Czas czytania:5 Minuty, 13 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Lato wprawdzie jest relatywnie krótkie w odniesieniu do całego roku, ale upały potrafią dawać się nieźle we znaki. Znalezienie sposobu na radzenie sobie z nimi, a przy tym takiego, który będzie jednocześnie rekreacją może być jednak wcale nie tak trudne. Czy basen w ogrodzie spełni takie funkcje, a jeśli tak, to jaki do swojego ogrodu wybrać?

Gdzie można kupić basen ogrodowy?

Obecnie basen ogrodowy nie jest absolutnie niczym wyjątkowym i można basen do ogrodu kupić zarówno przez internet, w sklepie sportowym, jak i w sklepie wielkopowierzchniowym. Jednocześnie na basen w ogrodzie, a szczególnie basen dla dzieci nie trzeba wygospodarowywać wiele miejsca. Oczywiście większe baseny rozporowe, czy stelażowe wymagają pewnej przestrzeni, ale to również dla większości właścicieli posesji nie będzie dużym problemem. Ponadto najtańsze baseny są już dostępne za kilkadziesiąt złotych, ale z kolei ceny największych basenów stelażowych sięgają kilku tysięcy, chociaż najtańsze z nich można nabyć za ledwie kilkaset złotych. Plusem basenów ogrodowych z wyższej półki cenowej jest ich relatywnie wyższa trwałość, co przy odpowiednim przechowywaniu pozwala na korzystanie z basenu przez wiele sezonów.

Jaki basen wybrać do ogrodu?

Pytanie: jaki basen do ogrodu wybrać należy raczej zadawać w kontekście, dla kogo będzie ten basen przeznaczony? Jeżeli z basenu będą korzystać wyłącznie dzieci nie ma sensu kupowac basenu dużego, chociaż liczy się również wiek oraz liczba latorośli. Gdy zakup basenu do ogrodu jest planowany również dla dorosłych, wówczas warto postarać się o basen obszerniejszy i wytrzymalszy. Przy wyborze będzie brana pod uwagę również wielkość basenu w odniesieniu do planowanego dla niego miejsca, a także jego cena.

Miejsce na basen a jego wielkość

Basen lub brodzik dla dzieci można postawić nawet na większym tarasie, a ten drugi nawet na balkonie lub w domu. Na większe baseny rozporowe lub stelażowe niezbędne jest natomiast wygospodarowanie miejsca w ogrodzie i najlepiej miejsca stałego. Rozstawianie takiego basenu na sezon na trawniku zniszczy trawę, a ponadto trawniki rzadko bywają idealnie równe. Podłoże twarde i równe jest dla basenu ważne, ponieważ podnosi jego funkcjonalność i wydłuża żywotność.

Inną sprawą jest estetyka konstrukcji basenu, która powinna być tak dobrana do ogrodu, by nie zaburzać ogólnego wrażenia. Właściciele ogrodów często inwestują ogromne pieniądze w ich wygląd i zaburzanie całego klimatu mija się w takich sytuacjach z celem.

Rodzaje basenów do ogrodu

W sklepach wybór basenów do ogrodu jest na szczęście ogromny i dotyczy wielkości, przeznaczenia oraz cen. Najczęstszym podziałem, z jakim można się spotkać w odniesieniu do basenów sezonowych, będzie:

• baseny dmuchane w tym brodziki dla dzieci;
• baseny rozporowe;
• baseny stelażowe.

Jak można scharakteryzować poszczególne typy?

Baseny do ogrodu – baseny dmuchane i brodziki dla dzieci

Przeznaczone dla najmłodszych entuzjastów zabawy w wodzie. Brodziki i małe baseny dmuchane są płytkie, chociaż małe dzieci i tak nie mogą być pozostawiane w nich bez opieki. Tego typu baseny mogą być najprostszymi okrągłymi lub owalnymi wanienkami, ale dzieciom można zafundować również basen dmuchany w kształcie domku z bajki albo wręcz zamku. Baseny dmuchane są również jaskrawo barwione, aby żywe kolory zachęcały dzieci do zabawy. Są najprostsze w obsłudze, gdyż do ustawienia i napompowania wystarczy kilku minut przy posiadaniu pompki. Lepsze wyroby mogą mieć zamontowany kranik ułatwiający wymianę wody, co jest wysoce wskazane przy małych pociechach.

Niektóre baseny mają na wyposażeniu pokrywę chroniącą przed zanieczyszczeniami w chwilach nieużywania basenu, ale jest to rzadkość. Wadą jest delikatność struktury materiałów, z jakich wykonywane są baseny dmuchane i dość częstymi zdarzeniami są ich przetarcia i przebicia. Dla takich sytuacji warto kupować baseny z dodawanymi w zestawie specjalnymi łatkami, a także wybierać modele nie z jedną, ale kilkoma komorami powietrznymi. Wówczas po przebiciu jednej komory cały basen nie oklapnie, a jedynie jego część i będzie można spokojnie dokonać naprawy.

Baseny do ogrodu – baseny rozporowe

Baseny rozporowe są już głębsze i dedykowane dla starszych dzieci oraz dla dorosłych, jeżeli basen jest odpowiednio duży. I tak w basenie o średnicy powyżej czterech metrów, który kosztuje nieco ponad pół tysiąca złotych, z całą pewnością dorośli będą mogli zażywać ochłody. Baseny rozporowe również wytworzone są z tworzywa sztucznego, np. z techno rattanu, ale w przeciwieństwie do dmuchanych mają jedynie nadmuchiwany kołnierz, czyli górną krawędź. Zapobiega to ewentualnym urazom w razie wywrotki, gdyż upadek następuje na nadmuchany, miękki kołnierz.

Basen jest tak pomyślany, że ścianki boczne utrzymywane są w pionie dzięki naporowi wody. Bez wody basen pozostaje spłaszczony, a kształt tych basenów jest najczęściej okrągły, bardzo rzadko elipsowaty. Zazwyczaj górna krawędź jest nieco węższa od spodu oraz ścian, które mogą być nawet lekko wybrzuszone.

Baseny do ogrodu – baseny stelażowe

Za dosyć wygodny i pomyślany z myślą o dorosłych ludziach, a do tego najłatwiejszy do przykrywania na noc uznawany jest basen stelażowy. Jest to basen stabilizowany za pomocą właśnie stelażu z aluminiowych rurek, a basen może być tak głęboki i wysoki, że aby do niego wejść, potrzebna jest drabinka.

Baseny stelażowe mogą być zarówno okrągłe, jak i kwadratowe i tego typu baseny można obudowywać, np. przygotowaną na lata zabudową drewnianą, w której można na sezon umieszczać basen.

Baseny ogrodowe – akcesoria basenowe

Oprócz samych basenów i przyjemności z nich korzystania nie wolno zapominać o akcesoriach, które w niektórych sytuacjach i typach basenów są po prostu niezbędne:

• pompka – do basenów dmuchanych oraz rozporowych znacznie przyspieszy rozłożenie basenu;
• pompy filtrujące do basenów wraz z zapasem filtrów – do basenów stelażowych oraz większych rozporowych (od 244 cm średnicy). Świetnie sobie radzi z oczyszczaniem wody w basenie, co jest niezbędne przy użytkowaniu przez wiele dni i wiele osób;
• pokrywa na basen – stosowane najczęściej w basenach stelażowych, ale można kupić do każdego typu. Zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń w chłodniejsze dni oraz noce;
• maty zabezpieczające pod basen – przydatne szczególnie na podłożu żwirowym, zapobiegają uszkadzaniu dna basenu;
• drabinka – do wyższych basenów;
• łatki – pozwalają zasklepić przebicie w basenach dmuchanych bez konieczności spuszczania wody.

Poza tym można zaopatrzyć się w chemię basenową, siatkę do wyławiania liści i owadów, a także termometr basenowy przydatny szczególnie przy małych dzieciach.

Podsumowując

Bez względu na rodzaj i wielkość basenu, nie może on pozostawać w ogrodzie na okres zimowy. Materiały, z których baseny są wytwarzane, nie są odporne na temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza i muszą być bezwzględnie zabierane z ogrodu po sezonie. Taki basen należy wyczyścić, osuszyć, złożyć i przechować w suchym miejscu do następnego lata

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Róża pnąca- uprawa i pielęgnacja.
Następny wpis Czy warto zamontować system nawadniana ogrodu?