumus, czy kompost. Można także zakupić w sklepie ogrodniczym nawóz mineralny do warzyw.

Bakłażan – Solanum melongena.

Psianka podłużna, znana jako bakłażan lub oberżyna to najbardziej wymagająca roślina spośród psiankowatych. Jest wybitnie ciepłolubna. Jeśli lato jest chłodne i deszczowe często choruje i słabo rośnie. Jest to gatunek występujący naturalnie w Egipcie, Arabii oraz innych krajach Aryki, oraz w Indiach.
Bakłażan osiąga wysokość maksymalnie do 1 metra. System korzeniowy tego gatunku ma słabe zdolności regeneracyjne, dlatego roślina bardzo nie lubi przesadzania.
Łodyga jest sztywna zielona, fioletowo-zielona lub fioletowo- brązowa. Niektóre odmiany oberżyny mają kolce przy owocach. Liście są jajowate lub owalne, od dołu omszone, w kolorze zielonym lub fioletowawym.

Kwiaty bakłażana mają kształt rurki zakończonej pięcioma płatkami. Są one koloru białego, fioletowego lub purpurowego. Owocem tego gatunku jest duża jagoda wypełniona miąższem. Owoce zbiera się w formie niedojrzałej, gdy mają 40-60 dni. W zależności od odmiany mogą one mieć kształt podłużny, gruszkowaty lub okrągły i ważyć od 2 0 gramów do nawet 2 kilogramów. Brawa skórki w momencie zbioru jest uzależniona od odmiany i może być fioletowa, biała, czerwono- pomarańczowa, zielona lub brązowa.

W praktyce trudno znaleźć gotowe sadzonki bakłażana, dlatego, jeśli chcemy uprawiać to warzywo na balkonie lub tarasie, być może konieczny będzie wysiew nasion w domu już w miesiącach zimowych (styczeń-marzec). Jeśli tego nie zrobiliśmy, to poszukajmy sadzonek na bazarkach lub wśród działkowiczów amatorów.

Oberżyna to roślina bardzo wymagająca i wrażliwa na chłody. Dlatego będzie dobrze rosła podczas upalnego lata, a zdecydowanie gorzej, gdy pogoda nie dopisze. Najlepszym miejscem do doniczkowej uprawy bakłażana jest bardzo słoneczny balkon lub taras o wystawie południowej. Warto także osłonić go od wiatru, którego oberżyna nie lubi.

Pamiętajmy także o regularnym podlewaniu roślin oraz ich zasilaniu nawozami naturalnymi w postaci biohumusu lub kompostu ogrodniczego. Świetnie sprawdzi się również domowej roboty nawóz ze skórek banana. Uważajmy ze stosowaniem syntetycznych nawozów wieloskładnikowych, ponieważ bakłażan jest bardzo wrażliwy na zasolenie gleby.

Najciekawsze odmiany bakłażana do uprawy balkonowej to:

  • Red Turkish o owocach kulistych w kolorze czerwono- pomarańczowym,
  • Listada di Grandia o niewielkich fioletowo- białych bardzo smacznych owocach,
  • Round de Valence- owoce ciemnofioletowe,
  • Patio o maleńkich fioletowych owocach,
  • Long Purple- owoce podłużne fioletowe,
  • Black Beauty o bardzo ciemnych prawie czarnych owocach,
  • Mini White- odmiana o owocach białych.

Papryka – Capsicum annum.

Jest to gatunek wywodzący się z Ameryki Południowej i Środkowej. Papryka jest mniej wymagająca niż bakłażan, ale jej uprawa wymaga nieco więcej uwagi niż w przypadku pomidora.
Łodyga papryki jest częściowo zdrewniała, sztywna, gładka i silnie się rozgałęzia. System korzeniowy jest mniej odporny niż u pomidora. Wysokość roślin w uprawie gruntowej w Polskich warunkach klimatycznych nie przekracza zwykle 60-80 cm.

Liście papryki są gładkie, eliptyczne i zaostrzone na końcach. Kwiaty zebrane są w gronach po 1-3 sztuki. Ich kielich jest zielony, a korona może mieć kolor biały, fioletowy lub bladozielony.
Owoc papryki to pod względem botanicznym jagoda o 2-6 pustych komorach, a na ich przegrodach osadzone są nasiona.

Okres od siewu do zbioru owoców wynosi 4-5 miesięcy. Paprykę możemy wysiać z nasion w domu w zimie lub wczesną wiosną, lub kupić gotowe sadzonki na targowisku, lub w sklepie ogrodniczym.
Ciepły i słoneczny balkon, czy taras o wystawie południowej to świetnie miejsce do uprawy w donicach lub skrzyniach zarówno papryki słodkiej, jak i ostrej.

Ciekawe odmiany papryki do uprawy w pojemnikach to:

  • Sweet Red Pickle,
  • Martapolka,
  • Poupila,
  • Cyklon,
  • Roberta,
  • Nokturn,
  • Jupiter,
  • Belladonna,
  • Crussader,
  • Naga Jolokia- papryczka chili,
  • Shotch Bonnet- papryczka chili.

Domowa uprawa warzyw to bardzo satysfakcjonujące i relaksujące doświadczenie. Warto posadzić na balkonie pomidorki, paprykę, czy bakłażany. Nie tylko będziemy mogli korzystać z własnoręcznie ekologicznie wyhodowanych świeżych warzyw, ale również w bardzo oryginalny sposób ozdobimy nasz balkon, czy taras. Warzywa to piękne rośliny, które świetnie komponują się z kwitnącymi gatunkami jednorocznymi, często spotykanymi na balkonach takimi jak pelargonie, czy surfinie.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Majeranek- Jak uprawiać w ogrodzie lub w doniczce.
Następny wpis 5 sprawdzonych sposobów na dodatkowy zarobek dla każdego!!
Total
0
Share