Czas czytania:2 Minuty, 53 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Samotne matki nie mają łatwo. Opieka nad dzieckiem kosztuje, ponadto jest to ciężka i wymagająca – chociaż jednocześnie dająca dużo radości – praca. Praca, która jest ciężka nawet dla dwojga rodziców. Samotne matki muszą włożyć znacznie więcej wysiłku, dlatego warto wiedzieć, gdzie i w jaki sposób można uzyskać wsparcie finansowe.

Rozliczenie PIT z dzieckiem dla samotnych matek

Samotne matki mają możliwość rozliczenia PITu wspólnie z dzieckiem, na takich samych zasadach, na jakich wspólnie mogą rozliczać się małżonkowie. Dochód matki i dziecka zostanie więc zsumowany i podzielony na dwa. Od tak obliczonej podstawy obliczenia podatku będzie trzeba zapłacić podwójny podatek. Ponieważ dzieci przeważnie nie pracują, zwykle zostaje podzielony przez dwa tylko dochód matki co pozwala na zaoszczędzenie całkiem sporej sumy. Osoby z przeciętnym wynagrodzeniem dzięki takiemu sposobowi rozliczenia mogą zaoszczędzić rocznie 556 zł.

Jak rozliczyć się wspólnie z dzieckiem?

Z możliwości rozliczenia wspólnie z dzieckiem mogą skorzystać matki, które uzyskały dochód opodatkowany na zasadach ogólnych, czyli te, które rozliczają się na formularzu PIT-36 (działalność gospodarcza, inne źródła) lub na PIT-37 (umowa o pracę, zlecenie, dzieło). W pierwszej części tych formularzy jako sposób opodatkowania należy zaznaczyć opcję „w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci”.

Ulgi w PIT

Z ulg podczas rozliczenia PIT można skorzystać niezależnie od tego, czy dziecko wychowuje się wspólnie z małżonkiem/partnerem czy też samotnie. Najważniejsza jest ulga prorodzinna w ramach której można odliczyć od podatku ustalone przepisami kwoty. Jest to 92,67 zł miesięcznie za każde z dwojga dzieci, 166,67 zł miesięcznie za trzecie dziecko, a za czwarte i kolejne po 225 zł. Osoby wychowujące jedno dziecko skorzystają z ulgi, jeśli ich dochody w ciągu roku nie przekroczyły kwoty 56 000 zł. W przypadku większej liczby dzieci, nie ma limitu dochodu.

Warto pamiętać również o innych ulgach, z jakich można skorzystać w rozliczeniu PIT. Do takich ulg należy na przykład ulga na internet oraz ulga rehabilitacyjna, z której można skorzystać jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

Zasiłek rodzinny dla samotnych matek

Z zasiłku rodzinnego z ZUSu mogą skorzystać osoby, u których dochód na osobę wynosi maksymalnie 574 zł netto, a jeśli dziecko jest niepełnosprawne – 664 zł netto. Samotna matka z jednym (pełnosprawnym) dzieckiem będzie więc mogła skorzystać z zasiłku rodzinnego, jeśli jej dochody miesięczne nie przekraczają 1148 zł netto, a matka z dwójką dzieci – jeśli nie przekroczą 1722 zł.

Zasiłek rodzinny wynosi obecnie 77 zł miesięcznie za dziecko do 5 lat, 106 zł za dziecko od 5 do 18 lat i 115 zł za dziecko od 18 do 24 lat. Matki samotnie wychowujące dziecko dodatkowo mogą skorzystać z dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, który wynosi 170 zł za dziecko (ale maksymalnie 340 zł). Jeśli dziecko (lub dzieci) jest (są) niepełnosprawne, dodatek wynosi 250 zł na każde dziecko (maksymalnie 500 zł). Z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka mogą jednak skorzystać tylko te matki, które nie otrzymują alimentów na dzieci od drugiego rodzica.

Warto pamiętać również o innych dodatkach do zasiłku rodzinnego. Istnieje m. in. dodatek z tytułu urodzenia dziecka, dodatek na rozpoczęcie roku szkolnego, na wydatki związane z dojazdem do miejscowości, w której jest szkoła.

Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego należy składać w urzędzie gminy lub urzędzie miasta.

Rekrutacja do przedszkoli

Dzieci samotnych rodziców mają pierwszeństwo przy rekrutacji do publicznych przedszkoli. Należy jednak wiedzieć, że zgodnie z przepisami matka, która wychowuje dziecko ze swoim partnerem, nie jest „osobą samotnie wychowującą dziecko” nawet jeśli partner nie jest mężem. Osoby w takich związkach nie powinny więc składać podania o dodatkowe punkty przy rekrutacji.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rainforest Poprzedni wpis Skoczek Fisher Price – RECENZJA
whitepress Następny wpis WhitePress Zarabianie na blogach
Total
0
Share