Czas czytania:2 Minuty, 53 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Laryngektomia jest zabiegiem chirurgicznym, który powoduje utratę głosu przez chorego. Stosuje się ją w przypadku leczenia raka gardła lub raka krtani. Tuż po wykonaniu zabiegu niezbędne jest jak najszybsze podjęcie rehabilitacji, która umożliwi choremu swobodne porozumiewanie się z otoczeniem.

Krtań i jej rola

Krtań odgrywa trzy zasadnicze role dla naszego organizmu:

– obronną

– oddechową

– głosową

Rola obronna pozwala uniknąć zakrztuszenia. Jeżeli do przełyku dostanie się kawałek pokarmu, to wieczko krtani zamyka dojście do niej i wywołuje odruch kaszlu. W ten sposób nasze ciało broni się przed dostaniem się przedmiotów obcych do dolnych dróg oddechowych.

Rola oddechowa to nic innego jak pomoc przy oddychaniu. Wdychane powietrze zostaje przetransportowane przez krtań z nosa i jamy ustnej do tchawicy i płuc.

Rola głosowa natomiast pozwala na mówienie. Kiedy wydychamy powietrze przechodzi one przez fałdy głosowe, które są do siebie zbliżone, i wywołuje drgania. W wyniku tego powstaje głos.

Czym jest laryngektomia?

Laryngektomia jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu usunięcie chorej krtani. Najczęściej jest to spowodowane rakiem krtani lub gardła. W większości przypadku problem ten dotyczy mężczyzn. Zwykle rak krtani występuje u osób między 50 a 60 rokiem życia, a zwłaszcza u tych, którzy nałogowo palą papierosy. Po zabiegu chirurgicznym dla przywrócenia pacjentowi pełnego zdrowia czasami stosuje się także radioterapię. Laryngektomia może być częściowa lub całkowita. W przypadku tej drugiem usuwane są także fałdy głosowe. Konsekwencją tego jest zanik mowy u osób chorych, a także oddzielenie drogi pokarmowej od oddechowej. Przy laryngektomii częściowej możliwa jest rekonstrukcja narządu i odtworzenie podstawowych jego funkcji.

Rehabilitacja po zabiegu

Podczas operacji usunięcia krtani doprowadza się do zmiany warunków wymiany powietrza, co utrudnia uzyskanie właściwego ciśnienia, które pozwoli nam na wydobycie dźwięku. U 60%-70% procent pacjentów po zabiegu udaje się wytworzyć mowę zastępczą, która pozwoli chorym na swobodne komunikowanie się z otoczeniem. Głos można uzyskać poprzez wytworzenie w przełyku zapasowego powietrza oraz wykorzystania odruchu odbijania się, dzięki czemu wytwarza się odpowiednie ciśnienie i wprowadza się w ruch te części gardła, które zastępują więzadła głosowe. Mowa zastępcza może być gardłowa i przełykowa.

Mowa gardłowa jest opanowywana przez około 10% chorych. Polega na wytworzeniu pseudogłośni pomiędzy nasadą języka i tylną ścianą gardła. Wydobywanie głosu wymaga od pacjentów dużego wysiłku, a jego brzmienie przypomina skrzeczenie.

Mowę przełykową charakteryzuje powstanie niskiego, wręcz nienaturalnego brzmienia głosu. Trudno jest zatem przekazać za jego pomocą odpowiednie odczucia emocjonalne. Pseudogłośnia znajduje się w przełyku, a za wygenerowanie brzmienia odpowiedzialne są fałdy śluzówki przełyku. Niestety metoda ta jest dla pacjentów bardzo męcząca i wymusza na nich robienie częstych przerw.

Trzecim sposobem na odzyskanie głosu po laryngektomii jest zastosowanie specjalnej protezy. Stosuje się ją, jeżeli pacjent nie jest w stanie wydobyć głosu ani za pomocą mowy przełykowej, ani gardłowej. Czas rehabilitacji po zabiegu jest krótki, a barwa głosu jest znacznie przyjemniejsza w odbiorze, jednak wykonywana jest tylko wtedy, kiedy pozwalają na to warunki anatomiczne.

Istotną rolę w procesie rehabilitacji odgrywa zaangażowanie bliskich pacjenta. Poprzez odpowiednie ćwiczenia oddechowe, pacjenci po laryngektomii, są w stanie ponownie się z nami komunikować wytwarzając mowę zastępczą. Wymaga to długich ćwiczeń, które pozwolą na odpowiednie kształtowanie dźwięku. Niestety, wielu bliskich widząc problemy chorego zamiast go zachęcać do próby wyartykułowania zdania, każe im pokazać o co choremu chodzi – mówią logopedzi z warszawskiej kliniki MULTI MED. Rehabilitacja chorych to odpowiednie nabieranie powietrza i umiejętne korzystanie z niego. Można zatem ćwiczenia wykonywać razem z chorym i zachęcać go do kolejnych prób wytworzenia mowy zastępczej – dodają specjaliści. W większości przypadków chorzy po laryngektomii odzyskują głos, dzięki czemu mogą powrócić nie tylko do normalnego życia.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Słowo wstępu…
Mazury Następny wpis Podróże po Polsce – Mazury