Czas czytania:6 Minuty, 29 Sekundy

Obrzezanie mężczyzn częściej jest wykonywane z pobudek religijnych niż medycznych. W starożytnym Egipcie obrzezanie inaczej cyrkumcyzja była symbolem czystości. W judaizmie mężczyźni są zmuszeni do tego zabiegu z powodu religii. 8 dnia po narodzinach chłopcy poddawani są obrzezaniu, kiedy mają zacząć przynależeć do społeczności żydowskiej. W islamie chłopcy obrzezani są w 14 roku życia w trakcie ceremonii, podczas której dostają prezenty. Obecnie obrzezanie wykonywane jest głównie w krajach afrykańskich. Głównie stanowi integralną część lokalnej kultury. Zabieg rzadziej jest wykonywany z przyczyn higienicznych, wizualnych czy urologicznych.

Obrzezanie – co to jest?

Jest to zabieg operacyjny polegający na usunięciu skóry napletka jest to fałd skórno-śluzówkowy, który pokrywa żołądź prącia. U dorosłych mężczyzn jest ruchomy, można go zsunąć odsłaniając całkowicie żołądź. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około godzinę. Procedura polega na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka. Najczęściej zaleceniem medycznym do zabiegu obrzezania jest:

 • Stulejka
 • podejrzenia zmian nowotworowych napletka
 •  BXO– rogowaciejącą-zanikowe zmiany bliznowate żołędzi
 • utrzymującego się obrzęku limfatycznego prącia
 • nawrotowego załupka
 • zapalenia żołędzia i/lub napletka
 • nawrotowych infekcji układu moczowego i narastających problemów z mikcją;
 • urazów (napletka, prącia);
 • obecności bólu w czasie stosunku w wyniku zwężenia otworu zasłaniającego żołądź prącia i za krótkiego wędzidełka.

Czas rekonwalescencji po obrzezaniu to około 4 tyg. Zabieg jest również wykonywany ze względów profilaktycznych na np. HIV, HPV, HSV. Obrzezanie wykonywane jest również w celach kosmetycznych w przypadku np. rozszczepienia napletka.

Jak wygląda zabieg obrzezania?

Zabieg polega na częściowym lub całkowitym usunięciu skóry napletka ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Następnie rana jest zszywana rozpuszczalnymi szwami a opatrunek zakładany jest zazwyczaj kilka dni po zabiegu. Pacjentów z dobrym stanem ogólnym zazwyczaj obejmuje procedura jedno dniowa oznacza to, że tego samego dnia wraca po zabiegu do domu. W zależności od tego czy usunięcie skóry napletka będzie częściowe czy całkowite blizna może być bliżej lub dalej żołądzi. Rana goi się około 2 tygodnie. Oczywiście przed zabiegiem pacjent jest informowany przez lekarza o metodzie wykonywania zabiegu, powikłaniach po wykonanym zabiegu oraz korzyściach. Po zabiegu mogą wychodzić takie reakcje jak: zaczerwienienie, obrzęk i podbiegnięcia krwawe są to normalne reakcje. Ostateczny wygląd jest zauważalny po około miesiącu od wykonania zabiegu wtedy zazwyczaj dochodzi do całkowitego wygojenia rany. Na czas rekonwalescencji należy utrzymać abstynencję seksualną przez około 14 dni. Ból po zabiegu nie jest zbyt odczuwalny, ale jest to kwestia indywidualna do jego uśmierzenia wystarczą leki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że nie wolno po zabiegu przyjmować leków z grupy salicylanów np. Aspiryny. Po zabiegu żąłądź może być nadwrażliwa ze względu na jej odsłonięcie. Po zabiegu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych. Zaleca się przyjście na zabieg z osobą towarzyszącą, ponieważ może być przydatna do opieki po zabiegu. Należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Po wycięciu napletka powinno się unikać gorących kąpieli i intensywnego wysiłku fizycznego. W celu pielęgnacji rany zaleca się jej przemywanie kilka razy dziennie oraz smarowanie jej maścią oraz przestrzegać ogólnych zasad higieny.

Metody obrzezania.

Ze względu na ilość usuwanej skóry napletka obrzezanie dzielimy na częściowe lub całkowite. Przez lokalizację cięcia skóry wyróżniamy obrzezanie typu:

 • high – nacięcie w odcinku proksymalnym, daleko od żołędzi;
 • low – nacięcie blisko korony żołędzi.

Ilość usuwanego napletka definiuję się pojęciami:

 • loose – jest to obrzezanie krótkoodcinkowe, po którym napletek w stanie spoczynku częściowo przykrywa żołądź
 • tight – obrzezanie rozległe, po którym żołądź prącia jest odkryty całkowicie lub w większym stopniu

Wyróżnia się takie techniki obrzezania jak:

 • high and tight – jest to prawie całkowita resekcja, żołądź jest całkowicie odsłonięty, a blizna znajduje się daleko od korony prącia
 • high and loose – żołądź jest częściowo pokryta skórą w stanie spoczynku prącia, w czasie zwodu jest częściowa możliwość przesuwania skóry, blizna znajduje się w danej odległości od żołędźi
 • low and tight  – polega na wycięciu znaczącej ilości napletka, żołądź jest stale całkowicie odsłonięta a blizna znajduje się blisko rowka zażołędnego
 • low and loose – polega na wycięciu nie dużej ilości napletka, w stanie spoczynku żołądź jest w większości pokryty skórą, blizna znajduję się na wewnętrznej części napletka.

Ze względów urologicznych obrzezanie można wykonać np. metodą dorsal slit, która polega na grzbietowym nacięciu napletka lub metodą shield and clamp, która polega na użyciu specjalnych narzędzi.

Obrzezanie przed i po.

Przed zabiegiem lekarz umawia się na konsultacje z pacjentem w celu identyfikacji wszelkich zaburzeń, które mogą wpływać na zabieg. Wywiad przeprowadza się pod kątem planowanego miejsca zabiegu, miejsca jego przeprowadzania, techniki, znieczulenia, powikłań oraz leczenia. Przed wykonaniem zabiegu obrzezania lekarz może zalecić wykonanie takich badań jak: pełna morfologia krwi, badania układu krzepnięcia w tym APTT i INR. Przeciwskazaniem do wykonywania zabiegu obrzezania jest głownie ostra miejscowa infekcja.

Po zabiegu pod napletkiem może całkowicie nie zbierać się mastka lub jej ilość może się zmniejszyć. Zabieg pozwala zapobiegać gromadzeniu się bakterii uropatogennych w okolicach podnapletkowych. Zmniejsza także ryzyko zakażenia dróg moczowych.

Na efekt obrzezania wpływają takie czynniki jak:

 • zaawansowanie stulejki
 • doświadczenie operatora
 • użyte instrumenty chirurgiczne
 • opieka pozabiegowa
 • stosowanie się do zaleceń lekarskich pacjenta
 • przebieg procesów gojenia/bliznowacenia
 • indywidualne warunki anatomiczne

Plusy obrzezania.

Obrzezanie przede wszystkim zaliczane jest do skutecznego pozbycia się stulejki. Zabieg daje gwarancje, że problem nie będzie nawracał. Przeprowadzone zostały badania potwierdzające skuteczność obrzezania na zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusami typu HPV oraz HSV-2, aż o około 30%. Zabieg obrzezania obniża również ryzyko zakażenia na rzęsistkowicę, kiłę oraz pałeczką wrzodu miękkiego. Pacjenci między 50 a 60 rokiem życia są narażeni na raka prącia jest to dość rzadka choroba jednak zabieg obrzezania obniża ryzyko na jej zachorowanie.

Obrzezanie a HIV.

Mastka jest wydzieliną zbierającą się w kiszonce, która powstaje między żołędzią, a wewnętrzną powierzchnią napletka. Mastka to połączenie wydzieliny gruczołów śluzowych, resztek moczu, złuszczonego nabłonka oraz bakterii, które ją rozkładają. Przez mastkę napletek wydłuża czas kontaktu z wirusem HIV. Budowa napletka może również spowodować ułatwienie dostępu HSV-2 i HPV do komórek nabłonka. Dzięki chirurgicznemu usunięciu napletka ryzyko zakażenia nabłonkowego jest zmniejszone. Przez obrzezanie dochodzi do redukcji flory bakteryjnej w przestrzeni podnapletkowej zmniejszając stymulacje komórek układu odpornościowego. W napletku znajduje się dużo makrofagów, komórek Langerhansa i limfocytów CD4+. Cząsteczki CD4 wiążą białka wirusa HIV, przez co wirus może się wchłonąć do wnętrza komórek, a tam zacznie się namnażać lub zostanie w stanie uśpienia. Badania kliniczne potwierdziły redukcje zakażań wirusem HIV prze zabieg obrzezania.

Minusy obrzezania.

Jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej zabieg obrzezania niesie ryzyko komplikacji. W przypadku wykonywania zabiegu w miejscach niehigienicznych przez nie kompetentnie medycznie osoby może dojść do takich powikłań jak zakażenia ogólnoustrojowe a nawet krwotoki śmiertelne. Powikłania, które należy brać pod uwagę decydując się na zabieg obrzezania u wykwalifikowanej osoby w miejscu higienicznym to między innymi: stan zapalny oraz zrośnięcie napletka z żołędzią, zaburzenia funkcji seksualnych takich jak przedwczesny wytrysk lub zaburzenia wzwodu, ból pooperacyjny. Warto zaznaczyć, iż ryzyko powikłań może wzrosnąć przez nie przestrzeganie zaleceń okołozabiegowych lekarza.

Obrzezanie – gdzie wykonać zabieg?

Zabieg obrzezania powinien być wykonywany w warunkach aseptycznych, chirurgicznych, przez doświadczonego specjalistę np.: chirurg dziecięcy, urolog, wykwalifikowany chirurg lub chirurg plastyczny. W klinikach prywatnych obrzezanie z miejscowym znieczuleniem można wykonać w warunkach ambulatoryjnych oznacza to, iż pacjent nie musisz przez całą dobę przebywać w szpitalu. Przychodzi jedynie na konkretny zabieg. Decydując się na zabieg ze znieczuleniem ogólnym wymagane jest wcześniejsze zrobienie badań internistycznych. Taki zabieg jest przeprowadzany w sali operacyjnej pod okiem anestezjologa. Dużo komplikacji po wykonaniu zabiegu wynika z braku kompetencji i wykształcenia osoby przeprowadzającej zabieg, dlatego decydując się na obrzezanie warto iść do cenionych specjalistów i nie oszczędzać na swoim zdrowiu. Zawsze można sprawdzić przed zabiegiem planowane miejsce zabiegu czy wszystko nam odpowiada i dopiero kiedy wszystko będzie odpowiadało zapisać się na taki zabieg. Można również poszukać opinii o danej placówce lub specjaliście w internecie i wybrać odpowiedniego dla siebie.

Obrzezanie – cena.

W Polsce zabieg ze wskazań medycznych podlega refundacji, niestety czas oczekiwania na zabieg jest wydłużony. W prywatnych klinikach cena zabiegu zależy od: rodzaju stosowanego znieczulenia, trybu przeprowadzania zabiegu, rozległości operacji, opieki okołozabiegowej oraz wizyt kontrolnych. Cena w warunkach ambulatoryjnych ze znieczuleniem miejscowym jest niższa od operacji w warunkach szpitalnych ze znieczuleniu ogólnym. Cena operacji stulejki u dorosłych mężczyzn waha się między 1500zł a 3500zł.

Ostatnia aktualizacja wpisu 2022-08-28

Autor publikacji:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Pedagog z doświadczeniem oraz ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Poprzedni wpis Kwas foliowy – rola w organizmie, skutki niedoboru, źródła.
Następny wpis Znaki zodiaku