Czas czytania:6 Minuty, 54 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Wypadanie włosów to popularne schorzenie dotyczące zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyn tego schorzenia jest wile tak jak i sposobów jego leczenia. Należy brać pod uwagę, że wypadanie włosów to naturalny proces i nie należy się nim martwić, jeśli ilość traconych włosów nie odbiega od normy. Nadmierne wypadanie włosów to ilość traconych włosów, która przekracza więcej niż 100 dziennie. U mężczyzn wyróżnia się głownie łysienie androgenowe natomiast u kobiet telogenowe i androgenowe. Nadmierne wypadanie włosów może skutkować ich przerzedzeniem lub całkowitym łysieniem. Może być spowodowane zaburzeniami wewnątrzustrojowymi lub niedoborami, dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zdiagnozowanie przyczyny powstania problemu i szybki podjęcie spersonalizowanego leczenia. Postawienie diagnozy wiąże się z przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu medycznego, badań morfologicznych oraz trichoskopii.

Budowa i cykl życia włosa

Ilość mieszków włosowych na ciele człowieka to ok. 5 mln. Miejsca pozbawione włosów na naszym ciele to nie wielka ilość i są to między innymi wewnętrzna strona dłoni, podeszwy stóp, usta oraz zgięcia kolan i łokci. Ilość i gęstość włosa kształtuję się już między 9 a 22 tygodniem życia płodowego i pozostaje niezmieniona do końca życia. Włosy zbudowane są głownie ze spoistego białka fibrylarnego tak zwanej keratyny wytwarzanej przez keratynocyty. Składa się z części zewnętrznej – łodygi oraz części ukrytej – korzenia, który tkwi w mieszku włosowym i zakończony jest cebulką. Cebulka włosa znajduje się na brodawce włosa do której dochodzą naczynia krwionośne i nerwy. Cykl życia włosa trwa ok. 7 lat i zamyka się w 3 fazach. Pierwsza z nich nazywana anagen to czas wzrostu włosa, który trwa od 3 do 6 lat. Druga faza to okres przejściowy, który trwa około 2 tygodnie i jest to katagen. Trzecia faza to telogen i jest to spoczynek włosów trwający od 2 do 4 miesięcy. Przez to proces wymiany włosów z martwych na żywe jest niezauważalny. Jakość i ilość włosa zależny jest od tego co się dzieje w naszym organizmie, ponieważ mieszek włosowy, w którym umieszczony jest włos jest połączony z układem krwionośnym więc wszystko co jest we krwi lub czego nie ma trafia do żywych komórek włosa.

Przyczyny wypadania włosów

Powyżej przedstawiona budowa oraz cykl długości życia włosów powinna ci pomóc w zrozumieniu przyczyn ich wypadania. O ile wypadanie włosów jest w normie, czyli od 50- 100 dziennie nie masz się czym przejmować. Kiedy zauważysz, że na twojej szczotce lub po kąpieli jest dużą więcej włosów niż zazwyczaj mogą być to pierwsze objawy nadmiernego wypadania włosów, które mogą skutkować ich przerzedzeniem. Do nagłej utraty włosów przyczynić się mogą:

 • choroby wewnątrzustrojowe
 • choroby zakaźne z podwyższoną temperaturą
 • zaburzenia hormonalne
 • genetyka
 • źle dobrana dieta
 • restrykcyjna, wyniszczająca dieta
 • stres
 • stan zapalny organizmu
 • poród
 • odstawienie antykoncepcji
 • sezonowe wypadanie włosów
 • anomalia skóry głowy
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy
 • nieleczone łojotokowe zapalenie skóry, łojotok
 • niektóre leki
 • poważne operacje chirurgiczne
 • Chemioterapia

Rodzaje łysienia

Łysienie to problem, który dotyka kobiety, mężczyzn a także dzieci. W zależności od przyczyn wyróżńia się różne typy łysienia, który zależny jest głównie od dwóch czynników: genetycznych oraz działanie bodźców zewnętrznych na komórkę włosa.

 • Łysienie androgenowe jest to nadmierne wypadanie włosów spowodowane zmniejszeniem i osłabieniem mieszków włosowych przez wpływem androgenów są to męskie hormony. Hormony te występują u mężczyzn, ale i u kobiet natomiast w mniejszej ilości.
 • Łysienie bliznowaciejące jest to dość rzadka przypadłość powodująca wypadanie włosów z powstaniem blizn w mieszkach włosowych głównie na łuku czołowo-skroniowym.
 • Łysienie plackowate jest to choroba o podłożu immunologicznym występująca na obszarach pokrytych włosami nie dotyczy tylko i wyłącznie skóry głowy, ale też inne miejsca. Schorzenie występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jak sama nazwa wskazuje cechują ją placki wyłysienia na skórze głowy. Zwykle ich przyczyną jest długotrwały stres lub traumatyczne przeżycie.
 • Trichotillomania jest to schorzenie o podłożu psychicznym polegające na chęci lub przymusie wyrywania włosów, które daję choremu ulgę i przyjemność.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Metod zapobiegania wypadaniu włosów jest wiele. Należy skupić się na właściwej diecie nadmiar lub brak witamin i minerałów w diecie może skutkować osłabieniem włosów, które może prowadzić do ich wypadania. Warzywa i owoce w codziennej diecie oraz odpowiednie nawodnienie organizmu może pomóc w ich wzmocnieniu. Jeśli chodzi o suplementacje warto skonsultować ją z lekarzem, ponieważ tak jak wyżej wspominałam nadmiar witamin też może mieć negatywny wpływ na twoje włosy. Następnym ważnym aspektem jest zminimalizowanie stresu. Długotrwały stres odbija się negatywnie na twoim organizmie jak i kondycji twoich włosów. Dlatego warto zadbać o odpoczynek lub ćwiczenia relaksacyjne, aby zmniejszyć jego występowanie. Warto także dbać o odpowiednią pielęgnacje włosów. Zabiegi chemiczne, mocne upięcia lub niezbyt lekkie obchodzenie się z włosami osłabiają cebulki i mogą być przyczyną nadmiernego wypadania. Pielęgnacja powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb twojej skóry głowy i włosów. Dobrze mogą sprawdzić się kosmetyki z naturalnymi składami, luźne upięcia, kosmetyki termo ochronne i delikatne obchodzenie się z włosami. W okresie jesienno-wiosennym wypadanie włosów może być zwiększone nazywane jest to sezonowym wypadaniem włosów może być to na skutek wahania poziomu hormonów lub brakiem witamin jednak nie jest to dokładnie potwierdzone. Okres trwania tego zjawiska to od 4 do 6 tyg., po tym czasie pasma włosów na nowo się zgęszczają.

Metody leczenia wypadania włosów

Pierwszym i najważniejszym sposobem leczenia nadmiernego wypadania włosów powinna być wizyta u specjalisty, który odnajdzie źródło problemu. Należy pamiętać, że przyczyn tego schorzenia jest wiele i działając na własną rękę bez prawidłowej diagnozy możesz sobie tylko zaszkodzić i pogłębić swój problem.

Zabiegi na skórę głowy:

 • Mezoterapia igłowa polega na ostrzykiwaniu skóry głowy w wielu miejscach gotowym preparatem, w którego skład często wchodzą kompleks aminokwasów, witamin i mikroelementów, kwas hialuronowy, biotyna oraz cysteina. Przez nakłucia zmusza skórę do regeneracji a przez dostarczenie preparatu bezpośrednio do komórki włosa pobudza mieszki włosowe.
 • Mezoterapia bezigłowa dzięki falom radiowym rozszerza pory skóry głowy ora pobudzają jej mikrokrążenie dając pokarm włosom. Zazwyczaj zabieg stosuję się z wcierkami.
 • Osocze bogatopłytkowe metoda stosowana najczęściej przy łysieniu androgenowym oraz plackowatym. Polega na pobraniu krwi od pacjenta następnie odwirowaniu jej i podaniu jej w formie wstrzyknięcia w skórę głowy. Taki produkt jest bogaty w czynniki wzrostu, a jego efektem jest namnażanie komórek skóry oraz stymulacja mieszków włosowych.
 • Karboksyterapia efektem tego zabiegu jest poprawa kondycji skóry głowy oraz wzmocnienie mieszków włosowych. Polega na medycznym podaniu dwutlenku węgla dzięki czemu poprawia się mikrokrążenie, a tkani zostają dotlenione i odżywione.

Produkty do wcierania w skórę głowy

Wcierki trychologiczne pomogą Ci w stymulacji wzrostu nowych włókien oraz powtrzymają proces wypadania włosów. Czynność polega na systematycznym wmasowywaniu preparatów na bazie: aminokwasów, peptyd, keratyny, kolagenu, enzymów, fitohormonów, witamin, minerałów. Przed aplikacją wcierek należy odpowiednio przygotować skórę głowy. Aplikacja powinna odbywać się na oczyszczonej skórze głowy specjalnie dobranym szamponem oraz peelingiem. Zabieg jest łatwy do samodzielnego przeprowadzenia w zaciszu domowym, a jego efektem jest porost nowych włosków w o wiele lepszej kondycji.

Kuracja hormonalna lub witaminowa

Jest to metoda leczenia w przypadkach, które tego wymagają. Nie jest skierowana dla wszystkich osób cierpiących na nadmierna wypadanie włosów. Polega na wyregulowaniu gospodarki hormonalnej zgodnie z wynikami badań i zaleceniami endokrynologa lub ginekologa.

Sterydy

To również sposób leczenia w przypadkach, które tego wymagają. Zazwyczaj stosuje się ją u mężczyzn i używa się w tym celu Finasterydu, który ma za zadanie zahamować proces wypadania włosów poprzez wstrzymanie męskiego hormonu dihydrotestosteronu, który przyczynia się do łysienia. Lek wydawany jest na receptę.

Przeszczep włosów

W tym zabiegu nie jest ważne z jakim łysieniem się borykasz po jego wykonaniu jesteś w stanie cieszyć się bujną fryzurą. Transplantacja polega na pobraniu mieszków włosowych z tylnej i bocznej części głowy i przeszczepieniu ich w miejsca pozbawione włosów. Ilość przeszczepów zależna jest od stopnia łysienia oraz strukturę i barwę włosa. Zabieg trwa od 3 do 8 godzin i jest bezpieczny. Niestety po jego wykonaniu zostaje blizna w miejscu skąd pobiera się skórę natomiast łatwo zakryć ją włosami.

Trycholog – kto to?

Jest to specjalista zajmujący się dziedziną skóry głowy i włosów. Jeśli cierpisz na dolegliwości związane ze skórą głowy lub włosów warto udać się do trychologa. Jego zadaniem jest szczegółowa analiza stanu skóry głowy i cebulek włosa oraz identyfikacja wszelkich schorzeń takich jak np. łupież, łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Ustala jaka jest przyczyna wypadania włosów oraz dobiera indywidualne leczenie do potrzeb pacjenta. Na początek przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, pielęgnacji skóry, trybu życia oraz charakteru pracy. Trycholog może zalecić przeprowadzenie dodatkowych badań morfologii, które mogą okazać się kluczowe w znalezieniu przyczyny. Do badań diagnostycznych, które przeprowadzone są w gabinecie należą trichogram oraz trichoskopia. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące zmiany na skórze głowy lub nadmierne wypadanie włosów warto udać się na konsultacje do trychologa.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Nerwica objawy – czy objawy nerwicy występują codziennie?
Następny wpis Aranżacja małego ogrodu przy szeregowcu- 3 ciekawe pomysły.
Total
0
Share