Czas czytania:6 Minuty, 48 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Chcesz cieszyć się pięknym ogrodem od wiosny do jesieni? Gwarancją tego, że rośliny ładnie się rozrosną, kwiaty będą obficie i długo kwitły, a warzywa dobrze plonowały, jest odpowiednia ich pielęgnacja. Podstawowym i najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie jest podlewanie roślin. Jest ono szczególnie ważne na początku sezonu wegetacyjnego wiosną, gdy rośliny intensywnie rosną, a także latem podczas dużych upałów w pełni ich kwitnienia oraz owocowania.

Niestety z roku na rok pogłębia się ocieplenie klimatu. Często także zmagamy się z niewystarczającą ilością opadów deszczu, co powoduje, że ziemia w ogrodzie jest zbyt sucha. Konieczne jest więc codzienne nawadnianie roślin. Choć większości z nas kojarzy się ono z ciężką pracą oraz sporymi kosztami związanymi ze zużyciem wody, to jednak dzięki nowoczesnym sposobom nawadniania ogrodu, jego podlewanie może stać się nie tylko łatwe i przyjemne, ale również o wiele tańsze. Sprawdź, dlaczego warto zamontować w ogrodzie system nawadniania.

Konewka – czy warto nią podlewać ogród

Konewka ogrodowa

Tradycyjną konewkę znajdziemy w domu każdego właściciela ogrodu, tarasu oraz balkonu. Oczywiście warto ją mieć i jest naprawdę przydatna podczas nawadniania niewielkich ilości roślin rosnących w donicach. Jednak w ogrodzie- zwłaszcza takim o większej powierzchni, ten sposób nawadniania roślin zupełnie się nie sprawdzi. Podlewanie rabat i grządek zwykłą konewką jest bardzo męczące i zajmie nam dużo czasu. Naczynie trzeba wielokrotnie napełniać wodą i ciężkie nosić po całym ogrodzie. Ponadto taki sposób nawadniania nie jest zbyt ekonomiczny. Poza tym rośliny trzeba podlewać ostrożnie, tak aby nie uszkodzić i nie wymyć z podłoża młodych siewek oraz nie zalać nadmiernie liści dorosłych roślin, ponieważ może to powodować ich gnicie oraz zwiększoną predyspozycję do pojawiania się chorób grzybowych.

Konewka sprawdzi się więc idealnie do nawadniania domowych roślin doniczkowych, a także kwiatów rosnących na balkonie i tarasie, jednak w ogrodzie lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie.

Wąż ogrodowy- czy warto podlewać nim ogród?

Od lat najpopularniejszą metodą podlewania ogrodu jest wykorzystanie klasycznego węża ogrodowego. Choć jest to prosta metoda, to w wielu przypadkach okazuje się całkowicie wystarczająca i idealnie się sprawdza. Dzięki wykorzystaniu węża do podlewania unikniemy noszenia ciężkich konewek i wiaderek z wodą. Ponadto z łatwością dotrzemy z podlewaniem do każdego zakamarka ogrodu. Jedynym problemem może okazać się konieczność codziennego zwijania i rozwijania węża, który jest dosyć ciężki, ponieważ jest gumowy. Ręczne zwijanie węża jest męczące i zajmuje sporo czasu. Nie martwmy się jednak, ponieważ istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu. Jest nim bęben ogrodowy.

Bęben ogrodowy to proste i estetyczne urządzenie, które montuje się za pomocą specjalnej śruby w dowolnym miejscu ogrodu. Dzięki niemu szybko i bez wysiłku zwiniemy oraz rozwiniemy nasz wąż do podlewania roślin.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu węża ogrodowego?

  • Po pierwsze trzeba dokładnie wymierzyć ogród. Zmierzmy odległość od kranu z wodą do najdalszego zakątka ogrodu, a następnie dodajmy 10-15% tej odległości jako zapas. Taka właśnie powinna być długość naszego węża ogrodowego.
  • Drugą bardzo istotną kwestią jest średnica węża ogrodowego. To właśnie do niej zależy wydajność podlewania. Jeśli nasz ogród jest niewielki, to w zupełności wystarczy wąż o średnicy 13 mm, ale do dużych ogrodów znacznie lepszym wyborem będzie taki o średnicy 19 mm.
  • Trzecią ważną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru węża ogrodowego, jest jego jakość. Nie kupujmy najtańszych wykonanych z kiepskich materiałów węży. Wybierzmy sprzęt sprawdzonego dobrego producenta, który cechuje dużą wytrzymałość i elastyczność. Sprawdźmy też maksymalne dopuszczane ciśnienie wody w wężu. Taki wąż będzie nie tylko trwały, ale również łatwiejszy w użytkowaniu, ponieważ nie będzie się załamywał podczas podlewania.

Pamiętajmy również, że ekologia to już nie tylko moda, ale konieczność. Zwróćmy więc uwagę na aspekty ekologiczne także podczas zakupu węża do podlewania ogrodu. Powinien on być wykonany z materiałów niezawierających metali ciężkich i innych toksycznych substancji.

System nadawania ogrodu – zalety.

Autmatyczny zraszacz ogrodowy.

Wielu z nas rezygnuje z montażu systemu nawadniającego w swoim ogrodzie, ponieważ jesteśmy przekonani, że jego montaż jest bardzo kłopotliwy, a urządzenia są trudne w obsłudze i drogie. Tymczasem nowoczesne systemy nawadniające do ogrodów są bardzo komfortowe w użytkowaniu i mają naprawdę wiele zalet.

  • łatwość montażu– do wyboru mamy sporo różnych systemów nawadniających. Montaż wielu z nich jest naprawdę prosty i możemy z powodzeniem zrobić to samodzielnie, kierując się zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi. Ponadto, jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie montować system nawadniający w ogrodzie, zawsze możemy zlecić tę pracę profesjonalnej firmie ogrodniczej. Pamiętajmy, że jest to tylko jednorazowy wydatek, a dzięki fachowemu montażowi będziemy mieć pewność, że system będzie sprawny i bezproblemowy w obsłudze.
  • estetyka– nowoczesne systemy nawadniania są bardzo ładne i dyskretne. Wcale nie rzucają się w oczy w ogrodzie. Niewprawne oko może w ogóle nie zauważyć urządzeń nawadniających. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład system nawadniający ogród montowany całkowicie pod ziemią. Wszelkie rurki doprowadzające wodę są całkowicie ukryte, a na zewnątrz widoczne są tylko niewielkie puszki podłączeniowe, do których przykręca się podczas podlewania końcówki nawadniające na przykład w postaci bardzo praktycznego i wygodnego w użytkowaniu niewielkiego wężyka z szeroko roszącym sitkiem podlewającym, czyli zraszaczem.
  • wytrzymałość– ogrodowe systemy nawadniające wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na działanie promieni UV, mróz oraz uszkodzenia mechaniczne. Na przykład puszki podłączeniowe widoczne na powierzchni w montowanym pod ziemią systemie nawadniania są tak trwałe, że bez obaw można nie tylko po nich chodzić, ale nawet przejechać kosiarką, czy tak ciężkim sprzętem, jak traktorek koszący.
  • możliwość rozbudowy– każdy system nawadniania ogrodu można w razie potrzeby rozbudować lub nieco zmodyfikować.

Jaki zraszacz wybrać do ogrodu?

W skład systemu nawadniania ogrodu oprócz rur i węży doprowadzających wodę bardzo ważne są także zraszacze.  Nie ma jednego uniwersalnego rodzaju zraszacza, który sprawdzi się w każdym ogrodzie. Wybierając zraszacz ogrodowy, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Są to między innymi powierzchnia terenu, który będziemy nawadniać oraz rodzaj nawadnianych roślin.

Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy zraszacz do ogrodu. Zwróć uwagę na takie aspekty jak:

  1. Rodzaj roślin. Do pojedynczych drzewek, krzewów oraz niewielkich klombów najodpowiedniejszy będzie pistolet lub lanca zraszająca. Z kolei do trawników oraz dużych grządek i poletek sprawdzą się zraszacze ustawiane lub wbijane w podłoże. Do nawadniania warzyw i owoców oraz szczególnie cennych egzemplarzy drzewek, krzewów i bylin często wykorzystuje się nawadnianie kroplowe (micro drop), w którym wężyki o niewielkiej średnicy doprowadzają wodę bezpośrednio do każdej roślin osobno.
  1. Kształt nawadnianej powierzchni. Kształt terenu, który będziemy podlewać, jest bardzo istotny podczas wyboru rodzaju zraszacza. Na przykład do podlewania terenów prostokątnych idealny będzie zraszacz wahadłowy. Z kolei do takich o obrysie koła lub jego wycinka musimy dobrać zraszacz o takim właśnie kształcie nawadniania.
  1. Czas, jaki możemy przeznaczyć na podlewanie. Niezwykle istotne jest także to, czy mamy czas na podlewanie. Wszystkie systemy nawadniające ogrody znacząco zmniejszają wysiłek i czas, jaki musimy przeznaczyć na nawadnianie roślin, jednak ich poszczególne rodzaje różnią się w tej kwestii dosyć znacząco.

Jeśli nie mamy zupełnie czasu na podlewanie roślin, a chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, to warto zdecydować się na w pełni automatyczny system nawadniania ogrodu. Choć jest to najdroższe rozwiązanie, to jego ogromną zaletą jest to, iż taki system jest w zasadzie bezobsługowy. Taki system nawadniający może mieć zarówno postać indywidualnych kroplowników, jak i dysz podlewających samoistnie wysuwających się z podłoża na czas podlewania roślin, a następnie się w nie chowają.

Automatyczny system odlewający obsługuje się za pomocą aplikacji w telefonie. Możemy go skonfigurować z dowolnego miejsca na świecie. Jest to więc świetne rozwiązanie podczas urlopu, czy dla osób, które dużo podróżują służbowo.

Jaki system nawadniający jest najbardziej efektywny i ekonomiczny?

Z pewnością jest to właśnie automatyczny system nawadniania. Tutaj cykle podlewania oraz ilość wody są dokładnie zaplanowane i zoptymalizowane, dzięki czemu zużywamy mniej wody, co przekłada się na mniejsze koszty podlewania. Obawiasz się, że w razie nagłej fali upałów dotychczasowa dawka wody nie wystarczy roślinom? Wybierz system nawadniający wyposażony w czujnik wilgotności gleby, który monitoruje na bieżąco wilgotność podłoża i w razie potrzeby zaczyna natychmiast nawadniać rośliny.

Wybierając sposób odlewania ogrodu, kierujmy się jego powierzchnią, rodzajem i ilością uprawianych roślin oraz naszymi możliwościami czasowymi, finansowymi, a także preferencjami. Jeśli zależy nam na maksymalnej oszczędności czasu i pieniędzy oraz na bezobsługowym ogrodzie, to zdecydujemy się na nadawanie automatyczne. Z kolei, jeśli podlewanie i pielęgnacja ogrodu to nasze hobby i pomaga nam się to na przykład odstresować, to wybierzmy tańszy system nawadniający, który ułatwi nam pracę, ale będzie wymagał codziennej osobistej obsługi.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Basen do ogrodu – jaki wybrać?
Następny wpis Paznokcie żelowe, hybrydowe, akrylowe, tytanowe – różnice.