Czas czytania:2 Minuty, 45 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Nie wszystkich z nas stać na prawnika. Niestety czasem zdarza się tak, że znajdujemy się w zawiłej sytuacji z którą sami nie możemy sobie poradzić. Pamiętajmy, że są instytucje które za pomoc nie biorą ani złotówki.

RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH

Gdy zauważysz, ze Twoje prawa zostały naruszone zwróć się do Rzecznika praw Obywatelskich. Możesz wnieść skargę na władze publiczne takie jak sądy, urzędy, organy administracji publicznej czy inne instytucje. Pamiętaj aby pobrać specjalny formularz kontaktowy na stronie internetowej na którym możesz złożyć wniosek i wysłać go pocztą bądź droga mailową. Jeśli potrzebujesz pilnego kontaktu zadzwoń na bezpłatną infolinię (800-676-676) czynną w poniedziałki między godziną 10. 00 a 18. 00 oraz od wtorku do piątku w godzinach od 8. 00 do 16. 00.

PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY

Państwowa Inspekcja Pracy udziela bezpłatnie porad w zakresie prawa pracy. Możesz tu złożyć skargę na pracodawcę jeżeli masz pewność, że nie przestrzega przepisów. Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy znajdziesz adresy, numery telefonów i godziny dyżurów poszczególnych inspektoratów w całej Polsce. Możesz też umówić się na indywidualne spotkanie w miejscu Ci najbliższym. Infolinie: 801-002-004 (woj. Kujawsko-pomorskie), 802-002-400 (pomorskie), 801-002-202 (śląskie), 801-002-929 (świętokrzyskie), 801-002-300 (lubelskie).

FEDERACJA KONSUMENTÓW

Jest to organizacja pozarządowa chroniąca indywidualnego konsumenta. Jej prawnicy doradzą Ci, jak reklamować zakupiony towar który nie spełnia Twoich oczekiwań, bądź jest wadliwy. Pomogą Ci również napisać pozew do sądu w sytuacji gdy nie uda się porozumieć polubownie. Na stronie internetowej znajdziesz adresy e-mail prawników w Twoim mieście. Infolinia: 800-007-707 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9. 00-17. 00).

RZECZNIK PRAW PACJENTA

Rzecznik wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Jego celem jest prewencyjna dbałość o przestrzeganie praw pacjentów (przewidzianych ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta) oraz reagowanie w każdej sytuacji, w której prawa pacjenta nie są przestrzegane. W biurze rzecznika masz możliwość kontaktu z prawnikami i konsultantami medycznymi (również w zakresie leczenia w szpitalach psychiatrycznych). Na stronie internetowej znajdziemy specjalny formularz który należy wypełnić aby zadać pytanie Rzecznikowi. Kontakt także przez infolinię: 800-190-590 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9. 00 do 21. 00)

CENTRUM PRAW KOBIET

Jest fundacja działająca w Polsce, udzielająca porad i informacji z dziedziny prawa cywilnego, karnego i prawa pracy dla kobiet. Fundacja Centrum Praw Kobiet udziela porad psychologicznych kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, również udzielane są porady psychologiczne kobietom będącym ofiarami przemocy ze strony męża lub partnera, ofiarom przestępstw na tle seksualnym oraz kobietom doświadczającym mobbingu. Możesz skontaktować się z fundacją drogą mailowa, bądź umówić na spotkanie w siedzibie przy ul. Wilczej w Warszawie. Prawnik fundacji dyżuruje pod numerem telefonu: 22-621-35-37 (czwartki od godziny 10. 00 do 16. 00).

KLINIKI PRAWA

Program Uniwersyteckich Poradni Prawnych (inaczej: kliniki prawa) polega na powoływaniu przy Wydziałach Prawa i Administracji poradni prawnych, w których studenci prawa, pod nadzorem i opieką merytoryczną pracowników naukowych i praktyków, udzielają nieodpłatnych porad prawnych. Do takiej kliniki możemy zwrócić się nie tylko o poradę, ale także bezpłatne napisanie wniosku czy pozwu do sądu.

POMOC PRAWNA DLA MIESZKAŃCÓW GMIN

W swojej gminie możesz uzyskać pomoc prawnika z zakresu prawa lokalowego meldunków, dokumentów tożsamości, podatków i tp. W specjalnych punktach udzielane są porady przez radców prawnych. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej swojego urzędu.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Praca Poprzedni wpis Powrót do pracy po urlopie – jak się zmotywować do pracy?
trendy-jesień-wiosna Następny wpis Rozszerzone pory – jak z nimi walczyć?
Total
0
Share