Czas czytania:7 Minuty, 3 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-12

Ciągle za czymś gonimy, coraz więcej czasu spędzamy w pracy, jesteśmy wiecznie zestresowani- to wszystko powoduje zmęczenie fizyczne i psychiczne. Jeśli dodamy do tego nieregularnie spożywane i nie zawsze zdrowe posiłki, to o wyczerpanie organizmu nie trudno. Niestety może ono prowadzić do poważnych chorób ciała i duszy- od schorzeń układu krążenia, przewlekłych dolegliwości bólowych takich jak migreny, po nerwice i depresję.

Objawy, których nie możesz lekceważyć!

Odpoczynek to jeden z najważniejszych elementów składających się na zdrowie człowieka. Według doktora Rangana Chatterjee, znanego lekarza, autora książek i promotora zdrowego stylu życia cztery niezbędne filary zdrowia człowieka to dieta, aktywność fizyczna, sen i relaks. Właśnie te dwie ostatnie składają się na odpoczynek, który tak często lekceważmy, co ma zgubny wpływ na stan naszego zdrowia, ale również na wydajność i efektywność naszej pracy, kreatywność, pamięć i poczucie szczęścia. Sprawdź, jakich objawów przemęczenia nie wolno lekceważyć i jak nauczyć się prawidłowo odpoczywać.

Osłabienie fizyczne

Zdecydowanie szybciej się męczysz, odstajesz podczas wchodzenia po schodach podbiegania do autobusu, nie masz energii do pracy, a w czasie wolnym marzysz tylko o tym, by się na chwilę położyć? Oznacza to, że Twoje ciało jest skrajnie przemęczone. Prawdopodobnie nie tylko zbyt dużo pracujesz, ale również zbyt mało śpisz, a po w weekendy i po pracy spędzasz czas przed telewizorem, co wcale nie sprzyja prawidłowej regeneracji sił.

Pierwsza pomoc w takiej sytuacji to:

  • zredukowanie godzin pracy do maksymalnie 8 dziennie,
  • unormowanie godzin snu- kładź się spać nie później niż o godzinie 23,
  • zamiana trybu wypoczynku z biernego na aktywny.

Warto wyjść codziennie, chociaż na 30-minutowy spacer. Zrób to niezależnie od pogody i tego, czy masz ochotę. Zobaczysz, że już po zaledwie kilku dniach poczujesz się znacznie lepiej.

Ból.

Zaczynasz coraz częściej odczuwać różne niepokojące dolegliwości bólowe w całym ciele. Bóle głowy, bóle brzucha, czy pobolewania w klatce piersiowej mogą być objawami przemęczenia organizmu.
Oczywiście, jeżeli ból jest bardzo ostry i nie przemija, powinieneś udać się jak najszybciej do lekarza, gdyż może to świadczyć o poważnym zagrożeniu zdrowia lub życia w wyniku jakiegoś nagłego stanu chorobowego przykładowo zawału. Jednak, jeśli bóle pojawiają się i znikają, a w dodatku często towarzyszą Ci w sytuacjach stresowych lub przychodzą po ciężkim tygodniu pracy, to zdecydowanie pora zadbać o odpowiedni wypoczynek.

Senność.

Coraz więcej osób skarży się na wzmożoną senność w ciągu dnia. Niekiedy mamy wrażenie, że ledwie wstaniemy z łóżka, już jesteśmy zmęczeni. Przyczyny takiego stanu to przepracowanie i nieodpowiednia ilość snu. Wiele osób po całym dniu pracy wraca do domu i jeszcze długie godziny do późnej nocy spędza, oglądając telewizję lub grając w gry komputerowe. Niestety na dłuższą metę takie zachowanie prowadzi do poważnego wyczerpania organizmu i całkowitego rozregulowania jego rytmu dobowego.
Często zdarza się również, że brak snu jest wynikiem bezsenności na tle nerwowym. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy nie potrafimy radzić sobie z codziennym stresem i rozładowywać na bieżąco negatywnych emocji. Brak snu i chroniczne zmęczenie uniemożliwiają normalne efektywne funkcjonowanie i cieszenie się życiem.

Zadbajmy więc o to, by sypiać 7-8 godzin dziennie. Kłaść się spać codziennie o mniej więcej tej samej porze- najlepiej w godzinach 22-23. Dobrze wywietrzmy sypialnię przed snem, a także nie korzystajmy z urządzeń elektronicznych (smartfon, komputer, tablet) na co najmniej godzinę przed położeniem się do łóżka.

Nadwrażliwość.

Jeśli wszystko nas irytuje, denerwujemy się ponad miarę drobnostkami jak na przykład spóźniony tramwaj, czy za bardzo bierzemy do siebie drobne uwagi współpracowników lub szefa, to z pewnością jesteśmy przemęczeni fizycznie i psychicznie. Czas zadbać o wypoczynek, relaks i nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Ciągłe podenerwowanie.

Uczucie lęku i niepokoju pojawiające się już od rana i towarzyszące nam w ciągu dnia to jedne z możliwych symptomów przemęczenia fizycznego i psychicznego. Pamiętajmy, że kiedy jesteśmy zmęczeni, mam tendencję do wyolbrzymiana wielu problemów i doszukiwania się negatywnych aspektów otaczającego nas świata. W wyniku niedoboru snu, przemęczenia, stresu i nieodpowiedniego odżywiania pojawiają się problemy z koncentracją i logicznym myśleniem, które sprawiają, że znacznie gorzej radzimy sobie z wyzwaniami dnia codziennego i jesteśmy wiecznie podenerwowani.

Poczucie niepewności jutra.

Gdy nasz mózg jest przebodźcowany i przemęczony, zaczynamy odczuwać coraz większy strach przed przyszłością. Mamy zwiększoną tendencję do skupiania się na negatywnych aspektach rzeczywistości, co sprawia, że zaczynamy wiedzieć naszą przyszłość w ciemnych barwach. Bądźmy bardziej uważni- obserwujmy swoje myśli. Jeśli coraz częściej są one negatywne i pełne obaw o jutro, nie powinniśmy tego lekceważyć. Pora zmienić tryb życia, znaleźć czas na odpoczynek i relaks, a być może również poszukać specjalistycznej pomocy psychologicznej.

Negatywne uczucia takie jak rozgoryczenie, złość, zazdrość.

Wydaje Ci się, że pracujesz zdecydowanie ciężej niż Twoi znajomi, sąsiedzi, czy członkowie rodziny, a im powodzi się znacznie lepiej, są w lepszej kondycji i są bardziej szczęśliwi?
Może to spowodować pojawienie się w nas takich uczuć jak złość, zazdrość, niezadowolenie, rozgoryczenie, rozczarowanie. W takiej sytuacji pomoże przeniesienie uwagi na siebie. Zamiast patrzeć na życie innych, zazdrościć im i wpadać w psychiczny dołek z powodu ich lepszej sytuacji, skup po prostu całą uwagę na sobie. Pora zaopiekować się sobą, przyjrzeć się bliżej swoim potrzebom, zastanowić się nad tym, co jest dla nas w życiu najważniejsze i co musimy zmienić w swoim postępowaniu, aby to osiągnąć i czuć się prawdziwie szczęśliwymi.

Porównywanie się do innych ludzi nie ma sensu. Każdy z nas jest inny i ma inną życiową drogę. Skup się na swoim zdrowiu i samopoczuciu, realizacji swoich celów i marzeń. Najważniejszym z nich powinno być właśnie Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego zadaj sobie pytanie, czy wystarczająco dużo czasu poświęcasz na relaks, odpoczynek i dbanie o swoją kondycję. Jeżeli nie, to zacznij powoli krok po kroku to zmieniać.

Trudności w komunikacji.

Nie możesz się dogadać z członkami rodziny, współpracownikami, szefem, urzędnikiem i wieloma innymi osobami? Wydaje Ci się, że nikt Cię nie rozumie? Trudno Ci ubrać w słowa swoje myśli i sformułować jasną konkretną wypowiedź?

Oznacza to, że Twój mózg pracuje na spowolnionych obrotach z powodu przewlekłego zmęczenia. Jeśli to możliwe, powinieneś zrobić sobie kilka wolnych dni w pracy i wyjechać na łono natury, lub chociaż codziennie wieczorem wyjść na kilkudziesięciominutowy spacer po parku, lesie, nad rzekę. Odpocznij, a powróci jasność myślenia i łatwość wyrażania swoich potrzeb i emocji. Wypoczęty znacznie łatwiej nawiążesz konstruktywne kontakty z otoczeniem.

Poczucie bezsilności.

Objawia się ono rezygnacją w obliczu nawet niewielkich trudności i poczuciem, że ma się mierny wpływ na przebieg własnego życia. Wydaje się, że piętrzące się problemy są nie do pokonania. Proste sprawy zaczynają nas przerastać. Gdy tylko zabierzemy się za rozwiązywanie jakiegoś kłopotu, czujemy się bardzo zmęczeni i mamy wrażenie, że i tak nie uda nam się nic zrobić, aby poprawić sytuację.
Poczucie bezsilności to bardzo częsty objawy poważnego wyczerpania. Zmęczeni, niewyspani i zestresowani tracimy kontrolę nad swoim życiem i odnosimy wrażenie, że nie mamy realnego wpływu na przebieg zdarzeń.

Najlepsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji to porządnie wypocząć. Już po kilku dniach resetu, wszystkie problemy zaczną wydawać się mniejsze. Pamiętajmy też, że jeśli coś nas przerasta, wcale nie jesteśmy zdani tylko na siebie. Poszukajmy pomocy specjalistów, którzy pomogą nam rozwikłać codzienne problemy. W zależności od sytuacji może to być pomoc prawna, finansowa, lekarska, czy psychologiczna.

Wrażenie niezrozumienia i osamotnienia.

Samotność to wbrew pozorom nie tylko problem osób żyjących w pojedynkę. Poczucie osamotnienia może się pojawić również, gdy mamy męża, żonę, dzieci. Wynika ono z zaburzeń komunikacji, braku umiejętności wyrażania swoich uczuć i emocji, przez co czujemy się niezrozumiani i odrzuceni przez swoje najbliższe otoczenie.

Do takiego stanu prowadzi często przepracowanie i przemęczenie, które powodują, że nie spędzamy czasu z najbliższymi i więzi z nimi ulegają osłabieniu, co odbija się negatywnie na naszych relacjach.
Warto, wtedy się zatrzymać. Zastanowić, co jest dla nas ważne i zacząć odbudowywać dobre pełne ciepłych uczuć relacje z bliskimi. Spędzajmy więcej czasu razem, najlepiej w formie aktywnego wypoczynku. Rozmawiajmy ze sobą i nie bójmy się wyrażania uczuć.

Depresja, będąca chorobą cywilizacyjna naszych czasów bardzo często wynika właśnie z przedłużającego się stanu ciągłego zmęczenia fizycznego i psychicznego. Nie lekceważmy więc jego objawów i zadbajmy o siebie. Nasze zdrowie to najcenniejsze, co mamy. Warto nauczyć się takiego planowania dnia, aby znaleźć czas na niezbędny relaks i wypoczynek. Ponadto przyjrzyjmy się swoim nawykom żywieniowym i dokonajmy w nich zdrowych zmian. Spędzajmy aktywnie czas na świeżym powietrzu, zacznijmy uprawiać sport i się wysypiać. Przydatne mogą się okazać również proste metody relaksacyjne takie jak medytacja, czy techniki oddechowe.

Już po kilku dniach poczujemy się znacznie lepiej, a po kilku tygodniach dbania o siebie i poświęcania odpowiedniej ilości czasu na wypoczynek, nasze samopoczucie zmieni się nie do poznania, a poczucie szczęścia gwałtownie wzrośnie.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis 10 powodów, przez które firmy upadają. Sprawdź czy problem dotyczy Ciebie!
Następny wpis Choinka żywa czy sztuczna- jaką wybrać?
Total
0
Share