Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06
Tatuaż to rodzaj modyfikacji ciała jego celem jest zmiana pigmentu skóry poprzez wprowadzenie tuszu do skóry właściwej. Historia tatuażu wywodzi się z kultur polinezyjskich wtedy tylko nieliczni mogli sobie na niego pozwolić zazwyczaj byli to plemienni wojownicy. Aby wojownik był godzien tatuażu musiał dokonać brutalnego czynu jakim było zabicie wroga i zdobycie jego głowy. Słowo “tatuaż” wywodzi się od samoańskiego tatau, które było zapisane już w XVII w. przez żeglarzy. Później przez kolejne wieki w Ameryce i w Europie tatuaże były kojarzone ze światem przestępczym, często stosowane były do klasyfikacji w hierarchii mafii. W obecnych czasach tatuaże są formą ozdoby ciała często przedstawiają jakieś rysunki, napisy lub ukryte znaczenie. Modyfikacja ciała tego typu przestała być tematem tabu a wręcz zyskała popularność i wielu miłośników.

Style i techniki tatuażu
W związku z tym, że tatuaże były robione od wieków ich technika się zmieniała i rozwijała. Obecnie jest wielu tatuatorów wyróżniających się daną techniką lub stylem. Oczywiście style i techniki mogą być ze sobą łączone to się nie wyklucza oto najpopularniejsze style i techniki tatuowania:
- Tatuaż handpoke jest to sposób tatuowania bez używania maszynki, w celu zrobienia tatuażu używa się odpowiednich igieł oraz tuszu. Nie da się ukryć, że metoda ta nie jest dla wszystkich. Od tatuatorów używających tej metody wymaga się sporych zdolności manualnych i artystycznych.
- Tatuaż akwarela jest to styl tatuażu wzorowany na obrazach malowanych akwarelą, tatuaż wykonany tą techniką przypomina zapierające dech w piersi obrazy akwarelowe. Takie dzieło sztuki może zdobić twoje ciało.
- Tatuaż dotwork to niepowtarzalny styl, który cechują go kropki z którego składa się obraz. Zagęszczenie, natężenie koloru, kontrast i intensywność tworzone są przez drobne punkty.
- Tatuaż linework cechują go proste linie, które mogą się przerywać. Tworzone są przy mocy linii figur geometrycznych w połączeniu z np. zwierzętami lub przedmiotami.
- Tatuaż etniczny kiedyś używane były często to klasyfikacji statusu społeczeństwa, zawodu lub osiągnięć. Charakterystyczne dla tej metody jest inspirowanie się tematyką celtycką. W stylu etnicznym istnieją wzory, które posiadają określone znaczenia.
- Tatuaż minimalistyczny to popularny styl w tych czasach. Wyróżnia go poczucie estetyki i minimalizm. Zazwyczaj są to proste kompozycje.
- Tatuaż realistyczny jak sama nazwa wskazuje jest to styl, który cechuje odwzorowanie z dokładnością obrazu jak najbardziej rzeczywiście jak jest to tylko możliwe. Zdecydowanie jest to jeden z najpopularniejszych styli.
- Tatuaż liternictwo jest styl, który specjalizuje się w napisach, pojedynczych słowach, inicjałach lub sentencjach.
- Tatuaż orientalny cechuje go bogate obrazy, przedstawiające często kwiaty, zwierzęta, pióra i inne motywy orientalne
- Tatuaż oldshool cechuję go gruba kreska, oldshoolowe wyraźne wzory, nasycone kolory i mocne kontury. Swoją popularność zyskał w latach dwudziestych XIX wieku, lecz dalej jest na wysokim miejscu popularności w rankingach.
- Tatuaż blackwork charakteryzuję go mroczny i mocny wygląd do jego zrobienia używa się tylko czarnego tuszu
- Tatuaż plemienny są to między innymi tribale. Styl wzorowany jest tematyką plemienną zazwyczaj są to tatuaże sporych rozmiarów o unikatowych szkicach.
- Tatuaż gotycki charakterystyczna dla tego stylu jest czerń i motywy fantazy. Używa się w ich wykonaniu grubych konturów cała kompozycja zazwyczaj jest ciemna i dość mroczna.
Jest to kilka styli i technik tatuażu, które mogą się okazać pomocne w odnalezieniu własnego ulubieńca. W zależności od indywidualnych preferencji i gustu na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jak przygotować i umówić się na tatuaż?
Przed zapisaniem się na tatuaż warto mieć pewność czy chcesz nosić dany wzór przez resztę życia, oczywiście w tych czasach jest możliwość usunięcia tatuażu, ale jest to dość ciężki, bolesny i długi proces. Jeśli masz wątpliwości odnoście wzoru warto zapisać się na “próbny tatuaż” robiony henną jego trwałość to ok. 2 tyg. Możesz też poprosić tatuatora, u którego zdecydujesz się zrobić tatuaż o odbicie danego wzoru kalką i zabezpieczenie go folią ochronną, dzięki czemu możesz się oswoić i upewnić czy to odpowiedni wybór. Metoda ta niestety nie jest tak trwała, jak henna utrzyma się do pierwszego mycia. O czym należy pamiętać zapisując się na tatuaż?
- Wybór odpowiedniego studia tatuażu jest to ważny krok. Nie decyduj się na przeprowadzenie tatuażu w warunkach domowych lub niesterylnych. Przy wyborze studia warto kierować się stylem i technikami tatuatora. Najlepiej znaleźć taki salon, który specjalizuje się w stylu, który preferujesz. Przejrzyj poprzednie prace jakie były wykonywane w studiu powinny być dodane na stronę internetową.
- Wybieraj studia z dobrymi opiniami. Dzięki temu jesteś w stanie uniknąć złego wykonania tatuażu lub miejsca, które jest brudne i niesterylne. Czystość i sterylność miejsca daje bezpieczeństwo świadczonej usługi
- Nie oszczędzaj na tatuażu. Cena wynika z jakości usługi, tatuaże są kosztowne. Pamiętaj, że mimo wysokiej ceny jest to jednorazowa płatność na lata więc dobrze się zastanów, czy warto oszczędzać na jakości.
- Umów się na spotkanie po wyborze studia. Oczywiście przed wykonaniem zabiegu warto po prostu umówić się, aby sprawdzić jak studio wygląda w rzeczywistości oraz przejrzeć portfolio. Porozmawiaj z tatuatorem na temat wybranego wzory, aby mógł ocenić czy spełni twoje oczekiwania. Jeśli będziesz zadowolony z przebiegu spotkania umów się na wykonanie tatuaży.
- Dokumenty mogą być przydatne w dniu wykonywania tatuażu. Chodzi głownie o potwierdzenie pełnoletności. Podczas wizyty przeprowadzony powinien zostać wywiad odnośnie chorób, przeciwskazań oraz wrażliwości na ból
Zwracając uwagę na wymienione rzeczy jesteś wstanie zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz zadowolenie z wykonanej usługi.

Przeciwskazania na wykonywania tatuażu
Tatuażu nie mogą wykonywać osoby chore na padaczkę, niektóre choroby serca i układu krążenia, hemofilię, nosicielstwo HIV, łuszczycę oraz bielactwo nabyte. Przeciwskazaniami mogą być też między innymi liszaj płaski, ciąża, okres karmienia piersią, osłabienie, stany zapalne, gorączka oraz menstruacja. Tatuażu nie zaleca się umieszczać na wszelkich zmianach skórnych oraz bliznach. Warto pamiętać o przeciwskazaniach do wykonywaniu tatuażu, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Czy robienie tatuażu boli?
Nie da się ukryć, iż jest to kwestia indywidualna zależąca od progu bólu danej osoby. Cały proces robienia tatuażu może być nie przyjemny. Zależy to też od wielkości tatuażu i techniki wykonywania. Przyjmuje się, że najbardziej narażone miejsca na ból to takie, które mają cienką skórę i wystające kości np. żebra, łokcie, kostki, kolana, dłonie oraz szyja. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie jedną osobę może boleć wykonanie tatuażu na ręku, a inna nie będzie nic czuła. Należy to do samodzielnej oceny osoby decydującej się na wykonanie tatuażu.
Jak pielęgnować tatuaż po zabiegu
Pielęgnacja tatuażu nie jest skomplikowana. Na pewno po wykonaniu zabiegu tatuator wytłumaczy jak o niego samodzielnie zadbać. Jeśli jednak zastanawiasz się jak wygląda dbanie po zrobieniu tatuażu o to kilka rad, które mogą okazać się przydatne w jego pielęgnacji:
- Po zabiegu tatuator powinien nałożyć folię ochronną na tatuaż w celu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Folię trzyma się na tatuażu zaleconą długość przez tatuatora, który wykonywał zabieg zazwyczaj jest to kilka godzin.
- Świeżą ranę należy przemywać 2/3 razy dziennie, aby ją oczyścić. Unikaj długiego moczenia i mocno ciepłej wody.
- Przemywając tatuaż zadbaj o odpowiednie produkty do tego przeznaczone np. Specjalne mydła lub balsamy.
- Zrezygnuj na okres gojenia się rany z wszelkich aktywności fizycznych, pot nie sprzyja w wygojeniu się tatuażu. Warto unikać także saun, solarium jezior i basenów, ponieważ może dojść do infekcji rany.
- Nie zdrapuj strupków. W czasie gojenie się rany może być odczuwalne swędzenie skóry jest to całkowicie normalne. Nie wolno zdrapywać strupków, ponieważ utrudnia to gojenie rany i może dojść do oderwania pigmentu. Strupki odpadną samodzielnie nie potrzebują do tego pomocy.
- Zadbaj o ochronę tatuażu przed słońcem. Promienie słoneczne mogą spowodować, że pigment szybciej będzie się wytrącał. Przydatne będą wysokie filtry przeciwsłoneczne.
- Po wygojeniu tatuażu warto utrzymać jego pielęgnacje. Chodzi głównie o jego nawilżenie dedykowanymi kosmetykami, dzięki temu zdecydowanie przedłużysz świeżość swojego tatuażu.
Czy można usunąć nieudany tatuaż?
Jeśli zdecydowałeś się na tatuaż w młodym wieku, pod wpływem emocji lub nie zastanowiłeś się porządnie nad jego wzorem i teraz jego posiadanie jest uciążliwe, masz możliwość pozbyć się tej nieprzemyślanej i lekkomyślnej decyzji. Pierwszym ze sposobów eliminacji niechcianego tatuażu jest tak zwany “cover” polega na zakryciu starego tatuażu nowym. Niestety nie da się tym sposobem zakryć tatuaży o mocnym pigmencie, ponieważ mogą zacząć prześwitywać spod coveru. Kolejnym sposobem jest laseroterapia jest do kosztowny zabieg. Aby wykonać taki zabieg należy udać się do lekarza medycyny estetycznej. Lekarz przeprowadzi wywiad środowiskowy oraz oceni ile serii powinno usunąć niechciany tatuaż. Trudność usuwania tatuażów może zależeć od głębokości wbitego tuszu oraz od tuszu jakim był wykonywany oraz jego gęstości. Czynniki te decydują o tym czy lekarz zdoła usunąć tatuaż przy pierwszej wizycie czy przy dziesiątej niestety im więcej serii tym większa cena.
Ile goi się tatuaż?
Po zrobieniu tatuażu należy brać pod uwagę proces jego regeneracji. Niestety nie ma, tak że wychodząc ze studia tatuaż jest w 100% gotowy. Wykonywanie tatuażu wiąże się przerwaniem ciągłości skóry, a to z kolei z okresem jej regeneracji. Czas regeneracji rany zależy od wielkości tatuażu, im większy tym dłuższy czas. Przyjmuję się, że wierzchnia warstwa tatuażu goi się do 2tyg. Aby tatuaż ładnie i szybko się zagoił należy go pielęgnować. Pamiętaj, że jest to otwarta rana i może dojść do zakażenia.

Wpis dodany przez:
Eliza z obcasywsieci.pl
Kliknij na gwiazdkę i oceń!
Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:
Więcej wpisów
Jakich kosmetyków nie używać podczas ciepłych dni?
Nie wszystkie produkty do pielęgnacji twarzy i kosmetyki sprawdzają się do stosowania ich latem, kiedy temperatury są wysokie, a skóra...
Poznaj Sekrety Doskonałego Makijażu Twarzy
Kosmetyki do twarzy to nie tylko fundament dobrego makijażu, ale również klucz do podkreślenia naszych największych atutów oraz ukrycia drobnych...
Zagłębienie się w mechanizm działania kombajnów kosmetycznych: Poznaj ich tajemnice i zastosowanie
Jak działają kombajny kosmetyczne? Kombajny kosmetyczne, również znane jako urządzenia wielofunkcyjne do pielęgnacji skóry, są nowoczesnymi urządzeniami, które rewolucjonizują branżę...
Depilacja w salonie kosmetycznym – odkryj niezwykłe korzyści, które przynosi!
Zalety depilacji w salonie kosmetycznym Depilacja jest jednym z podstawowych zabiegów kosmetycznych, które pomagają nam utrzymać gładką i atrakcyjną skórę....
6 niezwykłych korzyści z makijażu permanentnego – Kiedy warto zdecydować się na ten zabieg?
1. Oszczędność czasu i wysiłku Makijaż permanentny to prawdziwy cud dla osób, które mają napięte harmonogramy, nie lubią codziennej rutyny...
Transport drogowy – wszystko co musisz wiedzieć
Transport drogowy to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów gospodarki krajowej, jak i międzynarodowej. To dzięki niemu możliwe jest przewożenie...