Nadmiar wody w organizmie – przyczyny oraz sposoby na przewodnienie.

Image

Czujesz się nabrzmiało lub zauważasz u siebie spuchnięte kostki, oczy i inne miejsca ciała? Może to być nadmiar wody w organizmie. W organizmie woda stanowi ok. 60% masy ciała i dzięki niej wszystkie nasze komórki zachowują równowagę. Jest głównym składnikiem każdej żywej istoty. Przyczyn zatrzymywania wody w organizmie jest wiele głownie wyróżnia się złą dietę, zmiany hormonalne oraz choroby nerek, układu krążenia i siedzący tryb życia. Usuwanie wody z organizmu powinno się odbywać tylko i wyłącznie w momencie zauważenia wyraźnych objawów jej nadmiaru.

Przyczyny zatrzymywania wody

Przewodnienie organizmu występuje z dysfunkcji nerek, które w warunkach prawidłowych filtrują więcej krwi produkując dużą ilość moczu, z którym usuwany jest nadmiar wody. Przyczyny nadmiaru wody są zróżnicowane. Nadmierne zatrzymywanie wody spowodowane jest między innymi przez:

 • Zła dieta, w której spożywasz za dużo soli, za mało potasu. Starasz się odchudzić przez głodówki lub stosujesz rygorystyczne diety. Zbyt mało nawadniasz swój organizm co może go zmusić do oszczędzania wody i zatrzymywania jej w przestrzeni poza naczyniami. Spożywanie kawy, herbaty i alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośnie organizm chcąc się bronić przed nasiloną utratą wody zaczyna zatrzymywać za dużą ilość wody, która prowadzi do obrzęków. Spożywanie dużej ilości słodyczy ma również negatywny wpływ, ponieważ stymulują wyrzut insuliny, która pobudza magazynowanie glikogenu i tłuszczu, które wiążą wodę co skutkuje jej zatrzymaniu w organizmie.
 • Zmiany hormonalne u kobiet przed okresem u kobiet dochodzi do dużych wahań hormonalnych, które sprzyjają w zatrzymywaniu wody. Podczas ciąży również dochodzi do wahań hormonów. Gdy ciąża jest zaawansowana dochodzi do uciskania naczyń przez macice co powoduje utrudnienie przepływu krwi z nóg do serca co też powoduje nadmierne gromadzenie się wody w organizmie.
 • Choroby nadmierne gromadzenie wody w organizmie może być objawem poważniejszych chorób takich jak choroba nerek, serca, niedoczynności tarczycy, zakrzepicy czy wątroby. Przy niewydolności nerek ich rola jest zaburzona przez co nie mogą one usuwać nadmiaru wody i dochodzi do jej gromadzenia. W schorzeniach serca głównie niewydolności dochodzi do zmniejszenia efektywności pracy układu krążenia co prowadzi do zastoju krwi i rozszerzenia naczyń krwionośnych, a to może prowadzić do przenikania wody do tkanek i jej magazynowania. W marskości wątroby dochodzi do wzrostu ciśnienia w krążeniu i spadku produkcji białek, które utrzymują wodę w naczyniach.
 • Wysoką temperatura powietrza zmusza organizm do mechanizmu obronnego, który ma na celu zapobiec nadmiernej utracie płynów z tkanek. Zazwyczaj dochodzi do tego w okresie wiosennym i letnim, organizm ma wtedy tendencję do gromadzenia nadmiernej ilości wody. Wysokie temperatury mają również niekorzystny wpływ na krążenie żylne i limfatyczne.
 • Tabletki antykoncepcyjne w swoim składzie posiadają pro­ge­sta­ge­ny są to hormony odpowiadające za zatrzymywanie wody i jonów sodu w organizmie. Jony sodu są odpowiedzialne za przyciąganie do siebie cząsteczek wody, które przez podążanie za nimi nie są wydalane co skutkuję gromadzeniem się wody w organizmie.

Objawy nadmiaru wody w organizmie

Poza podstawowymi objawami takimi jak bóle głowy, trudność w koncentracji, ogólne osłabienie, uczucie ciężkości, sztywność stawów oraz cellulitu wodnego, mogą także występować:

 • Opuchlizna i obrzęki – Najbardziej widocznymi objawami nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie są obrzęki na nogach, palcach, dłoniach i twarzy możesz sprawdzić je naciskając dany obrzęk powinno zrobić się wgłębienie, które po czasie znika.
 • Przybieranie na wadze – Widocznym objawem nadmiaru wody w organiźmie jest szybkie przybranie na wadzę od 3 do 5 kg w ciągu kilku dni.
 • Wodobrzusze – Przy marskości wątroby może powiększać się brzuch.
 • Duszności – Woda może również zatrzymywać się w płucach co utrudnia oddychanie i prowadzi do duszności.

W przypadku wahań hormonalnych objawy często ukazują się jednocześnie z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Kluczowe w usunięciu nadmiaru wody w organizmie jest znalezienie przyczyny problemu. Jeśli gromadzenie wody spowodowane jest chorobą należy udać się do lekarza po odpowiednie leki i rozpoczęcie leczenia danego schorzenia. Jeśli jesteś pewny, że wywołany stan jest spowodowany innymi przyczynami warto skupić się na odpowiednim nawodnieniu oraz zdrowym trybie życia. Pomocne w pozbyciu się nadmiernego gromadzenia wody może być:

 • Prawidłowe nawodnienie należy pamiętać, o piciu wody w ciągu dnia powinno to być minimum 2 litry dziennie. Dzięki częstemu nawadniania w trakcie wykonywanych czynności w ciągu dnia jesteś w stanie wspomóc funkcjonowanie nerek i przewód pokarmowy. Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa, aby twój organizm nie gromadził wody na zapas.
 • Ograniczenie soli i alkoholu według Światowej Organizacji Zdrowia nie powinniśmy przekraczać spożycia 5 gramów soli dziennie. Jest to wielkość małej łyżeczki, niestety jest to ciężkie do zrobienia, ponieważ w większości produktów znajduje się sól przez co dzienna ilość jej spożycia często jest przez nas przekraczana. Warto unikać produktów przetworzonych takich jak słodycze, słone przekąski czy gotowe dania, ponieważ w nich znajduję się najwięcej sodu. Jak wiadomo nie od dziś alkohol jest substancją zatruwającą i utrudniającą prace narządów wewnętrznych. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych co powoduję łatwiejsze przenikanie wody do przestrzeni tkanek co skutkuję obrzękami i opuchnięcia.
 • Dieta warto wyeliminować z niej produkty wysoko przetworzone, które w swoim składzie mają wysoką ilość soli i zamienić je na zdrowsze produktu. Warto swoją dietę wzbogacać o produkty, które posiadają dużą ilość potas, magnez, żelazo oraz błonnik. Możesz znaleźć to w takich produktach jak pomidory, brokuły, szpinak, arbuz, jarmuż, maliny, jeżyny, truskawki itp. Ogólnie warto wprowadzić do niej dużą ilość warzyw i owoców dzięki czemu zwiększysz ilość spożywanego błonnika, który ma wpływ na pobycie się toksyn z organizmu oraz zalegających resztek pokarmu.
 • Aktywność fizyczna wcale nie muszą to być intensywne wysiłki fizyczne. Mogą być to spacery, skakanie na skakance, rolki, rower na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Korzyści, które zyskasz dzięki wysiłkowi fizycznemu to poprawa krążenia, dzięki czemu krew przepływa szybciej przez mięśnie szkieletowe, serce i skórę. Wraz z potem wydalane są toksyny i nadmiar soli.
 • Napary ziołowe mogą okazać się przydatne w upalne dni na obrzęk i opuchnięcia. Idealnie sprawdzą się takie zioła, które są moczopędne i pozbywają się nadmiaru toksyn do takich ziół zaliczamy między innymi: liście pokrzywy, korzeń i ziele mniszka, ziele skrzypu, owocnia fasoli, korzeń lubczyka, ziele nawłoci, rdest ptasi, perz właściwy, marzanna, połonicznik, łopian, liść brzozy, seler i pietruszka zwyczajna. Dzięki tak dużej ilości ziół moczopędnych możesz wybrać sobie dane zioła pod względem smaku lub ich innych właściwości leczniczych, którymi jesteś zainteresowany.
 • Tabletki na nadmiar wody w organizmie.  Wyróżnia się dwa rodzaje tabletek są to tabletki bez recepty i na receptę. Rodzaj tabletek powinien być dobierany do przyczyny problemu. Jeśli twoją przyczyną są choroby np. wątroby nerek czy serca należy udać się do lekarza po odpowiednie tabletki przepisywane na receptę. Zazwyczaj stosowane leki na receptę zawierają furosemid lub torasemid. Mają one za zadanie pobudzić nerki do prawidłowej pracy i usuwania nadmiaru wody z organizmu. Jeśli przyczynami gromadzenia się wody w organizmie są wahania hormonalne, zła dieta, niska aktywność fizyczna lub wysoka temperatura powietrza to dobrze sprawdzą się tabletki wydawane bez recepty. Zazwyczaj tabletki na ten problem zawierają w swoim składzie składni pochodzenia naturalnego takiej jak: karczochy, czarna porzeczka, lipa, chrom, pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny, brzoza brodawkowata, opuncja figowa, liście zielonej herbaty, wapń, potas czy jagody jałowca. Zadaniem tabletek jest pozbycie się nadmiaru wody oraz toksyn z organizmu

Jak uniknąć gromadzenia nadmiaru wody w organizmie?

Podstawowym czynnikiem, który pozwola ograniczyć gromadzenie wody w organizmie jest zdrowy styl życia. Warto w tym przypadku pamiętać o podstawowych zasadach:

 • Odpowiednie nawodnienie: Paradoksalnie, aby zapobiec nadmiernej ilości zatrzymywania się wody, należy odpowiednio nawadniać organizm, powinny to być minimum 2 litry wody dziennie. Wodę warto wzbogacić o sok z cytryny lub preparaty elektrolitowe, które są dostępne w aptekach.
 • Odpowiednie żywienie: Należy wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, pozwoli to zwiększyć ilość przyjmowanego błonnika, który ma pozytywny wpływ na organizm dzięki wydalaniu zbędnej ilości wody oraz toksyn z organizmu. Warto również ograniczyć spożycie kawy i słodyczy.
 • Ruch pomaga w walce z nadmiarem wody w organiźmie – Kolejnym dobrym pomocnikiem w walce z problemem zatrzymywania wody jest aktywność fizyczna. Regularność oraz stały czas wysiłku fizycznego, minimum 30 minut treningu 3 razy w tygodniu.
 • Zioła skutecznie pozbędą się wody z organizmu – Napary ziołowe mają zazwyczaj właściwości moczopędne i pozbywają się nadmiaru toksyn dlatego warto je wdrożyć. W połączeniu z resztą zaleceń zioła mogą skutecznie pomóc w pozbyciu się wody z organizmu.

Zatrzymanie wody w organizmie może być spowodowane wieloma przyczynami takimi jak: wahania hormonalne, choroby, zła dieta, nieodpowiednie nawodnienie itp. Ich objawami są np. obrzęki, przybranie na wadze od 3- do 5kg, bóle głowy, uczucie ciężkości, trudność w koncentracji, ogólne złe samopoczucie, sztywność stawów oraz cellulit wodny. Aby skutecznie pozbyć się problemu gromadzenia się wody, należy znaleźć przyczynę, aby móc wyeliminować problem. W tym celu warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże rozwiązać problem zatrzymywania wody w organiźmie.

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Podobne posty

Fundacja dla dzieci dotkniętych chorobami

Spokojne i pełne ochrony środowisko rodzinne jest niezbędne, aby każde dziecko dorastało szczęśliwe. Jeszcze ważniejsze jest, aby móc…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2024-01-07 14:06

Jak wybrać idealną odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów jest nie tylko uzupełnieniem rutynowego mycia, ale kluczowym elementem, który decyduje o zdrowiu i wyglądzie…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-11-17 09:12

Transport drogowy – wszystko co musisz wiedzieć

Transport drogowy to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów gospodarki krajowej, jak i międzynarodowej. To dzięki niemu możliwe…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-02-20 07:39

Wszystko co musisz wiedzieć o świadomej pielęgnacji włosów.

Równowaga pH jest ważna, ponieważ włosy naturalnie mają lekko kwaśne pH, które pomaga utrzymać ich naturalną ochronną warstwę…

ByDodany przez:Eliza z obcasywsieci.pl2023-01-30 19:48

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny oraz sposoby na przewodnienie. - Obcasywsieci.pl