Czas czytania:6 Minuty, 21 Sekundy

Ostatnia aktualizacja wpisu: 2022-10-06

Zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak depresja lub lęk, wpływają na sposób, w jaki myślimy, czujemy i zachowujemy się. Istnieje ponad 200 rodzajów chorób psychicznych. Objawy zaburzeń zdrowia psychicznego zwykle ustępują wraz z leczeniem, które może obejmować leki, psychoterapię, terapie alternatywne lub stymulację mózgu.

Czym jest zdrowie psychiczne i dlaczego jest ważne?

Zdrowie behawioralne obejmuje zdrowie psychiczne, emocjonalne i społeczne danej osoby. Kształtuje sposób myślenia, odczuwania, zachowania i interakcji z innymi. Stan psychiczny wpływa również na to, jak radzisz sobie ze stresem. To ważna część Twojego życia, od niemowlaka po dorosłość.

Czym są zaburzenie zdrowia psychicznego?

Zaburzenia zdrowia psychicznego lub choroby psychiczne wpływają na sposób, w jaki myślisz i zachowujesz się. Zmieniają nastrój i mogą utrudniać funkcjonowanie w domu, pracy, szkole lub w społeczności. Ważne jest, aby pamiętać, że słabe zdrowie psychiczne nie zawsze oznacza, że masz zaburzenie behawioralne. Możesz również mieć zaburzenia behawioralne i nadal przechodzić przez długie okresy dobrego zdrowia psychicznego.

Kto może mieć zaburzenia zdrowia psychicznego?
Każdy bez względu na wiek, płeć lub pochodzenie etniczne może doznać zaburzeń zachowania.  Kobiety częściej doświadczają depresji, lęków i zaburzeń odżywiania. Podczas gdy mężczyźni częściej doświadczają nadużywania substancji i aspołecznych zaburzeń osobowości. W Polsce (wg badań EZOP z 2012r ) w ciągu roku zaburzenia psychiczne dotykają 6mln osób. Ok 20%-30% (Polaków w wieku 18-64) dotykają problemy związane z obniżeniem nastroju i aktywności, zaburzenia lękowe czy nadmierna drażliwość.

Co powoduje zaburzenia zdrowia psychicznego?

Zaburzenia behawioralne mogą mieć wiele przyczyn. Mogą być wynikiem nieprawidłowych genów. Możesz odziedziczyć te geny od rodzica lub geny mogą się zmienić w ciągu twojego życia. Brak równowagi chemicznej w mózgu może również prowadzić do chorób psychicznych. Czynniki które mogą mieć wpływ na postępowanie zaburzeń psychicznych to:

 • Używanie alkoholu lub narkotyków rekreacyjnie.
 • Brak odpowiedniego odżywiania
 • Brak wsparcia przyjaciół lub członków rodziny.
 • Traumatyczny poród
 • Przewlekłe choroby, takie jak rak, cukrzyca lub niedoczynność tarczycy.
 •  Rodzinna historia behawioralnych zaburzeń zdrowia.
 •  Zaburzenia neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera lub demencja.
 • Zaburzenia snu.
 • Długotrwały stres.
 • Uraz mózgu.
 • Traumatyczne wydarzenia życiowe

Jak diagnozuje się zaburzenia zdrowia psychicznego?

Ważne jest, aby uzyskać diagnozę od lekarza specjalizującego się w zaburzeniach behawioralnych. Aby otrzymać odpowiednie leczenie, potrzebujesz dokładnej diagnozy. Pracownik służby zdrowia dokładnie przeanalizuje objawy, aby ocenić stan zdrowia psychicznego. Pamiętaj, aby powiedzieć swojemu lekarzowi: Jeśli istnieją jakieś konkretne czynniki, które pogarszają twoje zdrowie psychiczne. Jeśli Twoje problemy ze zdrowiem psychicznym są przewlekłe (trwające) lub pojawiają się i znikają. Kiedy po raz pierwszy zauważyłeś zmiany w swoim zdrowiu psychicznym.

Nie ma żadnych testów medycznych, które mogą zdiagnozować choroby psychiczne. Lekarz może przeprowadzić testy, takie jak badania krwi lub badania obrazowe, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne.

Jakie są sposoby leczenia zaburzeń psychicznych?

Leczenie zależy od tego, jakie dana osoba ma zaburzenie psychiczne i jak poważne ono jest. Lekarz będziecie pracować nad planem leczenia indywidualnego. Zwykle wiąże się to z terapią.  Psychiatra może zalecić przyjmowanie. Niektórzy ludzie potrzebują również wsparcia społecznego i edukacji w zakresie radzenia sobie z chorobą.

W niektórych przypadkach może być konieczne bardziej intensywne leczenie takie jak szpital psychiatryczny. Może to być spowodowane ciężką chorobą psychiczną. Może to być spowodowane ryzykiem zranienia siebie lub kogoś innego. W szpitalu otrzymasz poradę, dyskusje grupowe i zajęcia z pracownikami zdrowia psychicznego i innymi pacjentami.

Rodzaje chorób psychicznych

Istnieje wiele różnych schorzeń, które są uznawane za choroby psychiczne. Bardziej popularne typy to:

 • Zaburzenia lękowe. Osoby z zaburzeniami lękowymi reagują na pewne przedmioty lub sytuacje ze strachem i przerażeniem, a także z fizycznymi oznakami lęku lub paniki, takimi jak szybkie bicie serca i pocenie się. Zaburzenie lękowe jest diagnozowane, jeśli reakcja osoby nie jest odpowiednia do sytuacji, jeśli osoba nie może kontrolować odpowiedzi lub jeśli lęk przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
 • Zaburzenia nastroju. zaburzenia te, zwane również zaburzeniami afektywnymi, obejmują uporczywe uczucie smutku lub okresy nadmiernego szczęścia lub wahania od skrajnego szczęścia do skrajnego smutku. Najczęstsze zaburzenia nastroju to depresja, choroba afektywna dwubiegunowa i zaburzenie cyklotymiczne.
 • Zaburzenia psychotyczne. Zaburzenia psychotyczne obejmują zniekształconą świadomość i myślenie. Dwoma najczęstszymi objawami zaburzeń psychotycznych są halucynacje – doświadczanie obrazów lub dźwięków, które nie są prawdziwe, takie jak słyszenie głosów – oraz urojenia, które są fałszywymi, utrwalonymi przekonaniami, które chory uznaje za prawdziwe, pomimo dowodów na to, że przeciwnie. Schizofrenia jest przykładem zaburzenia psychotycznego.
 • Zaburzenia kontroli impulsów i uzależnień. Osoby z zaburzeniami kontroli impulsów nie są w stanie oprzeć się popędom lub impulsom do wykonywania czynności, które mogą być szkodliwe dla siebie lub innych. Piromania (rozpalanie pożarów), kleptomania (kradzież) i kompulsywny hazard to przykłady zaburzeń kontroli impulsów. Alkohol i narkotyki są powszechnymi obiektami uzależnień. Często osoby z tymi zaburzeniami tak bardzo angażują się w przedmioty swojego uzależnienia, że ​​zaczynają ignorować obowiązki i relacje.
 • Zaburzenia osobowości. Osoby z zaburzeniami osobowości mają skrajne i nieelastyczne cechy osobowości, które są niepokojące dla danej osoby i/lub powodują problemy w pracy, szkole lub relacjach społecznych. Ponadto wzorce myślenia i zachowania danej osoby znacznie odbiegają od oczekiwań społeczeństwa, że zakłócają normalne funkcjonowanie osoby. Przykłady obejmują antyspołeczne zaburzenie osobowości, obsesyjno-kompulsywne zaburzenie osobowości, histrioniczne zaburzenie osobowości, schizoidalne zaburzenie osobowości i paranoidalne zaburzenie osobowości.
 • Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi są nękane ciągłymi myślami lub lękami, które powodują, że wykonują określone rytuały lub rutyny. Niepokojące myśli nazywane są obsesjami, a rytuały nazywane są przymusami. Przykładem jest osoba z nieuzasadnionym lękiem przed zarazkami, która stale myje ręce.
 • Zaburzenia dysocjacyjne. Osoby z tymi zaburzeniami cierpią na poważne zaburzenia lub zmiany w pamięci, świadomości, tożsamości i ogólnej świadomości siebie i swojego otoczenia. Zaburzenia te zwykle wiążą się z przytłaczającym stresem, który może być wynikiem traumatycznych wydarzeń, wypadków lub katastrof, których może doświadczyć lub być świadkiem jednostki. Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości, dawniej nazywane zaburzeniem osobowości mnogiej lub „rozdwojoną osobowością” oraz zaburzeniem depersonalizacji są przykładami zaburzeń dysocjacyjnych.
 • Zespoły reakcji na stres (nazywane zaburzeniami adaptacyjnymi). Zespoły reakcji na stres występują, gdy dana osoba rozwija objawy emocjonalne lub behawioralne w odpowiedzi na stresujące wydarzenie lub sytuację. Stresory mogą obejmować klęski żywiołowe, takie jak trzęsienie ziemi lub tornado; zdarzenia lub kryzysy, takie jak wypadek samochodowy lub diagnoza poważnej choroby; lub problemy interpersonalne, takie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy lub problem z nadużywaniem substancji. Zespoły reakcji na stres zwykle zaczynają się w ciągu trzech miesięcy od zdarzenia lub sytuacji i kończą się w ciągu sześciu miesięcy po ustaniu lub wyeliminowaniu stresora.
 • Zaburzenia seksualne i płciowe. Obejmują zaburzenia, które wpływają na pożądanie seksualne, wydajność i zachowanie. Dysfunkcja seksualna, zaburzenie tożsamości płciowej są przykładami zaburzeń seksualnych i płciowych.
 • Zaburzenia z objawami somatycznymi. Osoba z zaburzeniem z objawami somatycznymi, wcześniej znanym jako zaburzenie psychosomatyczne lub zaburzenie pod postacią somatyczną, doświadcza fizycznych objawów choroby lub bólu z nadmiernym i nieproporcjonalnym poziomem cierpienia, niezależnie od tego, czy lekarz może znaleźć medyczna przyczyna objawów.
 • Zaburzenia tikowe. Osoby z zaburzeniami tikowymi wydają dźwięki lub wykazują niecelowe ruchy ciała, które są powtarzane, szybkie, nagłe lub niekontrolowane. Zespół Tourette’a jest przykładem zaburzenia tikowego

Podsumowanie

Zaburzenia zdrowia psychicznego lub choroby psychiczne wpływają na sposób, w jaki myślisz i zachowujesz się. Zmieniają nastrój i mogą utrudniać funkcjonowanie w domu, pracy, szkole lub w społeczności. Każdy bez względu na wiek, płeć lub pochodzenie etniczne może doznać zaburzeń zachowania. Zaburzenia behawioralne mogą mieć wiele przyczyn. Nie ma sposobu, aby zapobiec zaburzeniom zdrowia psychicznego. Ale możesz lepiej radzić sobie z objawami z pomocą lekarza. Skontaktuj się z nimi, gdy tylko zauważysz problem. Większość osób z zaburzeniami behawioralnymi może radzić sobie z objawami. Prowadzą pełne, satysfakcjonujące życie dzięki odpowiednim zabiegom. Niektórzy ludzie będą musieli radzić sobie z chorobą psychiczną do końca życia. Inni stwierdzają, że objawy ustępują wraz z wiekiem. Ogólnie rzecz biorąc, choroby psychiczne mają tendencję do szczytu u młodych dorosłych w wieku od 18 do 25 lat, a następnie znacznie zmniejszają się po 50. Choroba psychiczna może również zwiększać ryzyko niektórych schorzeń, takich jak udar, cukrzyca typu 2 i choroby sercowo-naczyniowe.

Wpis dodany przez:

Eliza z obcasywsieci.pl

Od 2012 roku dzieli się wiedzą i pasją z internautami. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Doświadczony pedagog z ciekawymi przemyśleniami dotyczącymi różnych sfer życiowych. Publikuje na obcasywsieci.pl od 2014

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Średnia ocena / 5. Liczba głowsów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis Cholesterol – czym jest?
Następny wpis Cukrzyca – objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Total
0
Share