Czas czytania:8 Minuty, 45 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-11-03

Trądzik jest wdzięcznym tematem wielu blogów i stron internetowych poświęconych pielęgnacji urody. W labiryncie informacji go dotyczących często możesz się pogubić, zwłaszcza że wiele z nich to zwyczajne mity, półprawdy i niemające pokrycia w nauce porady. Jeżeli naprawdę chcesz się pozbyć tego spędzającego sen z powiek defektu, zapoznaj się z poniższymi informacjami i poradami na temat tego, jak pozbyć się trądziku, a po wdrożeniu ich w życie już nigdy nie dojdzie u Ciebie do eksplozji szpecących skórę zmian. .

Czym jest trądzik i jakie są jego przyczyny?

Jako trądzik określa się stan zapalny skóry, któremu towarzyszą wągry, zaskórniki i krostki. Trądzik dotyczy najczęściej twarzy, chociaż może się też rozszerzać na szyję, plecy, dekolt, klatkę piersiową. Chociaż nie jest on szkodliwy sam w sobie, to dotknięte tym defektem osoby często przeżywają psychiczne katusze.

Trądzik kojarzony jest z młodym wiekiem, gdyż najczęściej dotyczy on nastolatków, jednak podatne są na niego także osoby po 40. roku życia, u których dochodzi do zmian hormonalnych sprzyjających jego eksplozji.

Zmiany hormonalne są bardzo częstą przyczyną trądziku, który u dziewcząt i dorosłych kobiet może się pojawić lub nasilić podczas miesiączkowania i menopauzy. Zdarza się jednak, że wysyp jest spowodowany przez stosowanie nieprawidłowej diety, alergie i działanie niekorzystnych czynników środowiskowych.

Trądzik u młodych chłopców z kolei często jest wynikiem wysokiego poziomu androgenu, co skutkuje zwiększoną produkcją łoju. W połączeniu ze zbyt wolno złuszczającym się naskórkiem tworzy się tu idealna pożywka dla bakterii Propionibacterium acnes – to właśnie te organizmy odpowiedzialne są za bakteryjną stronę stanu zapalnego skóry, a nakładają się na to zapalenia związane z niewłaściwym stylem życia i odżywiania się, a także z niewłaściwą pielęgnacją. Swoją cegiełkę bardzo często dorzucają do tego stres i niedostateczna ilość snu i wypoczynku.

Pielęgnacja skóry a trądzik

Wbrew krążącym w wielu mediach mitom, trądzik nie jest wynikiem złej higieny. Z brudem nie ma on nic wspólnego i może się on pojawić nawet u osób rygorystycznie przestrzegających jej zasad. Tak naprawdę zbyt częste mycie twarzy niszczy cienki kwasowy film na skórze, który chroni przed atakiem bakterii. Gdy skóra na niej staje się przez nie zbyt zasadowa, ryzyko eksplozji trądziku bardzo rośnie. Twarz należy myć codziennie, ale o ile naprawdę nie ma takiej potrzeby, należy to robić tylko rano i wieczorem.

„Wysuszanie trądziku” – jeden z najpopularniejszych mitów

Do mitów należy stwierdzenie, że trądzik da się „wysuszyć”. Technicznie praktycznie wcale nie zawiera on wody, bo składa się on po prostu z martwego naskórka, łoju i bakterii. Wszelkie sposoby z nakładaniem sody oczyszczonej, soli, pasty do zębów i innych rzekomo wysuszających go specyfików są wyssane z palca i nie mają podstaw w naukowych faktach. Pielęgnacja cery trądzikowej z użyciem tych substancji może za to podrażnić skórę i spowodować jej przesuszenie, co w efekcie doprowadzi do nasilenia się problemu. Z powyższych sposobów jedynie pasta do zębów może czasem pomóc, ale to nie dlatego, że wysuszy ona krostki. Wiele past do zębów zawiera po prostu olejki. Olejki eteryczne na trądzik działają bardzo skutecznie, jednak w paście jest dodatkowo wiele bardzo drażniących skórę substancji, stąd należy unikać tego domowego sposobu.

Zaniechanie stosowania olejów i nawilżania – wielki błąd przy cerze trądzikowej

Wielkim błędem wielu osób dotkniętych trądzikiem jest zaprzestanie przez nie nawilżania skóry i stosowania olejów, a także zawierających je produktów kosmetycznych. Naturalne oleje głęboko odżywiają skórę i sprzyjają jej dobremu nawilżeniu. Transportują one w jej najgłębsze warstwy rozmaite witaminy i inne substancje odżywcze, a do tego odbudowują one mikrofilm naskórka. Dodatkowo regulują one wydzielanie sebum i skutecznie walczą z łojotokiem.

Posiadając cerę podatną na pojawianie się trądziku, musisz unikać mycia twarzy mydłami i żelami mocno otłuszczającymi i zasadowymi. Najlepiej będzie, jeżeli rano myć będziesz twarz delikatnym żelem oczyszczającym, najlepiej takim, który zawiera powodujący lepsze nawilżenie skóry kwas hialuronowy. Jej przesuszenie bowiem sprawi, że trądzik zacznie się nasilać.

Taki żel nie powinien zawierać mającego zbyt wysokie pH mydła. Współczynnik pH takiego żelu powinien wynosić 5,5 – jest to optymalna wartość dla pielęgnacji skóry twarzy. Niepożądana jest też obecność w nim alkoholu.

Nie każdy naturalny olej jest jednak dobry dla skóry trądzikowej. Naturalne oleje można podzielić na nieschnące, półschnące i schnące.

Oleje nieschnące to oleje o ciężkiej konsystencji, które zawierają mniej niż 20% kwasów Omega-3 i Omega-6. Są to oleje, które nie wchłaniają się w skórę lub robią to bardzo wolno. Jeżeli nałożysz je na skórę, ta przez długi czas pozostanie tłusta, a do tego będziesz brudzić wszystko, czego dotknie Twoja twarz. Oleje te zatykają pory, mogąc doprowadzać do pojawienia się licznych stanów zapalnych i właśnie do pojawienia się trądziku. Należą do nich:

 • olej kokosowy,
 • oliwa z oliwek,
 • olej z pestek dyni,
 • olej z orzeszków makadamia,
 • olej rycynowy,
 • olej rzepakowy.

Kolejną kategorią są oleje półschnące, które zawierają od 20% do 50% kwasów Omega-3 i Omega-6. Chociaż są dobrym wyborem dla pielęgnacji skóry twarzy w przypadku osób, które nie zmagają się z łojotokiem i trądzikiem, dla osób dotkniętych tymi problemami będą one nieodpowiednie. Szybciej od olejów nieschnących wchłaniają się one w skórę, która po ich zastosowaniu jest lekko tłusta. Należą do nich między innymi:

 • olej słonecznikowy,
 • olej z krokosza,
 • masło shea,
 • olej z awokado.

Jeżeli zmagasz się z łojotokiem i trądzikiem, używać musisz olejów schnących, które zawierają więcej niż 50% wspomnianych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Bardzo szybko wchłaniają się one w skórę, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy. Nie zatykają one w ogóle porów, pomagając im w normalizacji wydzielania sebum. Odżywiona i nawilżona dzięki nim skóra ograniczy wydzielanie łoju, a prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku znacząco spadnie. Do tych olejów należą:

 • olej z wiesiołka,
 • olej lniany,
 • olej z ogórecznika,
 • olej z pestek malin,
 • olej konopny.

Najlepiej będzie więc, jeżeli będziesz stosować któryś z pięciu ostatnich wymienionych olejów i zadbasz o obecność w Twojej szafce kosmetyków je zawierających.

Złuszczanie skóry twarzy – dobry sposób na trądzik

W pozbyciu się trądziku pomogą ci preparaty, które będą w sposób łagodny usuwać martwy naskórek z twojej twarzy. Ważne jest, aby były to środki enzymatyczne, a nie takie, które będą mechanicznie usuwać naskórek, pogarszając przy tym stan skóry i nasilając stan zapalny, mogąc również spowodować pojawienie się licznych nadkażeń.

Używaj więc peelingów do twarzy zawierających na przykład kwas glikolowy i salicylowy, a także kwasy owocowe. Poszukaj w aptece lub w drogerii łagodnego żelu do mycia twarzy, który je zawiera. Alternatywą dla nich może być ocet jabłkowy dobrej jakości – najlepiej ekologiczny. Dodaj łyżkę octu jabłkowego do szklanki wody i po prostu myj tą mieszanką twarz. Ocet jabłkowy działa też przeciwzapalnie i pomoże nie tylko zapobiec pojawieniu się zmian trądzikowych, ale pomoże także zlikwidować te, które już się pojawiły. Rozpuszcza on martwy naskórek, udrażnia zatkane pory i zwęża je.

Co na stan zapalny skóry twarzy przy trądziku?

Jeżeli masz spory wysyp zmian trądzikowych, możesz zastosować wspomniany już ocet jabłkowy, ale pomocna okażą się też wszelkie preparaty na trądzik zawierające siarkę. Penetrują one naskórek, zabijając bakterie.

Bardzo dobre są też olejki eteryczne na trądzik, które mogą być stosowane zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu szpecących Twoją skórę zmian. Są to substancje bardzo potężne, które na twarz trzeba stosować w dużym rozcieńczeniu. Regularna pielęgnacja cery trądzikowej z ich użyciem przynosi zadziwiające efekty. Najlepiej będzie, jeżeli zastosujesz:

 • olejek eukaliptusowy,
 • olejek herbaciany,
 • olejek cytrynowy.

Olejki eteryczne nie są rozpuszczalne w wodzie, za to świetnie rozpuszczają się w tłuszczach. Wystarczy więc, że dodasz olejek eteryczny do jednego ze wcześniej wymienionych olejów nieschnących i taką mieszankę będziesz wcierać w twarz.

Ponieważ olejki eteryczne na trądzik działają na delikatną skórę twarzy drażniąco, ich stężenie nie powinno wynosić więcej niż 2%. Musisz przy tym pamiętać, że olejek cytrynowy działa fotouczulająco i po zastosowaniu go na skórę twarzy nie możesz przez kilka godzin eksponować jej na światło słoneczne, a więc najlepiej będzie, jeżeli zastosujesz go wieczorem.

Olejki eteryczne nie tylko zabijają bakterie, ale również regulują wydzielanie sebum, eliminują łojotok i znacząco poprawiają zdrowie skóry. Ułatwiają też witaminom i minerałom zawartym w olejach wniknąć w jej najgłębsze warstwy.

Nawilżanie skóry z trądzikiem – jak robić to prawidłowo, by uzyskać optymalny efekt, ograniczając trądzikowi możliwość rozwoju?

Utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry to jedna z podstaw eliminacji trądziku, jednak wiele osób robi to w sposób mało efektywny. Po pierwsze zadbaj o obecność w Twojej szafce:

 • Kosmetyków zawierających kwas hialuronowy – żelów, kremów, serów, maseczek.
 • Olejów schnących – jednym z najlepszych wyborów będzie olej konopny.
 • Żelu z aloesu – najlepiej, by był on organiczny.

Kwas hialuronowy jest podstawą dobrego nawilżenia skóry. Zawierające go kosmetyki są dostępne w każdej aptece i drogerii, a do tego ceny wielu takich produktów są o wiele atrakcyjniejsze, niż kiedyś.

Oleje nieschnące same w sobie nie posiadają właściwości nawilżających. Ich rolą w pielęgnacji cery trądzikowej jest głębokie odżywienie skóry i odbudowa jej płaszcza lipidowego, co sprzyja utrzymaniu przez niej wody i ogólnemu poprawieniu jej funkcji. Skóra stanie się dzięki nim lepiej nawilżona, ograniczone zostanie wydzielanie łoju, udrożnione zostaną pory.

Skuteczne nawilżanie skóry z trądzikiem zapewni też żel z aloesu. Nie zatyka on porów, głęboko odżywiając skórę. Jest on dla niej lekki i przyjemny, a jego stosowanie przynosi o wiele więcej korzyści niż tylko proste nawilżenie. Skóra staje się po jego zastosowaniu piękniejsza, bardziej miękka, poprawia się jej koloryt.

Powyższe substancje powinno się łączyć, by zapewnić jak najlepszy efekt. Odpowiednio stosowane, będą się one nawzajem wspierać i to jest Twój klucz do poprawnego nawilżania.

Stosując kosmetyki zawierające kwas hialuronowy – kremy, sera i żele do mycia twarzy – nałóż któryś z olejów schnących, zanim kosmetyki te zostaną wchłonięte przez skórę. Obecność oleju spowoduje, że kosmetyki te szybciej dotrą do głębokich jej warstw, a do tego zatrzyma on obecną w kosmetykach wodę, pomagając Ci dłużej cieszyć się efektem nawilżenia.

Dobrym sposobem na nawilżanie skóry z trądzikiem jest też wtarcie w wilgotną jeszcze po myciu twarz oleju, co również sprzyja głębszemu i dłuższemu nawilżeniu. Bardzo dobry efekt zapewnia też zmieszanie żelu z aloesu z olejem w równych proporcjach. Umieść w dłoni niewielką ilość obu produktów i energicznie zamieszaj je palcem. W ten sposób uzyskasz biały lekki krem o właściwościach głęboko nawilżających i odżywiających.

Powyższe sposoby na to, jak pozbyć się trądziku, zapewnią ci zdrowszą i piękniejszą cerę. Kluczem do sukcesu jest tu skrupulatność i konsekwentne stosowanie wymienionych zabiegów i specyfików. W bardzo rzadkich przypadkach może być jednak konieczna interwencja lekarza i branie antybiotyków, a nawet leczenie zabiegowe. Ma to jednak miejsce tylko wtedy, kiedy bardzo rozregulowana zostaje równowaga hormonalna, lub jeżeli Twój styl życia był szczególnie dla cery niszczący.

Jeżeli zadbasz o dobrą dietę z której wyeliminujesz wysoko przetworzoną żywność, a także uprawiać będziesz aktywność fizyczną i inne formy wypoczynku, dbając też o redukcję stresu, odpowiednią ilość snu i odpowiednie nawilżenie (a także odżywienie) skóry, już nigdy nie będziesz kryć się w domu i odczuwać poza nim wstydu wywołanego obecnością zmian trądzikowych.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Czym tak naprawdę jest copywriting i dlaczego jest on ważny dla Twojej firmy? Jak współpracować z copywriterem?
Następny wpis Jak stworzyć tani, ale jednocześnie ładny taras?