
Nic na siłę
Przede wszystkim, zanim zaczniesz myśleć o dietach odchudzających, czy ćwiczeniach – daj swojemu organizmowi czas na regenerację. Nie zaczynaj serii stu brzuszków dziennie w pierwszy dzień po wyjściu ze szpitala. Twój organizm w zależności od skomplikowania akcji porodowej będzie mniej lub bardziej zmęczony. Dlatego w pierwszych dniach po porodzie ważny jest sen, odpoczynek i umiejętne dopasowanie stopnia wysiłku, na jaki możesz sobie pozwolić. Regeneracji nie należy oczywiście mylić z brakiem ruchu. Już w parę godzin po porodzie kobiety w szpitalach, jeśli tylko są w stanie, zachęcane są do choćby krótkiego spaceru po korytarzu. Aktywność fizyczna zapobiega bowiem powikłaniom, takim jak na przykład zakrzepy nóg.
Spacery na świeżym powietrzu będą miały zbawienny wpływ na Ciebie i na dziecko. Oboje się dotlenicie, maluch nabędzie trochę odporności, a Tobie ruch pozwoli wrócić do zgrabnej sylwetki.
Jeśli chodzi o ćwiczenia, możesz ćwiczyć mięśnie, począwszy od mięśni nóg, poprzez mięśnie dłoni i rąk (celem pobudzenia krążenia), a skończywszy na mięśniach Kegla. Do tego możesz wykonywać także ćwiczenia oddechowe, które wzmocnią, osłabioną odmiennym ustawieniem w czasie ciąży, klatkę piersiową.

Dieta
Pamiętaj – po porodzie karmisz nie tylko siebie, ale także Twoją pociechę – wraz z mlekiem matki Twoje dziecko powinno otrzymać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Dlatego nie możesz zastosować drakońskiej diety. Warto wiedzieć, że w okresie karmienia piersią zwiększa się metabolizm organizmu, więc natura sama pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy. Prawidłowy przebieg chudnięcia po porodzie przedstawia się następująco: w pierwszym tygodniu osiem kilogramów, w pierwszym miesiącu – dziewięć, a następnie w każdym kolejnym miesiącu – kolejny kilogram. Nawet jeśli przybrałaś w czasie ciąży na wadze więcej, nie przyśpieszaj tempa chudnięcia. Jeden kilogram w miesiącu pozwoli Ci schudnąć bez uszczerbku dla zdrowia Twojego, czy karmionego przez Ciebie maluszka. Co więcej, nie zostaniesz ofiarą tak zwanego „efektu jojo”, który polega na szybkim przybieraniu na wadze w momencie, kiedy przestajesz się odchudzać.
W kwestii diety, warto skonsultować się z lekarzem, bądź dietetykiem, który wyjaśni Ci dokładnie jakich składników nie może zabraknąć w Twojej diecie. Jednak zasada podstawowa jest jasna – odżywiaj się zdrowo. Twoja dieta powinna zawierać produkty zbożowe, owoce, warzywa, tłuszcze, nabiał, ryby, czy drób. Z diety wyeliminuj alkohol, kofeinę, słodycze (oczywiście kostka gorzkiej czekolady nie zaszkodzi ani Tobie, ani maleństwu), izomery trans, czyli tłuszcze powstające w wyniku utwardzania olejów roślinnych, słodziki, konserwanty i artykuły, które mogą powodować efekt wzdęcia.
Zadbaj o ciało
Jednym z najbardziej uciążliwych problemów pozostających po ciąży są rozstępy. Nie jest to jednak coś, czego nie da się zlikwidować. W aptekach i drogeriach są dostępne różnego rodzaju balsamy i kremy likwidujące rozstępy. Możesz je z powodzeniem stosować w czasie karmienia piersią. Jeśli nie będziesz do końca zadowolona z efektu, warto tuż po zakończeniu karmienia pokusić się o zabieg dermatologiczny. W zależności od głębokości i rozmiaru rozstępów dermatolog dobierze najbardziej odpowiedni zabieg. Może to być laseroterapia, mezoterapia, czy peeling chemiczny. Trzeba się liczyć z tym, że najczęściej wykonać należy kilka zabiegów, żeby odniosły pożądany efekt.