Czas czytania:5 Minuty, 33 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Z pokojami o małym metrażu mamy do czynienia najczęściej w niewielkich mieszkaniach w blokach. To właśnie kawalerki oraz nieduże mieszkania dwupokojowe cieszą się największą popularnością wśród kupujących własne lokum. Comiesięczne opłaty za takie mieszkanie są niewysokie i łatwo utrzymać je w czystości. Ma ono jednak również wady. Aranżacja niedużych pomieszczeń często sprawia nam trudności. Żeby małe mieszkanie było funkcjonalne, wygodne i ładne trzeba odpowiednio je wykończyć oraz umeblować. Liczy się każdy wolny centymetr powierzchni użytkowej, a więc wszystko trzeba dobrze przemyśleć.

Odpowiednie drzwi do małych pomieszczeń

Poza meblami, sprzętami domowymi i dodatkami w aranżacji małych pomieszczeń ogromną rolę odgrywają również drzwi. Wybierając odpowiedni model, możemy znacząco powiększyć przestrzeń użytkową pokoju, a także sprawić, że będzie on wydawał się jaśniejszy i bardziej przestronny, niż jest w rzeczywistości. Podpowiadamy, jakie drzwi wybrać do małych pomieszczeń.

Kolorystyka drzwi do małych pomieszczeń.

Kluczem do sukcesu podczas aranżacji małych wnętrz jest trzymanie się jasnej kolorystyki. Dotyczy to zarówno ścian, podłóg i mebli, jak i drzwi do pomieszczeń. Najlepiej będą wyglądać skrzydła drzwiowe w takich kolorach jak:

  • – biel,
  • – écru,
  • – jasny beż,
  • – jasna szarość,
  • – naturalny kolor jasnego drewna.

Często zadajemy sobie pytanie, czy drzwi w ciemnych lub jaskrawych barwach nadają się do małych pomieszczeń? Niestety nie jest to najlepszy wybór. Mogą one zaburzyć proporcje pomieszczenia. Jeśli chcemy wprowadzić do pokoju nieco koloru, to lepiej będzie wykorzystać do tego celu dekoracyjne lub użytkowe dodatki na przykład w postaci lampy, zasłonek bądź rolet, osłonek na doniczki czy wazonów, dekoracyjnych poduszek czy narzuty na łóżko lub sofę. Skrzydła drzwiowe natomiast pozostawmy neutralne. Nie powinny one znacząco odcinać się od stonowanej bazy kolorystycznej wnętrza. Dzięki temu będzie ono stanowić harmonijną całość, sprawiać estetyczne wrażenie i wydawać się nieco bardziej przestronne.

Rodzaje drzwi do małych pomieszczeń.

Najczęściej wybieranym rodzajem drzwi pokojowych są tradycyjnie otwierane skrzydła. Są one dostępne w różnych ciekawych modelach i wersjach kolorystycznych. Niestety jednak nie sprawdzą się one w każdym wnętrzu. Na szczęście do wyboru mamy jeszcze kilka innych praktycznych i funkcjonalnych opcji.

Oto krótki przegląd skrzydeł drzwiowych idealnych do małych pomieszczeń:

Tradycyjne skrzydła drzwiowe.

Tradycyjnie otwierane skrzydła drzwiowe to eleganckie klasyczne rozwiązanie, które pasuje do każdego stylu. Jednak decydując się na nie w małym pomieszczeniu, musimy wziąć pod uwagę to, że do ich otwierania i zamykania potrzebna będzie odpowiednia przestrzeń. Wykluczone jest więc na przykład ustawienie mebli bezpośrednio przy drzwiach. Może to okazać się kłopotliwe w przypadku bardzo małych mieszkań, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni.

Jeśli jednak zaprojektowaliśmy i umeblowaliśmy nasz pokój tak, że tradycyjnie otwierane skrzydło drzwiowe nie będzie z niczym kolidować, to do wyboru mamy dwa interesujące typy skrzydeł drzwiowych.

Pierwszy z nich to tradycyjne drzwi lite. Powierzchnia takich skrzydeł drzwiowych jest pełna, to znaczy nie znajdują się w nich żadne przeszklenia ani ażurowe przestrzenie. Zaletą tego modelu drzwi jest bardzo dobre wyciszanie pomieszczeń oraz zapewnienie maksymalnej prywatności podczas ich użytkowania. Takie drzwi będą idealne na przykład do sypialni lub do gabinetu, w którym pracujemy i do skupienia potrzebujemy ciszy i spokoju.

Do niewielkich pomieszczeń wybierzmy lite drzwi w jasnym kolorze na przykład białe, écru, czy o barwie naturalnego drewna na przykład sosnowego lub klonowego.

Drugi rodzaj tradycyjnych skrzydeł drzwiowych to drzwi z przeszkleniami. Tutaj do wyboru mamy ogromną ilość różnych opcji- od niewielkich przeszkleń do tych wypełniających niemalże całą powierzchnię skrzydła drzwiowego. Przeszklone drzwi pokojowe są szczególnie przydatne właśnie w niewielkich mieszkaniach.  Będą one stanowić wyraźną granicę pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w mieszkaniu i zapewnią nam pewien stopień prywatności- to, jak duży zależy od stopnia przeszklenia drzwi oraz rodzaju zastosowanej w nich szyby. Jednocześnie dzięki takim drzwiom pokoje będą dużo jaśniejsze, co spowoduje, że będą wydawać się bardziej przestronne.

Decydując się na drzwi z przeszkleniami, wybierzmy takie wysokiej jakości pochodzące od sprawdzonego producenta. Przeszklenia powinny być wykonane z trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne szkła hartowanego, dzięki czemu będą nie tylko świetnie się prezentować, ale również będą bezpieczne i łatwo będzie utrzymać je w czystości.

Drzwi przesuwne.

Drzwi, które nie otwierają się w sposób tradycyjny, lecz przesuwają się w bok po specjalnej prowadnicy zamontowanej na ścianie lub wewnątrz niej to wręcz wymarzone rozwiązanie do małych pomieszczeń. Montaż tego rodzaju drzwi daje większe możliwości aranżacyjne, ponieważ nie musimy już zostawiać wolnej przestrzeni na otwieranie skrzydła drzwiowego.

Ponadto drzwi przesuwne są bardzo modne, eleganckie i stylowe.

Również one dostępne są w wielu ciekawych modelach oraz wersjach kolorystycznych. Podobnie jak ma to miejsce przypadku tradycyjnych skrzydeł drzwiowych, także drzwi przesuwne mogą być lite lub przeszklone.

Ogromną zaletą drzwi przesuwnych, zwłaszcza tych chowanych w ścianie, jest to, że gdy są otwarte, stają się praktycznie niewidoczne, a przestrzeń sąsiadujących pomieszczeń płynnie się łączy, co korzystnie wpływa na ich perspektywę i sprawia, że wydają się większe, niż są w rzeczywistości.

Drzwi przesuwne także zapewnią nam bardzo dobry stopień prywatności oraz ładnie wyciszą pomieszczenia.

Właściwie jedyną wadą takich drzwi jest to, że ich montaż jest bardziej skomplikowany niż w przypadku tradycyjnych skrzydeł pokojowych.

Drzwi harmonijkowe.

Kolejną ciekawą opcją do małych mieszkań są drzwi harmonijkowe. Niestety wielu z nas tego rodzaju drzwi kojarzą się z tandetnymi rozwiązaniami rodem z PRL. Tymczasem nowoczesne drzwi harmonijkowe są naprawdę bardzo eleganckie, funkcjonalne i ładne.

Ich zalety to montaż łatwiejszy niż w przypadku drzwi przesuwnych, a także to, że po otwarciu są niemalże niewidoczne.

Wybierając drzwi składane w harmonijkę, możemy ustawić meble nawet bezpośrednio przy wejściu do pomieszczenia, nie trzeba bowiem zostawiać miejsca na ich otwarcie.

Zakładając wysokiej jakości drzwi harmonijkowe, możemy mieć także pewność, że będą one trwałe, bezawaryjne i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Trzeba jednak wspomnieć również o wadach tego rozwiązania. Drzwi składane w harmonijkę także zapewnią nam prywatność w pokoju, jednak ze względu na swoją lekką konstrukcję słabiej wyciszają pomieszczenia niż tradycyjne skrzydła drzwiowe czy drzwi przesuwne. Ponadto ten model drzwi po prostu nie wszystkim się podoba. Trzeba też pamiętać o tym, że nie będzie on pasować do każdego stylu w aranżacji wnętrz. O ile w pomieszczeniach minimalistycznych, nowoczesnych, w stylu skandynawskim czy ekologicznym drzwi harmonijkowe będą prezentować się znakomicie, to już na przykład do salonu zaaranżowanego w stylu luksusowym, glamour bądź shabby chic po prostu nie będą pasować.

Drzwi do małego mieszkania – podsumowanie

Przestrzeń niewielkiego mieszkania można optycznie powiększyć dzięki płynnym granicom pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z drzwi do pokojów? Zdecydowanie nie. Drzwi pełnią we wnętrzach wiele ważnych funkcji i nie sposób się bez nich obejść. Zapewniają nam one prywatność, wyciszają pomieszczenia, a także zabezpieczają nas przed silnymi przeciągami.

Na szczęście do wyboru mamy wiele praktycznych i ładnych rozwiązań, dzięki którym skrzydła drzwiowe w niewielkim mieszkaniu nie będą zaburzać proporcji pomieszczeń, a jednocześnie zapewnią nam komfort, przytulność i prywatność. Pamiętajmy, że jeśli mamy trudności z doborem odpowiednich drzwi do naszego mieszkania, to warto skonsultować się z architektem wnętrz, który pomoże dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Kalendarz nietypowych świąt – nietypowe święta w 2023 roku
Następny wpis Jakie sprzęty warto mieć w ogrodzie?