Czas czytania:6 Minuty, 0 Sekundy

Z reguły nasz ogród jest zaplanowany w taki sposób, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, lecz także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym większość roślin kończy wegetację, wciąż musimy go pielęgnować. Wszelkie jednoroczne rośliny należy usunąć, a przekwitłe kwiat wielu gatunków ściąć. Należy wiedzieć, że nie tylko pomaga to przygotować je do następnej pory wegetacyjnej, ale pozwala także uzyskać estetyczny wygląd rabat. Wszelkie uschnięte części bylin także  należy usunąć, a przekwitłe kwiaty wielu gatunków ściąć. Nie tylko pomaga to przygotować je do następnej pory wegetacyjnej, ale pozwala również uzyskać estetyczny wygląd rabat. Wszelkie uschnięte części bylin także trzeba usunąć. Wczesną jesienią możemy też założyć kompostownik, którego zawartość przez zimę rozłoży się i będzie nam potem służyła do nawożenia roślin. Wszystkie usuwane liście, łodygi, kwiaty i chwasty możemy umieszczać właśnie w nim.

Koszenie trawnika jesienią powinniśmy kontynuować aż do pierwszych przymrozków

. O tej porze roku czynność ta na trawnikach rekreacyjnych jest wykonywana rzadziej, a w przypadku łąki kwietnej jest to właściwa pora na drugie koszenie. Warto zwrócić uwagę na znaczenie wysokości koszenia – z końcem lata noże kosiarek powinny być ustawione wyżej niż w okresie intensywnego wzrostu.

Nowoczesne kosiarki wyposażone są w wygodny system ustawiania wysokości koszenia, który umożliwia łatwe i precyzyjne dostosowane wysokości i noży do bieżących warunków. System regulacji wysokości koszenia jest jednym z kluczowych udogodnień służących trawie i wygodzie użytkowania kosiarek. Im większy jest zakres ustawiania noży oraz liczba stopni, tym lepsze jest dopasowanie koszenia do warunków, a pielęgnacja trawy przebiega zgodnie z profesjonalnymi zasadami. W trakcie kolejnych cykli koszenia warto nadal utrzymać zasadę przemienności kierunku koszenia. Pobudza to trawę do zagęszczenia i zapobiega pochylaniu się lub wzrostowi trawy w jedną stronę.

Podlewanie jesienią jest ważne, nawet jeśli o tej porze roku częściej pada deszcz.

Przelotny deszcz ledwie zwilża powierzchnię ziemi, taka ilość wody nie ma szans dotrzeć do głębokich warstw korzeni. Trawa musi nauczyć się, że o wodę nie musi walczyć i może swobodnie rozwijać system korzeniowy, a uczy się przez to, że woda dostępna jest także na głębokości 20-30 cm.

Najpewniejszym i najwygodniejszym sposobem podlewania jest zainstalowanie podlewania automatycznego, chociaż i wtedy należy się dobrze przyglądać zasięgowi podlewania. Zawsze trzeba podlewać także ręcznie miejsca, których automatyczne podlewanie nie dosięga. Widać to w czasie upałów, kiedy w krótkim czasie można zauważyć żółknącą trawę. Jeżeli zdarzy się, że trawnik zżółknie, nie należy się tym zbyt martwić, gdy jest dobrze ukorzeniony i gęsty – zwykle odrasta po okresie odpowiedniego podlewania. Możemy podlewać trawnik z wykorzystaniem węża i odpowiednio dobranego zraszacza.

Ważne jest odpowiednie nawodnienie drzew w ogrodzie. Jest wymagane wiosną (miesiąc przed dojrzewaniem owoców) i po zbiorach – przed mrozem. Ten rodzaj pracy jest szczególnie istotny po gorącym i suchym lecie, bowiem jeśli drzewa i krzewy są odwodnione, to będą miały bardzo słabą odporność na mrozy. Najlepszy czas na podlewanie przed zimą to koniec października i początek listopada (przed pierwszymi mrozami)

Jednym z najistotniejszych działań o tej porze roku jest przycinanie drzew.

Po opadnięciu liści wyraźnie widoczna jest ich struktura – pomoże to w prawidłowym przeprowadzeniu całego procesu. Niektóre drzewa owocowe powinny być przycinane tylko na wiosnę, natomiast inne – wiosną i jesienią. Co ciekawe, istnieją też drzewa, których nie trzeba przycinać nawet przez kilka lat. Jednak pamiętajmy o „higienicznym” przycinaniu drzew, które robimy, jeśli jest taka potrzeba (pomaga to w zapobieganiu chorobom). Mowa tutaj o jesiennym usuwaniu suchych, chorych i złamanych gałęzi.

Ważne jest także bielenie drzew, które wykonuje się nie dla upiększenia ogrodu, ale w celu zabezpieczenia pni i kory przed uszkodzeniami, spowodowanymi nagłymi zmianami temperatury.

Początek jesieni to także dobry moment na sadzenie roślin cebulowych, które zakwitają wiosną:

Przebiśniegów, krokusów, narcyzów, szafirków czy hiacyntów. Cebulki kwiatowe muszą być zdrowe, duże, bez uszkodzeń mechanicznych i pleśni. Nie powinny mieć wypuszczonych liści ani korzeni. Sadzimy je na głębokości, która odpowiada trzykrotnej wielkości cebulki – im większa cebulka, tym głębiej powinna być zasadzona. Układamy je zawsze w taki sposób, aby część, z której wyrastają korzenie, znajdowała się na dole.

Kiedy temperatura spada poniżej -5 stopni Celsjusza, układamy na rabacie warstwę ochronną z suchych liści i gałązek. Wrzesień to także najlepsza pora na dzielenie i przesadzanie bylin, między innymi fiołków wonnych i motylkowatych, barwników, astrów alpejskich, macierzanki. Im wcześniej zabierzemy się do pracy, tym lepiej. Rośliny muszą się ukorzenić przed nadejściem mrozów. Jesienią siejemy nasiona niektórych kwiatów, między innymi maczków kalifornijskich, maku lekarskiego, chabrów bławatków czy ostróżek letnich. W październiku możemy przystąpić do sadzenia drzew oraz krzewów.

Jesienne miesiące to czas zbioru największych plonów w naszych ogrodach.

Początek września to prawdziwy urodzaj jabłek, gruszek i śliwek. O tej porze zbieramy także orzechy włoskie i laskowe oraz warzywa: między innymi marchewkę, ziemniaki, buraki, cebulę. Dobrze rozpocząć zbiory owoców około 1-2 tygodnie przed tym, jak dojrzeją, kiedy tylko pierwsze okazy spadną z drzew. Teren wokół drzew należy uporządkować i dokładnie oczyścić ze zgniłych, chorych i uszkodzonych egzemplarzy, bowiem mogą stać się siedliskiem chorób. Musimy także zerwać i zniszczyć zaschnięte owoce, które wciąż wiszą na gałęziach. Zebrane plony możemy zamienić we wspaniałe przetwory albo przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, aby dłużej zachowały swoją przydatność do spożycia.

W harmonogramie jesiennych prac ogrodowych znajduje się też systematyczna czynność – sprzątanie liści.

Dotyczy to przede wszystkim trawnika i warto ją wykonywać regularnie, bowiem warstwa liści, zwłaszcza wilgotnych, ogranicza trawie dostęp do światła i tlenu. Liście najlepiej grabić za pomocą specjalnych grabi do liści lub tzw. miotłograbi, które mają szeroko rozstawione zęby z miękkiej stali. Dzięki takim grabiom trawnik wyczesuje się lekko i sprawnie.

Jeżeli mamy spory trawnik, pomocny jest elektryczny lub spalinowy odkurzacz do liści. Najlepiej z podpiętym workiem do ich gromadzenia oraz funkcją rozdrabiania. Po rozdrobnieniu objętość posiekanych liści jest znacznie mniejsza. Wówczas nie tylko łatwiej je składować, ale też przekompostują się szybciej.

Usuwanie chwastów – często zapominana czynność na koniec sezonu wegetacyjnego.

Chwasty mogą mieć negatywny wpływ na rośliny uprawiane w ogrodzie, które – aby przetrwać zimę w dobrej kondycji – powinny przed przejściem w stan spoczynku zgromadzić zapas pokarmu i wody. Gdy o składniki odżywcze muszą konkurować z chwastami, nasze rośliny nierzadko są osłabione i bardziej wrażliwe na mrozy.

Jeśli zwalczymy chwasty jesienią, to mniej ich nasion dostanie się do gleby. Poza tym siewki traw, koniczyny, komosy mogą być źródłem zakażeń roślin uprawnych chorobami bakteryjnymi i grzybowymi. Jesienią w szczególności warto usuwać gwiazdnice, jasnoty, przytulię, mniszek lekarski, dzikie bodziszki, rdest ptasi i wszelkie chwasty rumianowate. Należy zlikwidować je ręcznie, dokładnie wyrywając korzenie.

Jesienny przegląd sprzętu przeznaczonego do ogrodu

W natłoku ogrodowych obowiązków nie możemy zapomnieć o tym, co ułatwia nam ich wykonywanie przez cały rok. Urządzenia takie jak kosiarki, roboty koszące, czy wertykulatory wymagają regularnej pielęgnacji, dlatego istotne jest to, aby pod koniec sezamu zrobić dokładny przegląd i konserwację sprzętu.

Do czyszczenia wystarczy wilgotna ściereczka i szczotka, które pomogą nam w usunięciu resztek trawy oraz innych zanieczyszczeń. Nie możemy także zapomnieć o wyczyszczeniu otworu w obudowie służącego do chłodzenia silnika. Kiedy się z tym uporamy, kolejnym krokiem powinno być naostrzenie oraz naoliwienie sprzętu. Istotną kwestią jest również zapewnienie narzędziom suchego i wolnego od zapylenia miejsca na okres zimowy, dobrym pomysłem będzie przykrycie ich plandeką. Warto pamiętać o wyjęciu z urządzeń elementów zasilających, w szczególności akumulatorów, które są podatne na uszkodzenia wywołane zbyt niską temperaturą w miejscu przechowywania.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Prowadzenie grupy na Facebooku- 8 sekretów dla Twojego biznesu
Następny wpis Jak pozbyć się chwastów? Kompendium wiedzy
Total
0
Share